1. Anasayfa
  2. Makaleler

Mutlu Ol Çocuğum..


0

İnsan ne ister?

Neye sahip olduktan sonra, neyi ister?

En iyi cevabı Maslow vermiş. İnsan kendini tanımadan, ne istediğini bilmeden devam ediyor hayatına. Bu dünyaya boşuna gelmedik, bir amacı olmalı insanın. Hırsla edinilen bir amaç değil, yada gerçekleştirilememiş hayalleri çocuklara empoze eden bir amaç hiç değil.

Dünyanın en depresif öğrencileri Harvard’da Neden?

Hepsi başarı odaklı. Okula girmesiyle depresyona girmesi bir oluyor (daha önce Harvard öğrencileri ve mezunları hakkında 10 yıl boyunca yapılan bir araştırmayı paylaşmıştım) Hangisi daha değerli okul başarısı mı , yaşam başarısı mı?

İntihar eden o kadar çok başarılı, ünlü, zengin vb. insan var ki

Niye peki? Hatta çoğu zaman daha ne istiyor deriz. Cevap belli; İç Huzur

İnsanın içindeki boşluğu; para, başarı, şöhret dolduramıyor, dolduramaz. İnsan kalbiyle doyar, midesiyle değil….

 

Lütfen çocuklarınıza dışsal baskı uygulamayın, çünkü önemli olan içsel motivasyon.

Dışsal motivasyon adına yaptığınız her şey çocuğa yapay kalacak ve baskı hissi olarak etki edecek.

İnsan ne iş yaparsa yapsın; En iyisini ve huzur içinde yapsın.

Ki yapılan işi küçümseme sadece bizim ülkemizde var…

Neden çünkü;  Bu ülkede herkes PROF. (!)

Ülkenin çöpçüye de ihtiyacı var. Her zaman kendi çocuklarıma da dediğim gibi hangi meslek yaparsan yap fakat eğitimini alarak yap.

Ki bundan da kastettiğim İNSAN eğitimi, okul eğitimi değil…

Beyinle ilgili yapılan bir araştırmada okumuştum. “Beynimiz aptaldır, gülümsediğinde mutlu olduğunu sanırmış.” Bu yüzden aslında beynine komut gönderen sensin. YAPMA!!!

Zihin su gibidir. Bulanık olduğunda görmek imkansızlaşır. Gelecek endişesi ile karartma zihni, ruhu.. Emin ol.

Zihnini ve ruhunu kapısında nöbet tut, izin verme.

Ruhunu ve zihnini berrak tut…

MÜGE BEHRAM

Facebook Yorumları

Müge BEHRAM Öğretmenlere,öğrencilere STEM Eğitimi veriyorum. Zihin haritaları Eğitmeni, Beyin ve Öğrenme uzmanıyım. Tezimi STEM eğitimi üzerine uygulamalı olarak tamamladım. Eğitim Her Yerde sitesinin sürekli yazarlarındanım. STEM öğretmenliği ve STEM koordinatörlüğü eğitimimi İstanbul Aydın Üniversitesinde tamamladım. BAU düzenlediği, V. ve VII. STEM ders planı yarışmasını kazandım. STEM lider öğretmenleri BAU sertifikalı eğitimleri bitirdim. Uluslararası kongrelerde araştırmalarımın sonuçlarını paylaştım. İstanbul Aydın Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Tezli yüksek lisansımı iyi bir derece ile bitirdim. STEMPD ekibinde Prof. Dr. Gültekin Çakmakcı ve Doç. Dr. Hasan Özcan ile “STEM EĞİTİM UYGULAMALARI” CİLT 1 kitap projesinde bir bölüm yazdım. Beyin Akademi, yaratıcı ebeveyn ekibinde Dr. Kerem Dündar ile eğitici eğitmen olarak çalışmaya başladım. Eğitim üzerine yazılarım ve makalelerim Eğitim her yerde, Academia’da ve bilim şenliğinde bulunmaktadır. Eğitim Her Yerde ekibinden 9 yazarla birlikte “21.yy EĞİTİMDE DÖNÜŞÜM VE OKULLAR” kitap projesinde yer aldım. Okul Destek Derneği (ODD) ile devlet okullarında okuyan ortaokul öğrencilerine fen bilgisi 3yıl boyunca dersleri verdim. Şu anda da Okul destek derneği koordinatörüyüm.Eşit-İm projesi ve Köy Okulları Değişim Ağı (KODA) gönüllü üyesiyim. STEM eğitimi üzerine araştırmalarımı ve çalışmalarımı uluslararası birçok kongrede sundum. Hacettepe üniversitesi ile 6 Avrupa ülkesiyle beraber, STEM öğretmenleri Erasmus projesinde yer almaktayım. Özel Final okullarında ilkokul Sınıf öğretmeni ve İlkokul, Anaokulu koordinatörü olarak görevimi sürdürmekteyim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.