Lise Öğrencileri STEM Projesinde Uçak Yaptı

İskoçya’da lise öğrencileri STEM projesi kapsamında yaptıkları uçak ile ilk kez uçtu.

Slovak Aeropro firmasının EuroFox modeline ait kit parçaları bir yıl kadar önce İskoçya’daki Kinross Lisesine getirimişti. 50’den fazla öğrenci ve amatör pilotların yardımları ile montajı tamamlanan uçak ile projede yer alan tüm öğrenciler kısa bir uçuş gerçekleştirdi.

Yaklaşık iki yıl önce başlatılan Bir Uçak Yap isimli proje ile lise öğrencilerinin fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM/FeTeMM) alanlarına yönlendirilmesi amaçlanmıştı.

Okul Aile Birliği benzeri bir yapı tarafından mülkiyeti edinilen uçak ile önümüzdeki süreçte daha önce uçağa binmemiş çocukların havacılıkla tanışmasının yanı sıra bu alana ilgisi olan öğrencilerin ilgilerinin geliştirilmesi amacıyla kullanılacağı açıklandı.

Yaklaşık 10 dakika süren öğrenci uçuşları sonrasında kendi yaptığı uçak ile uçma şansını yakalayan ilk öğrenci olan Aaron McKay “Farklı bir deneyimdi, sizin yaptığınız bir uçağın sonunda uçması, tarifsizdi.” diye duygularını ifade etti.

Yaklaşık 440 bin Türk Lirası (£62,000) bedelindeki uçağa ait parçalar Ekim 2017’de Slovakya’dan getirilmişti.

Yerel kalkınma ajansı, topluluk fonları ve sponsorlukları ile maliyeti karşılanan uçağın montajı okulda kurulan atölyede gerçekleştirildi.

Kinross Lisesi Başöğretmeni Sarah Brown projenin bilim ve teknoloji müfredatı ile uyum içerisinde geliştirildiğini söyledi. Başöğretmen Brown “Projenin en başından bu yana öğrenciler, öğretmenler ve okul topluluğunun konuya ilgisi en üst düzeydeydi. Öğrencilerimiz olağanüstü bir tutku ile bu ile başladılar, süreç boyunca rehberlik sağlanırken öğretmenler ekstra çalışarak bu projenin gerekliliklerinin yerine getirilmesini sağladı.” dedi.

Kinros Lisesinde yürütülen proje ile birlikte kurulan Kinross Uzay ve Havacılık Derneği (Aero Space Kinross/ASK) önümüzdeki süreçte şehirde uzay ve havacılık alanında eğitim veren bir oluşum kurmayı hedefliyor.

BBC İskoçya’ya konu ile ilgili olarak açıklama yapan dernek yöneticileri projenin lise öğrencilerine bir uçağın tasarlanması ve üretilmesi sürecinde çok önemli bilgiler verdiğini söyledi. Şimdi bu ilgiyi saf uçuş mutluluğuna dönüştüreceğiz dedi.

Yerel bir şirket tarafından alınan bir taşıyıcı araç ile uçağın önümüzdeki süreçte eğitim projeleri kapsamında farklı okullara götürülmesi de sağlanacak.

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.