1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Milli Teknoloji Hamlesini Gerçekleştirecek Nesilleri Yetiştirmek

Milli Teknoloji Hamlesini Gerçekleştirecek Nesilleri Yetiştirmek
0

İdlib’de askerlerimize yönelik olarak düzenlenen ve yüreğimizi dağlayan saldırı sonrasında başlatılan Bahar Kalkanı operasyonu yerli ve milli olarak geliştirilen teknolojilerin önemine ve değerine dair çok büyük bir farkındalık yarattı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen uydu üzerinden komuta ve kontrol kabiliyetine sahip insansız hava aracı ANKA-S’in çalışır durumdaki Rusya üretimi hava savunma sistemini etkisiz hale getirdiği anların görüntüleri sosyal medyada binlerce kez izlendi ve paylaşıldı. Milli Teknoloji Hamlesinin ete kemiğe büründüğü projelerin gerçekleştirildiği Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, ASELSAN, Roketsan, Havelsan ve Baykar Savunma gibi şirketlerde binlerce Türk mühendis ve teknisyen ter döküyor.

ANKA TUSAS | Eğitim Her Yerde
TUSAŞ ANKA-S

Milli Teknoloji Hamlesi en temelde teknoloji ithalatı yapan ülke konumundan çıkıp Araştırma Geliştirme faaliyetleri ile teknolojik ürün ve üretim ihtiyacını karşılayabilen, bir sonraki adımda ise bu ürünleri dış pazarlara satabilen bir ülke olmamızı hedeflemektedir. Milli Teknoloji Hamlesinin temel aldığı düşünce ile üzerinde yıllardır çalışılan ve zaman zaman önüne engeller çıkartılan ürünlerimiz vardı ancak son dönemde Milli Teknoloji Hamlesinin bütüncül yaklaşımı ve devletimizin destekleri ile ortaya çıkardığı ürünlerin başarısını İdlib operasyonlarında görmekteyiz.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİNİN BAŞARILI ÜRÜNLERİ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii üretimi ANKA-S insansız hava aracının Roketsan üretimi mini akıllı mühimmatları kullanarak gerçekleştirdiği operasyonlara ASELSAN üretimi elektronik harp unsurları destek olmaktadır. Diğer yanda ise Bayraktar TB2 Taktik İnsansız Hava Aracı yine Roketsan üretimi mini akıllı mühimmatlar ile terör örgütü unsurlarına karşı yoğun olarak kullanılmaktadır. Milli Teknoloji Hamlesi denilince en çok aklan gelen ürünler savunma sanayii alanında ortaya çıkan ürünler olmakta bu ürünlerin adını bir kez daha dile getirecek olursak Milli Muharip Uçak, Hürjet, Hürkuş, ANKA, AKSUNGUR, GÖKSUNGUR, AKINCI, Bayraktar TB2, ALTAY AMT, MİLGEM, MİLDEN ve daha niceleri diyebiliriz. Ancak Milli Teknoloji Hamlesi ile gerçeğe dönüşecekler sadece savunma sanayinden ibaret değil.

Milli Teknoloji Hamlesi ile sağlıktan dijital teknolojilere, havacılıktan ulaşım sistemlerine, iletişim teknolojilerinden uzay sistemlerine kadar pek çok alanda milli ve yerli çözümlerin geliştirilmesi, üretilmesi ve uluslararası pazarda rekabetçi ürün olarak satışa çıkartılması hedefleniyor. Tüm bu projeleri gerçekleştirecek bilim insanları, mühendisler, tekniker ve teknisyenler eğitim kademeleri içerisinde öğretmenleri tarafından doğru yönlendirilen, bilgi eksiği tamamlanan öğrenciler tarafından gerçekleştirilecek.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ VE EĞİTİM

Eğitim hayatı içerisinde öğretmenin rolü ve önemine bir değer biçmek imkansızdır denilebilir. Eğitim hayatı içerisinde öğretmenin doğru yönlendirmeleri ile sıradan görülen öğrenciler farklı alanlarda çığır açacak işlere imza atan bireylere dönüşebilirler. Bunun temelinde öğrencinin kendi yeteneğini en iyi şekilde kullanabildiği en yüksek motivasyon ve verimlilik ile var olabileceği alana yönlendirilmiş olması gelmektedir denilebilir.

