1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Neden Değişmeliyiz?


0

 

Velilerimizin Çocukları için okul seçiminde kafaları karışmakla beraber öncelikle kendilerine sormaları gereken şu soru olmalıdır. Ben çocuğumu ne kadar tanıyorum? Bir anne olarak bir baba olarak çocuklarımın özelliklerinin, yeteneklerinin, becerilerinin, kişilik özelliklerinin ne kadar farkındayım? Acaba onu ne mutlu eder, yada çocuğum nelere yatkın, yatkınlıklarını besleyecek bir ortam nasıl olmalı? gibi sorular vardır.

Sizce en iyi okul hangisi? İyi ve en iyi kavramları son derece subjektif kavramlar olup kişiye, duruma göre değişkenlik göster. “İyi” neye göre, kime göre? Bu noktada kriterler tamamen kişiseldir.

Bu durumda bir çocuk için en iyi okul o çocuğa “en uygun” okuldur. Bunda hem fikirsek o zaman en uygun okul hangisidir?

En uygun okulu bulmak için okulun toplumsal yapısını bulunduğu bölgeyi avantajlarını ve dezavantajlarını ölçmeye çalışmakla başlamalısınız işe. Okul bulunduğu  çevreyle nasıl bir etkileşim ve mücadele içinde ? Okuldaki öğretmenler ne kadar aktif ve gayretli ? Okul ses veren ve nefes alan bir durumda mı? Çocuklarda vicdan ve merhamet geliştiriyor mu? Çocuk okula gelmek için can atıyor ve mutlu oluyor mu?

Aslında kafalarda birçok cevap bekleyen sorular var. Öğrencilerin akademik motivasyona sahip olmalarından öte güçlü bir toplum vicdanına sahip olması daha önemlidir. Bir öğrenci vicdan ve merhamet değer yargılarını benimser ise etik ve fedakâr bir şekilde davranır; sosyal ve duygusal becerilerini geliştirerek, şiddet ve kötü alışkanlıkları da kapsayan bir dizi davranış probleminden kaçınırlar. Bu değişim ile başlar. Belki de okulların değişimi ile.

Tüm okullar değişebilir hatta değişmelidirler. Değişen dünyada bu zorunlu bir hal almıştır. Öğretme ve öğrenme süreçleri öğrenciler, öğretmenler ve ortam arasındaki ilişkidir. Bütün bunlar zaman içinde değişir ve işte yüzden bunların arasındaki ilişki de değişmek zorundadır.

Mevcut eğitim sisteminde değişiklik yapmak için pek çok insanın düşündüğünden daha fazla neden vardır. Okullar zorunda oldukları için değil, değişmeyi seçtikleri için değişmelidir. Yenilikçi okullar her yerde öğrencilerin, ailelerin ve toplumun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek için geleneksel kuralları yıkar yıkmalıdır da. Böylelikle başarılı öğretmenler kendilerini daha rahat hisseder. Harika çalışmalar ortaya koyar. Değişimi kabul eden okullar yetenekleri ne olursa olsun bütün öğrencilerin başarısını artırmak için ihtiyaç duyulan değişiklikleri yapmaya istekli müdürlere sahiptir. Doğru liderlik gücüne sahip yaratıcı müdür ve ona inanan ekibi varsa okulu herkesin faydalanabileceği bir yenilik alanına dönüştürebilir.

Sonuç olarak bir eğitim kurumunu değerlendirirken hangi ipuçlarından yararlanabilirsiniz, hangi konuların üzerinde önemle durmalısınız, bu önemli kararı verirken nelere dikkat etmelisiniz bunları bilmeniz gerekmektedir.

Facebook Yorumları

Aslen Adanalı olup 1972 yılında İstanbul’da doğdum. ilkokulu İstanbul Özel Halil Vedat Fıratlı Pansiyonlu ilkokulunda, Ortaokulu Beyoğlu Piri Reis Ortaokulunda okudum. Lise öğrenimini Mersin Erdemli lisesinde tamamladım. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünü 1993 yılında bitirdim.14/02/1994 te Kahramanmaraş ili Ekinözü İlçesi Kabak tepe köyü Çınarlı Mezrasında Md.Ytk. Öğretmen olarak göreve başladım. Türkoğlu İlçesi Doluca Köyünde görev yaptım. 22/08/2002 tarihinde Kayseri ili Sarız İlçesi Ayranlık Köyüne Md.Ytk.öğretmen olarak göreve başladım, Sarız Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcılığı, Müdür Vekilliği ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdür Vekilliği görevlerinde bulundum, 2005 Müdür Yardımcılığı sınavını kazanarak 28/09/2005 tarihinde Boydak İlköğretim Okulunda Müdür Yardımcısı olarak atandım.01.08.2006 - 24.04.2007 tarihi ve 01.07.2009 - 04.02.2010 tarihleri arasında Müdür Vekili olarak görev yaptım. 15.07.2011-26.06.2012 tarihleri arasında Talas Kamber İlköğretim okulunda ve 26.06.2012 -29.06.2016 tarihleri arasında ise Kani Arıkan Ortaokulunda Müdür olarak görev yaptım.29.06.2016 tarihinden itibaren Talas Durak Hava Demir Ortaokulunda Okul Müdürü olarak görev yapmaktayım..Ahmet Yesevi Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi bölümünde Yüksek Lisans öğrenimini tamamladım.Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Yazarın Profili

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.