1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

MS Small Basic ile Kodlamaya Giriş

MS Small Basic ile Kodlamaya Giriş
0

Kodlama eğitiminin önem kazandığı ve hemen hemen bütün özel okullarda okutulur olduğu bugünlerde bilişim teknolojileri öğretmenleri kodlama araçları ve derleyiciler aramakta en uygun aracı sınıflarında sunmak istemektedir.Kodlama için sınıf seviyesi önemli midir? Bence değildir öğrenci temel düzeyde bilgisayar kullanabiliyorsa seviye farkı çok önemli değildir çünkü “merhaba dünya” etiketinden başlayarak kodlama eğitimi verilmektedir. Yani yazılımın alfabesinden bu işlem başlamaktadır.

Siz eğitmenlerin kolay bir başlangıç yapabileceği söz dizimli programlama ihtiyacını karşılayacak bir dil ile tanışmanızı istiyorum. “Microsoft Small Basic” syntax hatalarını minimuma indirecek kolay yazımı ile ve basit derleyicisiyle sunulan small basic ortaokul düzeyindeki öğrencilerin algoritma ve blok yöntemler ile kodlamayı yaptıktan sonra kolay bir şekilde kod yazabilecekleri bir ortamdır.

Öğrencilere C veya C++ ile kod yazıyormuş havası veren bu dil geliştirmek isteyenlere ise Java ve C# gibi görsel programlama dillerine geçişini kolaylaştıracaktır.

Şimdi derleyicisinden bahsedelim;

Öncelikle derleyicisini indirmek için tıklayınız

Untitled | Eğitim Her Yerde

Kodlama alanı ortadaki beyaz kısımdadır.Bu bölüme kodların ilk harfini yazdığınız anda size yardım kutucuğu çıkıp kod içeriği hakkında bilgilerde sağ tarafta çıkacaktır.

Untitled | Eğitim Her Yerde

Untitled1 | Eğitim Her Yerde

Çalıştır veya F5 tuşuna basarak yazdığınız kodun çalışmasını sağlayabilirsiniz

 

Örnek kod bloğu;

//Dikdörtgenin alanını bulan bir örnek yapalım.

TextWindow.Show()

kısakenar = 5
uzunkenar = 10
alan=kısakenar * uzunkenar
TextWindow.WriteLine(alan)

 

MS Small Basic Özellikleri ;

*Eğlenerek Programla!

Microsoft Small Basic, “eğlence” yi bilgisayar programlamasına geri döndürür. Ustalaşması kolay, arkadaş canlısı bir gelişim ortamı ile hem çocukları hem de yetişkinleri programlama dünyasına yönlendirir.
codeshot | Eğitim Her Yerde
*
Basit

Small Basic, dostane bir ortamı çok basit bir dil ve programlarınızı ve oyunlarınızı yaymak için zengin ve ilgi çekici bir kütüphane seti ile birleştirir. Birkaç kod satırıyla, kendi oyununu yaratmanın yolunda iyi olacaksın!


*
Sosyal

Programlarınızı arkadaşlarınızla paylaşın; yayınlanmış programlarınızı içe aktarıp bilgisayarında çalıştırmasına izin verin. Silverlight oynatıcısını kullanarak, oyunlarınızı bloglarınızda ve web sitelerinize gönderebilir, böylece yaratıcınızı tarayıcıda oynatabilirsiniz.

*Kademeli

Temel kavramlarla başlayan programlama kavramlarını öğrenir ve yolunuza devam eder. Small Basic, .NET’e dayanır ve burada öğrendikleriniz, Visual Basic gibi diğer .NET programlama dillerine kolayca uygulanabilir. Ve Visual Basic’e mezun olduğunuzda, mevcut programlarınızı yerleşik bir dönüşüm programı kullanarak yanınızda getirebilirsiniz.

Facebook Yorumları

Bilgisayar Sistemleri Öğretmeni / Bilgisayar Mühendisi Konya'da öğretmen olarak görev yapmaktayım. Scientix Elçisi T4 Elçisi Yüksek Lisans Bilgisayar Mühendisliği / Yönetim Bilişim Sistemleri eğitimlerimi tamamlamaktayım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.