1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Öğrenciler Açısından Online Eğitimin Önemi ve Avantajları


0

Öğrenciler Açısından Online Eğitimin Önemi

Hepinizin bildiği gibi Üniversitede ve çeşitli okullarda okuyan öğrenciler eğitim amaçlı kurslara giderken (İngilizce, ağ eğitimi, network güvenliği, teknik anlamdaki kurslar) yüksek bedel ödeyerek gidiyorlar. Hatta bazıları yeterli bütçeye sahip olmadıkları için bu kurslara katılamıyorlar. Son yıllarda teknoloji ve bilişim alanında meydana gelen gelişmeyle artık internette online eğitim kavramı ortaya çıktı. Bu eğitimler normal kurslara göre oldukça uygundur. Ayrıca derslerin birçoğu görsel içerikli ve kaliteli anlatıma sahiptir. Online eğitim alan öğrenciler birçok dalda bilgi sahibi olabiliyorlar. Aynı zamanda eğitim veren kuruluşlar tarafından sertifika sahibi oluyorlar. İnternetin gelişmesiyle online eğitim popülaritesi artmıştır.

Liselerde ve birçok üniversitelerde yapılan çeşitli araştırmalara göre online eğitim kursları oldukça yaygınlaşmıştır. Gelin online eğitimin öğrencilere sunduğu avantajlardan bahsedelim.

Online Eğitimin Avantajları

Çeşitli program ve kurslar: Üniversite mezunu ve lise mezunu olan kişiler kariyer yapmak için internetten online eğitim kursları almaktadır. Tabi sadece bu amaçla katılım yapmamaktadırlar. Örneğin üniversitede okuyorsunuz ve tıp alanında staj yapıyorsunuz. Ve bilmediğiniz bilgiler mevcut. Online eğitim sayesinde anında bu bilmediğiniz bilgileri anında erişebilirsiniz. Ya da iç mimarlık bölümünde okuyorsunuz. 3 boyutlu modelleme eğitimini online eğitim üzerinden alabilir. Böylece herkesten hem önde olursunuz hem de bu alanda deneyim sahibi olursunuz. Tabi bu kursların sayısı ve özellikleri bunlarla sınırlı değildir. Ben birkaçından bahsettim. Gelelim bir diğer avantajına.

Daha düşük toplam maliyetler: Kolejler ve özel okullarda okuyan öğrenciler bildiğiniz gibi çok yüksek maliyetle bu kurslara gitmektedirler. Peki gidemeyenler için ne olacak? Bunu hiç düşündünüz mü? Hemen bu sorunun cevabını vereyim. Artık online eğitim çok gelişti. Birçok öğrenci maliyet yüzünden üniversitelere yada yüksek öğrenim kurslara katılamamaktadır. Ancak online eğitim sayesinde artık birçok kişi üniversite mezunu yada lise mezunu olmaktadır. Eğitimlerde öğretilen kavramlar normal üniversite ya da çeşitli okullarda gösterilen eğitimle birebir aynıdır.

Daha rahat öğrenim ortamı: Pek çok öğrenci evinde oturduğu yerden eğitim alabilmektedir. Sadece tek ihtiyaçları internet ve bilgisayardır. Eğitimde kullanılan materyaller ya elektronik  posta yoluyla ya da kargoyla gönderilmektedir. Böylece herkes her konu hakkında bir materyale sahip olacaktır. Dersler akıcı bir anlatım çerçevesinde yapılmaktadır. Böylece daha rahat bir öğrenim ortamı oluşmuş olur.

Kullanışlılık ve esneklik: Hepimizin günlük hayatta işleri ve önemli programları vardır. Normalde bir üniversiteye gittiğiniz zaman tam vaktinde orada olmanız gerekir. Önemli bir toplantınız varsa tam vaktinde katılım sağlamanız gerekir. Peki online eğitimde bu olabilir mi? Tabi ki hayır. Online eğitimlere günün her saatinde ulaşabilirsiniz. İşlerinizi vaktinde halledip daha sonra bu eğitimlere katılabilirsiniz. Bu da online eğitimin kullanışlı ve esnek olduğunun bir göstergesidir.

Daha fazla etkileşim ve daha fazla konsantre olma yeteneği: Online eğitimlerde herkes mikrofonla konuşup derslerde yorumlarını ve sorularını sorabilirler. Ya da eğitimlerde kullanılan chatbox sayesinde öğrenciler arkadaşlık kurabilir ve eğitim hakkında sorularını sorabilirler. Bu da dersin sıkıcı olmaması bakımından çok önemlidir. Böylece derslerde kullanılan mikrofon ve chatbox sayesinde eğitimleri dinleyen öğrenciler daha fazla konsantre olmuş olur. Bildiğiniz sınıf ortamı oluşmuş olur.

Teknik becerilerinizi geliştirin: Öğrencilerin çevrimiçi kurslarına katılmayı öğrendikleri beceriler, belgeleri oluşturma ve paylaşma, ödevlerinize ses / video materyallerini dahil etme, çevrimiçi eğitim sayesinde teknik beceri kazandırılması bağlamında çok önemli bir rol aynar.

Kariyer yapma: Online eğitimler sayesinde kariyer alanında kendinizi geliştirip iş başvurularında diğer kişilerden bir adım daha önde olursunuz.

Evet arkadaşlar bugünkü makalemde online eğitimin öneminden ve faydalarından bahsettim. Çok ayrıntılı bir şekilde bu konuyu işlediğimi düşünüyorum. Dilerim beğenirsiniz. İyi günler dilerim.

http://www.ugurgunen.com/detay-Ogrenciler-Acisindan-Online-Egitimin-Onemi-ve-Avantajlari

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.