1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Neden Kodlama?


0

Günümüzde kodlama şüphesiz ki önemi bir alan oldu. Öğrencilerle bir şeyler üretmek onların hem sosyal hem bireysel gelişimini oldukça etkili oluyor. Ayrıca öğrenci – öğretmen etkileşimli bir sınıf ortamına olanak sağlıyor.

Üstelik öğrenilen kodlama sayesinde yalnızca bilişim alanında değil diğer temel dersler için yapılan proje yarışmalarına katılıp özgün fikirler geliştirebilirler. Robotik kodlama dersi sadece bilişim dersi açısından olduğu gibi öğrenciler için hayat boyu bir katkı sağlar. Eleştirel düşünme, sorgulama, analitik ve stratejik düşünme gibi birçok beceriyi kazanabilirler.

“Yeni Bir 21. Yüzyıl Becerisi Olarak Kodlama Eğitimi ve Kodlamanın Eğitim Politikalarına Etkisi”(1) adlı bildiride de belirtildiği gibi:

“Öğrenciler sadece kodlamanın nasıl yapılacağını öğrenmemekte, öğrenme için kodlamayı kullanabilmektedirler. Örneğin matematik veya bilişimsel düşünmeyi öğrendikleri gibi problem çözmeyi, proje tasarlamayı ve fikirler arasındaki iletişimi sağlamayı da öğrenmektedirler.” (Zehra SAYIN1 , S. Sadi SEFEROĞLU2)

Bu becerilerin kazanılmasında kodlama eğitiminin önemi yadsınamaz. Öğrencilerde kodlama becerileri gelişirken meraklı ve araştırmacı kimlikleri ortaya çıkacaktır. Öğrencilerdeki merakla birlikte derse karşı motivasyonlarında artış gözlenecektir. Merak ettikçe keşfedecekler keşfettikçe üretebileceklerdir.

Ülkemizde de kodlama, 2012-2013 yılında Bilgisayar Teknolojileri ve Yazılım dersi içeriğinde müfredata girmiştir. Yine “Yeni Bir 21. Yüzyıl Becerisi Olarak Kodlama Eğitimi ve Kodlamanın Eğitim Politikalarına Etkisi” adlı makalede de belirtildiği gibi:

Onuncu Kalkınma Planında; düşünme, algılama ve problem çözme yeteneği gelişmiş, demokratik değerleri ve millî kültürü özümsemiş, paylaşıma ve iletişime açık, sanat ve estetik duyguları güçlü, özgüven ve sorumluluk duygusu ile girişimcilik ve yenilikçilik özelliklerine sahip, bilim ve teknoloji kullanımına ve üretimine yatkın, bilgi toplumunun gerektirdiği temel bilgi ve becerilerle donanmış, üretken ve mutlu bireylerin yetişmesi Türk Eğitim Sisteminin temel amacı olarak belirtilmektedir.”

Bu amaç için kodlama becerisi biçilmiş kaftandır diyebiliriz.

Ayrıca kodlama günümüz öğretim yöntemi olan yapılandırmacılık ile doğrudan ilişkilidir. Çünkü öğrenciler sadece hayal etmekle kalmayıp hayallerine ürüne dönüştürebilme imkânı buluyor. Devlet okullarında da daha çok üzerine düşülmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.

Okul sıralarındaki cevherleri keşfedebilmek dileğiyle…

 

(1)Akademik Bilişim 2016, 3-5 Şubat 2016, Adnan Menderes Üniversitesi, Aydın
Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.