Lorem Ipsum Metinlerinin Eğitsel Kullanımı

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

İlk bakışta anlamlı bir metin gibi görünen bu ifade, yazı tiplerini göstermek amacıyla matbaacılar tarafından birkaç yüzyıldır kullanılmaktadır. İçerdiği harfler ve bu birleşimlerin harf aralıkları, yazı tipinin ağırlığını, tasarımını ve diğer önemli özelliklerini açıkça gösterdiği için tercih edilmektedir.

Lorem Ipsum

Microsoft Word yardımında verilen bilgilere göre; “Before & After” dergisinin 1997’te yayımlanan bir sayısında, “Lorem ipsum …” ifadesinin, M.Ö. 45 yılında Cicero tarafından yazılan etik teorisi ile ilgili bilimsel bir inceleme olan de Finibus Bonorum et Malorum metninde geçen bir bölümün uyarlanmasıyla elde edilen Latince bir ifade olduğu belirlenmiştir. “Lorem ipsum …” bölümü, “Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit …” şeklindeki metinden uyarlanmıştır ve “Acıyı seven veya onun peşinden koşan ya da arzulayan kimse yoktur, çünkü o acıdır…” olarak çevrilebilir.

1500’lü yıllarda, bir matbaacı Cicero’nun bu metnini alarak baskı örneklerinin yer aldığı bir sayfa yapmıştır. O günden beri, Latince’ye benzeyen bu metin matbaacılıkta sahte bir standart metin olarak kullanılmaktadır. Elektronik yayımcılıktan önce, grafik tasarımcıların metni gösteren kıvrımlı çizgilerle desenler oluşturmaları gerekiyordu. “Lorem ipsum” metni basılan yapışkan sayfalarda, metnin nereye gireceği açıkça görülüyordu.

Matbaacılıkla kullanılmaya başlanan, günümüzde başta web tasarım olmak üzere çok farklı kullanım şekilleri olan “Lorem ipsum” metinlerini Word’de çeşitli düzenlemeleri yapmak, öğretmek ve öğrenmek amaçlı da kullanabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken boş bir Word sayfası açıp:

=Lorem(5,4)

Enter tuşuna basmak 🙂

Buradaki parantez içindeki ilk sayı paragraf sayısını, ikincisi ise her paragrafta yer alacak cümle sayısını göstermektedir.

=Rand(3,7)

Bu komutla da word yardımından, sayfanıza rastgele yazı eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu komutlar sayesinde elde edilen metinleri, herhangi bir uygulama üzerinde örnek metin olarak kullanabilirsiniz. Böylece sadece biçim ve düzenleme gerektiren ön izleme işlemleri için veya şablon oluşturmak için ayrıca başka bir örnek metin oluşturmanıza gerek kalmaz.

Facebook Yorumları
Cemal Hakan DİKMEN hakkında 28 makale
İlköğretimi Samsun'da tamamladı. 2004 yılında Ordu Fen Lisesi'nden, 2009 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Bir yıl Samsun'da Özel Duruşehir İlköğretim Okulu'nda çalıştıktan sonra 2010-2012 yılları arasında Cizre İstiklal İlköğretim Okulu'nda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, 2012-2013 eğitim öğretim yılında ise Cizre Fen Lisesi'nde Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak görev yapmıştır. 2016 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2021 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında doktorasını tamamlamıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde Dr. Öğr. Üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Kurucusu olduğu Eğitim Her Yerde sitesinde editörlük ve yazarlık yapmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.