Milli Teknoloji Hamlesi gibi yüksek motivasyon, efor ve yetenek gerektiren projelerin üzerinde çalışıldığı alanlarda bu şekilde hedefe yönelmiş kişilere ihtiyaç duyulmakta ve gelecekte bu ihtiyaç daha da artacaktır. Milli Teknoloji Hamlesinin ihtiyaç duyduğu hedefine yönelmiş, motive ve yetenekli insan gücü öğretmenlerin yaptığı yönlendirmeler, bireysel takviyeler ve doğru tercihler sayesinde karşılanacaktır. Fizik, kimya, matematik gibi temel bilim alanlarından yazılım, elektronik, mekanik ve malzeme gibi farklı mühendislik alanlarına kadar geniş bir yelpazedeki insan ihtiyacı son dakikada, son sırada karşılanabilecek kadar basit değildir. Bu süreç eğitim hayatının tamamını kapsayan şekilde öğretmenlerin baş rolde olduğu bir ölçme, değerlendirme ve yönlendirme sürecinin sonucu olduğu taktirde daha verimli bir sonuca ulaşılacaktır.

DENE YAP TEKNOLOJİ ATÖLYELERİ

Özellikle öğretmenlerin öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini aile hedeflerinden bağımsız, stresten uzak bir şekilde gözlemleme ve değerlendirme fırsatına sahip olduğunu ve bu çerçevede daha ön yargısız yorumlar yaparak öğrenciyi daha başarılı olacağı alanlara yönlendirebileceği unutulmamalıdır. Ayrıca son dönemde yaygınlaşan dene yap teknoloji atölyeleri öğrencilerin teorik bilgilerini pratik bilgiye çevirmelerini bu sırada da ilgi ve yeteneklerine uygun sorumluluklar almalarını sağlayacağından hem öğretmenlerin öğrencilerini doğru şekilde değerlendirmesi için pratik bir örnek oluştururken hem de öğrencilerin kendi ilgi ve yeteneklerinin daha iyi farkına vararak kendilerini daha iyi geliştirebileceği alanı bulması açısından büyük bir fırsat sunmakta.

Dene yap teknoloji atölyeleri büyük bir resmin küçük bir parçasının gerçekleşmesini sağlarken eğitim kademelerinin ilerleyen basamaklarında TEKNOFEST teknoloji yarışmaları, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve uluslararası organizasyonlar tarafından düzenlenen ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ülkemizi temsil edecek öğrencilere dönüşme sürecinin başlama noktası da olacaktır. Öğretmenlerin sağladığı doğru yönlendirmeler ile hem temel bilimler alanında hem de farklı mühendislik alanlarında dünyaya yön veren isimleri yetiştirebiliriz.

“Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.”

İlkokuldan üniversiteye kadar kısa sayılmayacak bir süreçte basamak basamak öğretmenlerin doğru yönlendirmesi, bilgi temelinin sağlam kurulması ve doğru desteklenmenin sağlanması ile yetişecek nesiller yarınların şekillenmesini sağlayacak insanlar olacaktır. Yarınların teknolojilerini, ilaçlarını, korona virüsün aşısını, ilacını bulacak bilim insanları öğretmenlerin doğru yönlendirmesi ile Milli Teknoloji Hamlesi ile yetişecek.

Milli Teknoloji Hamlesinin gerçekleşmesi ve yarınlara ulaşması sürecinin lokomotif gücü kendinden sonra gelen öğrencilere gerekli bilgiyi veren, onları ilgi ve yeteneklerine göre yönlendiren öğretmenler olacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1’inci Maarif Kongresi’nin açılışında söylediği gibi “Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.”.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.