Mozilla Thimble ile Web Tasarım ve Kodlama

Web geliştirme olarak da bilinen web programlama, dinamik web uygulamalarının yaratılmasıdır. Web uygulamalarına örnekler, Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri veya Amazon gibi e-ticaret siteleridir.

Aslında herkes web programlamayı yeni başlayanların öğrenmesi için en iyi kodlama biçimi olduğunu savunuyor. Kurulumu kolaydır, anlık sonuçlar elde edersiniz ve bol miktarda çevrimiçi eğitim mevcuttur. Bir çok insan web kodlamasını öğreniyor çünkü bir sonraki Facebook’u oluşturmak ya da sektörde bir iş bulmak istiyorlar. Ancak, kodlamaya genel bir giriş yapmak istiyorsanız, iyi bir seçimdir. Bir kariyer arıyorsanız veya sadece kodlamayı öğrenmek istiyorsanız, web için nasıl geliştireceğinizi öğrenmek tam size göre. Yapacağın en akıllı kararlardan biri!

Web geliştirme – ön uç geliştirme (istemci tarafı geliştirme olarak da adlandırılır) ve arka uç geliştirme (sunucu tarafı geliştirme olarak da adlandırılır) olmak üzere iki geniş bölünme bölümü vardır. Ön uç geliştirme, bir kullanıcının bir web uygulamasını yüklediklerinde gördüklerini yapılandırmayı ifade eder – içerik, tasarım ve onunla nasıl etkileşimde bulunduğunuz. Bu işlemler üç kodla yapılır – HTML, CSS ve JavaScript.

Şimdi sizlere bu kodlamayı kolay bir şekilde yapabileceğiniz Mozilla Thimble ‘dan bahsedeceğim. Online bir şekilde çalıştırmak için tıklayınız.

Mozilla Thimble açtığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmektedir.

4 Bölümden oluşmaktadır.

  • Üst Banner Kısmından; Dil seçeneği ayarlanabiliyor , Kaydetme ve Yayımlamak işlemleri gerçekleştiriliyor.
  • Sol Taraftaki Menüden; Dosya Ekleme , Stil Yapısı oluşturma ve Ana Kodlama Ekranı açılabiliyor.
  • Orta Kısımda; Düzenleyici mevcut ve “HTML” kodları bu kısımdan yazılıyor ve düzenleniyor.
  • Sağ Taraf ise; Önizleme alanıdır.Yani kodlamanın çıktısını bu alandan görebiliyoruz.

Ä°lgili resim

Facebook Yorumları
Abdurrahim Sargın hakkında 20 makale
Bilgisayar Sistemleri Öğretmeni / Bilgisayar Mühendisi Öğretmen olarak görev yapmaktayım. Yüksek Lisans Bilişim Teknolojileri Mühendisliği / Endüstri Mühendisliği eğitimlerimi tamamlamaktayım.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.