OECD Eğitim Direktörü: Çocuklara Kodlama Yerine Düşünmeyi Öğretmeliyiz

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) eğitim direktörü, çocuklara kod yazmayı öğretmenin zaman kaybı olduğunu, bu yeteneğin yakında kullanılmayacağını öngördüğünü söyledi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün eğitim direktörü Andreas Schleicher, bu becerinin yalnızca “zamanımızın bir tekniği” olduğunu ve gelecekte önemsiz hale geleceğini söyledi. Schleicher, “Beş yüz yıl önce kalem okuryazarlığı hakkında düşünmüş olabilirdik. Bir şekilde kodlama zamanımızın sadece bir tekniği ve bu aracın yerleşmesinin kötü bir hata olacağını düşünüyorum. Bunu üç yaşındaki çocuklara öğretiyorsunuz ve mezun olduklarında size ‘Kodlama neydi’ diye soracaklar. Bu araç çok yakında çağ dışı kalacak.” dedi.

Bunu trigonometri ile karşılaştırarak, “Aynı ikilem içine gireceğiz. Bu tür şeyler hakkında daha iyi bir denge kurmamızın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Örneğin, veri bilimini ya da bilgi işlemsel düşünmeyi öğretmeye bugünün çok özel bir tekniğini öğretmekten çok daha fazla eğimli olurdum.” diye ekledi.

Paris’teki Dünya Eğitim İnovasyon Zirvesi’nde konuşan Schleicher, şu anda kodlamaya verilen önemin eğitimdeki daha geniş bir sorunun parçası olduğunu belirtti. “Her gün bugün çok önemli olduğunu düşündüğümüz yeni bir fikir var ancak geleceğin farklı olacağını düşünmüyoruz” dedi.

Schleicher, geçmişte öğretilen pek çok konunun günümüz eğitim sisteminde hiçbir ilgisinin olmadığını ve önemli noktanın daha az şeyi daha derinlemesine öğretmek olduğunu söyledi.

Schleicher, “Trigonometri iyi bir örnektir. Eğer bir matematikçiye matematiğin temeli olup olmadığını sorarsanız, size ‘Hayır, o özel bir uygulamadır’ diyeceklerdir. Uzun süre müfredatta kalmasının tek sebebi tarihsel bağlamda bir yerinin olmasıdır.” diyerek devam etti:

Küresel uzman, eğitimin “Çok muhafazakar bir sosyal çevre” olduğunu ve toplumun çocuklara öğretmek için bir şeyler eklemek konusunda çok iyi olduğunu, ancak alıp çıkarmada iyi olmadığını belirterek, “Önemli olan daha az şeyi daha derinlemesine öğretmektir – bu gerçekten eğitim başarısının kalbidir” dedi.

İNGİLTERE KODLAMA EĞİTİMİNE 84 MİLYON STERLİN BÜTÇE AYIRDI

İngiltere Hükümeti, 2017 Sonbahar Bütçesi’nde bilgisayar bilimi öğretmenlerinin sayısını üçe katlamak için 84 milyon £ tahsis eden Başbakan kodlama ve bilgi işlem becerilerinin öğretimini destekliyor.

Konuyla ilgili 8.000 yeni öğretmeni yetiştirmek için yeni bir Ulusal Bilgi İşlem Merkezi kurulurken kodlama 2014 yılında ulusal müfredatın bir parçası oldu ve Bilgi ve İletişim Teknolojilerindeki (BİT) Uluslararası Genel Ortaöğretim Sertifikası (GCSE), daha fazla kodlama ve programlama içeren bilişimde yeni bir yeterlilik halini aldı.

İngiltere Eğitim Departmanı sözcüsü, “Yüksek kalitede bir kodlama eğitimi, kapsayıcı ve dengeli bir müfredatın bir parçası olarak, çocukları gelecekteki çalışma alanlarında ve modern dijital dünyada dijital okur yazar bireyler haline getirir” dedi.

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.