Neden İşe Alalım Dediğimiz İnsanı Önce Biz Soyalım?

İşsiz bir insanın iş sahibi olabilmesi için başvurularının paralı olmasına benim bir türlü aklım ermiyor. Zaten bu insanların bol miktarda parası olsa oraya buraya başvurup medet beklemez oturur evinde yer.

Geçtiğimiz yıl bir internet sitesinde tanımadığım biri fotoğrafıma yorum yaparken bilmem şu filmde oynayan falancaya çok benziyorsun demişti. Ne o filmi izleme fırsatım oldu, ne de gerçekten benziyor muyum diye bakma şansım oldu. Bir hafta önce bir piknik esnasında bir ağabeyimin tanıdığının benim hakkımda Almanya’da olsaydı filmde oynardı dediğini öğrendim. Ben de internet üzerinden bir cast ajansa başvuruda bulunayım bakalım ne çıkacak diye. Üzerinden bir iki gün geçmedi, özel tip olarak değerlendirildiniz, ünlü bir çikolata reklamı için ana karakter oyuncusu olarak uygun görülüyor 14.09.2015’e kadar… yerdeki şubelerimizden birine gelmeniz gerekiyor denilmekte. İlk iş olarak reklam filmi için yönetmene sunulacaksınız. Tanıtım …. Vb için 300 TL ödeyeceksiniz.

KPSS’ye girersin para öde. ALES’e girersin para öde. YDS’ye girsin her birine ayrı ayrı para ödeyeceksin. Peki bu sınavlara girince hemen seni iş sahibi yapacaklar mı ya da amacına ulaştıracaklar mı? Yok, bu yıl başaramadınız seneye paranızı hazırlayın yine denersiniz. Ayrıca bir işe girebilmek için KPSS sonrası birçok yer kendi ayrı sınav yapıyor onlara da ayrıca masraf yapman gerekiyor. Gerekirse o ile gideceksin. İnsanı tamamı ile bıkkınlığa sürükleyen artık başvursam ne olacak boşa param bari gitmesin noktasına getiriyorlar.

Bir gün tanıdığım bir, ön lisans mezununun KPSS tercihleri vardı. Müsaitsen beni ara dedi aradım. KPSS tercihleri var ama ücretliymiş ne yapayım dedi. Param da yoktu başvursam boşa gidecek param, acaba başvursam bir umut atanır mıyım? Kıza ne diyeceğimi bilemedim. Bunun gibi ne vakalar vardır kimsenin haberi yok.

Neden bir işe alalım dediğimiz insanı önce biz soyalım, almazsak da üzerine bir soğuk su içsin mantığı ile gideriz anlamış değilim. Gerçekten iş bulabilmek imkânsız durumda iken bir yere bir eleman alınacak ise onu duymanız da imkânsız gibi bir şey oldu. Velhasıl özel sektörde de, devlette de işe girmeden önce sen oralara bir paralar dökmen lazım ki belki seni işe alırlar.

İşsiz zaten parası olmayan birini işe alırken para talep edip, onu zor durumda bırakmak hiç de adil bir şeye benzemiyor. Tamam, bir para alacaksanız başvuruları bilmem neleri ücretsiz yapın kişi işe alınınca aylığından taksit taksit kesin. Neden soyup bıktırıp salıveriyoruz?

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.