MindWave Mobile ile Beyin Dalgalarınızı Hissedin

Günümüzde yapay zeka teknolojisi ve insanların düşündüklerini hızlı ve kolay bir şekilde uygulamaya dökmek istemesi teknolojinin bu yönde de gelişmesini sağlamıştır. Yapay zeka insan zekasının yapısını ve çalışma prensibini herhangi bir cihaza entegre ederek kaba tabirle insansı düşünmeyi uygulamaktır. Otonom cihazlar bu bağlamda geliştirilmiş ve kendi kararlarını uygun doğrultuda vererek sonuca en kısa yoldan ulaşmak için geliştirilmiştir.

Bu yazımızda sizlere beyin dalgalarını ölçerek herhangi bir mekanizmaya entegre edebileceğiniz bir cihaz olan “Mindwave Mobile” dan bahsedeceğim. Bu cihaz Windows , MAC , IOS ve Android cihazlara uygun bir şekilde geliştirilmiştir. Nedir bu cihaz ve nerelerde kullanılır? Öncelikle bu cihazı ülkemizde kolay bir şekilde temin etmek mümkündür.Beyinde oluşan alfa , beta ve gama dalgalarını ölçerek cihazın bu değerlere göre reaksiyon göstermesini sağlamaktadır. Alfa , beta ve gama dalgalarında oluşan değişiklikler kişinin duygu ve düşüncelerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin kişi bir cisme dikkat kestiğinde alfa dalgası yönünde parabolik bir eğri oluşturacak şekilde dalga ölçülmekte ve bunu bir uygulamada kullanarak kişi cihazını yönlendirebilir. Cihazın artı yönlerinden bir tanesi de diğer kodlanabilir yapılara entegre olabilmesidir. Mesela arduino devre kartıyla beraber kullanılarak verilen dalga değerlerine göre çıktı üretilebilir.

Ä°lgili resim

mindwave what is ile ilgili görsel sonucu

Genç Stem Derneği üyesi olarak geliştirmekte olduğumuz projenin taslağını paylaşmak istiyorum.”Akıllı Tekerlekli Sandayle” .Nedir “Akıllı Tekerlekli Sandalye” .Kısmi ya da tam felçli bireylerin tekerlekli sandalye kullanabilmesine imkan veren ve zihin kontrollü mindwave mobile kullanarak hareketlerini kolayca sağlayabileceği bir cihazdır. Bu sayede kendilerinin bağımsız bir şekilde kullanabileceği bu cihaz onlara yol arkadaşı olacaktır. Farklı özellikler eklenerek geliştirilme imkanı olan bu cihaz aynı zamanda bu tarzda rahatsızlıkları olan kişilerin diğer teknolojik alet (bilgisayar, tablet , telefon , otomobil vs.) kullanabilmesine imkan vermektedir. Düşünce gücüyle aşılamayacak engel yok parolasıyla başlatılan bu projede geliştirilen her cihaz hemen kullanıma sunulup paylaşılacaktır.

mindwave what is ile ilgili görsel sonucu

Cihazın kullanımı gayet basit olmakla beraber sinyal alıcı kolların bir tanesi alına yerleştirilecek ( tam alına değmesi gerekir) diğeri ise kulak memesine takılacak.Bilgisayar veya telefona bluetooth ile bağlantı sağlanmaktadır. Cihazın açık olduğundan emin olduktan sonra bağlanacak cihazın bluetooth’u açılması gerekiyor , listeden mindwave seçilerek şifresi girilerek bağlantı sağlanmaktadır. Artık cihazımız dalga sinyallerini cihazınıza aktarmaktadır. Bu sinyalleri kullanmak size kalmıştır.

Facebook Yorumları
Abdurrahim Sargın hakkında 20 makale
Bilgisayar Sistemleri Öğretmeni / Bilgisayar Mühendisi Öğretmen olarak görev yapmaktayım. Yüksek Lisans Bilişim Teknolojileri Mühendisliği / Endüstri Mühendisliği eğitimlerimi tamamlamaktayım.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.