1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Mozilla Thimble ile Web Tasarım ve Kodlama

Mozilla Thimble ile Web Tasarım ve Kodlama
0

Web geliştirme olarak da bilinen web programlama, dinamik web uygulamalarının yaratılmasıdır. Web uygulamalarına örnekler, Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri veya Amazon gibi e-ticaret siteleridir.

Aslında herkes web programlamayı yeni başlayanların öğrenmesi için en iyi kodlama biçimi olduğunu savunuyor. Kurulumu kolaydır, anlık sonuçlar elde edersiniz ve bol miktarda çevrimiçi eğitim mevcuttur. Bir çok insan web kodlamasını öğreniyor çünkü bir sonraki Facebook’u oluşturmak ya da sektörde bir iş bulmak istiyorlar. Ancak, kodlamaya genel bir giriş yapmak istiyorsanız, iyi bir seçimdir. Bir kariyer arıyorsanız veya sadece kodlamayı öğrenmek istiyorsanız, web için nasıl geliştireceğinizi öğrenmek tam size göre. Yapacağın en akıllı kararlardan biri!

Web geliştirme – ön uç geliştirme (istemci tarafı geliştirme olarak da adlandırılır) ve arka uç geliştirme (sunucu tarafı geliştirme olarak da adlandırılır) olmak üzere iki geniş bölünme bölümü vardır. Ön uç geliştirme, bir kullanıcının bir web uygulamasını yüklediklerinde gördüklerini yapılandırmayı ifade eder – içerik, tasarım ve onunla nasıl etkileşimde bulunduğunuz. Bu işlemler üç kodla yapılır – HTML, CSS ve JavaScript.

Şimdi sizlere bu kodlamayı kolay bir şekilde yapabileceğiniz Mozilla Thimble ‘dan bahsedeceğim. Online bir şekilde çalıştırmak için tıklayınız.

Mozilla Thimble açtığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmektedir.

safsdgs | Eğitim Her Yerde

4 Bölümden oluşmaktadır.

  • Üst Banner Kısmından; Dil seçeneği ayarlanabiliyor , Kaydetme ve Yayımlamak işlemleri gerçekleştiriliyor.
  • Sol Taraftaki Menüden; Dosya Ekleme , Stil Yapısı oluşturma ve Ana Kodlama Ekranı açılabiliyor.
  • Orta Kısımda; Düzenleyici mevcut ve “HTML” kodları bu kısımdan yazılıyor ve düzenleniyor.
  • Sağ Taraf ise; Önizleme alanıdır.Yani kodlamanın çıktısını bu alandan görebiliyoruz.

Ä°lgili resim

Facebook Yorumları

Bilgisayar Sistemleri Öğretmeni / Bilgisayar Mühendisi Konya'da öğretmen olarak görev yapmaktayım. Scientix Elçisi T4 Elçisi Yüksek Lisans Bilgisayar Mühendisliği / Yönetim Bilişim Sistemleri eğitimlerimi tamamlamaktayım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.