Merhamet Ekmeliyiz Yüreklere

Kış yüzünü iyiden iyiye göstermeye başladı. Hayat birbiri ardına günler ve mevsimlerle gelip geçiyor. Nedense Sonbahar ve Kış mevsimlerini hep sevmişimdir. Kimilerine göre kara tabir edilen kış bana hep bir huzur vermiştir. Sonbaharın beni farklı farklı renklerle selamlamasının ardından bembeyaz gelinlik giymiş toprak ananın gizemi. Bu yazımı sonbahar, kış ve tabiat üzerine yazmaya karar verdim.

Sabah uyandığımızda gecenin gündüzü sardığı gibi karın toprağı sarmaladığını gördüm. Toprak adına çok seviniyorum. Elimizde bir bardak sıcak çay balkondan yada camdan dışarı baktığımızda dans ederek yeryüzüne inen ve birbirine çarpmayacak kadar narin ve bir o kadarda nazlı kar tanelerini görüyoruz. Cama değer değmez aşağıya doğru kıvrıla kıvrıla suyun bizde bıraktığı duyguyu hissediyoruz.

Bazılarımız küresel ısınmaya bağlıyor mevsimlerin değişikliğini kimse kendinde aramıyorken suçu. Yaşlılarımızdan kime sorarsanız hep aynı cevabı almıyor muyuz? Nerde o eski kışlar…. Hatırlıyorum da eski kışları şimdiki çocukların ne kadar şanssız olduğu geliveriyor aklıma. Eskiden yağdığı zaman sevinçle dışarlardaydık, doyasıya yaşardık karın tadını yanaklarımız pancar gibi ayaklarımız sırılsıklam olurdu, mutlu olurduk. Yukarı mahalle aşağı mahalle terimlerini bilenler bir kar topu savaşına tutuşuverirdi. Bu savaşta kan , gözyaşı ve ölüm yoktu olsa olsa biraz üşürdük ha çok mu ileri gittik kapımız çalınır elinde bir çocukla annesi

-Hanım bana bak söyle o oğlun olacak çocuğa oğlumu ne hale getirmiş diye sitemle karşılaşır tabi her seferinde tatlıya bağlanan bir hal alırdı.

Dediğim gibi eskiden diye başladığımız her şey tarihte güzel ve mutlu anı şeklinde yerini aldı. Eskiyle yaşayamayız, bizler gelecek güzel günlerin öncüleri olarak hayata daha güzel bakmalıyız.

Eğitim anlamında da bu böyle mevcut zaman içinde de, çocuklarımız kışında, yazında tadını doya doya yaşamalı bize sunulan bu muazzam hayat her anı ile yaşanmalı. Biz Öğretmenler bu imkanı yavrularımıza sunmalıyız. Doğanın ve mevsimlerin hayatımızdaki yerini  okul içerisinde ve okul dışında onların elinden tutup  ,onlara örnek olup bu zevki tattıralım onlara. Dünyada bizler dışında yaşayan canlıların varlığını öğretmeli ve unutturmamalıyız. Sınıfta hazırlıklarımızı yaparak bahçede kış oyunları oynatabiliriz. Kışın tadı belki de  okulumuzun uygun bir yerinde sokak hayvanlarımız (Kedi,Köpek ve Kuşlar için ) için bir tas ya da kutu içine ekmek kırıntıları koymakla çıkacak. Böylece öğrencilerimizde merhamet duygularını geliştirmenin yanında sorumluluk bilincinin de arttırılması sağlanmış  olacaktır.

Hayatları boyunca mutlu ve huzurlu bir yaşam öğrencilerimizde küçük yaşlarda kazandırılacak kazanımlarla ve davranışlarla mümkündür.

Unutmamalıyız ki bir öğretmen olarak ilk görevimiz merhamet ekmektir yüreklere.

Facebook Yorumları
Hakan Tatlı hakkında 8 makale
Aslen Adanalı olup 1972 yılında İstanbul’da doğdum. ilkokulu İstanbul Özel Halil Vedat Fıratlı Pansiyonlu ilkokulunda, Ortaokulu Beyoğlu Piri Reis Ortaokulunda okudum. Lise öğrenimini Mersin Erdemli lisesinde tamamladım. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünü 1993 yılında bitirdim.14/02/1994 te Kahramanmaraş ili Ekinözü İlçesi Kabak tepe köyü Çınarlı Mezrasında Md.Ytk. Öğretmen olarak göreve başladım. Türkoğlu İlçesi Doluca Köyünde görev yaptım. 22/08/2002 tarihinde Kayseri ili Sarız İlçesi Ayranlık Köyüne Md.Ytk.öğretmen olarak göreve başladım, Sarız Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcılığı, Müdür Vekilliği ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdür Vekilliği görevlerinde bulundum, 2005 Müdür Yardımcılığı sınavını kazanarak 28/09/2005 tarihinde Boydak İlköğretim Okulunda Müdür Yardımcısı olarak atandım.01.08.2006 - 24.04.2007 tarihi ve 01.07.2009 - 04.02.2010 tarihleri arasında Müdür Vekili olarak görev yaptım. 15.07.2011-26.06.2012 tarihleri arasında Talas Kamber İlköğretim okulunda ve 26.06.2012 -29.06.2016 tarihleri arasında ise Kani Arıkan Ortaokulunda Müdür olarak görev yaptım.29.06.2016 tarihinden itibaren Talas Durak Hava Demir Ortaokulunda Okul Müdürü olarak görev yapmaktayım..Ahmet Yesevi Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi bölümünde Yüksek Lisans öğrenimini tamamladım.Evli ve 2 çocuk babasıyım.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.