1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Öğrencilere Okula Dönüş Yolunda Tavsiyeler

Öğrencilere Okula Dönüş Yolunda Tavsiyeler
0

Pandemi sonrası artık okula dönüş vakti. Kayıp nesil, z kuşağı, parlak nesil derken eğitim öğretim yılımız başladı. Ülkemizde yaşanan önemli olaylar hemen unutulur gündem çok hızlı değişir daha dün okula gitmeyen çocuklar bugün LGS ve YKS sınavlarına hazırlanıyor. Ayrıca sarmal eğitim sistemimiz olduğunu da düşünürsek öğrenilmeyen  yıllar sonrasında başka yıllarda öğrencilerimizin dersleri anlaması zor.

Biz eğitimcilere düşen ise okula dönüş yolunda velilerimizi ve öğrencilerimizi yönlendirmek, eğitmek , yardımcı olmak…  Benim oğlum da okula başlıyor artık bende bir veli oldum artık olaylara sadece öğretmen gözü ile değil veli gözü ile de bakacağım yine siz değerli okurlarıma duygu ve düşüncelerimi aktarmaya devam edeceğim bir öğretmen olarak oğluma ve öğrencilere öğütlerim:

1- Zamanını iyi kullan. Zaman geçer önem olan nasıl geçtiği

2- Öğretmen ve arkadaşlarına karşı saygılı ol. Onların haklarını gasp etme.

3- Ders de öğretmeni iyi dinle not al aklına takılanı sor. Ezberleyerek değil mantığını anlayarak öğren

4- Okuldan sonra da tekrarını yap, bir de dersleri  evde mantığına yerleştir.

5- Oyun oynamayı , hayal kurmayı, bir şeyleri icat etmeyi ihmal etme.

6- Senin ilk defa göreceğin bu yılları öğretmenlerin her yıl yasıyor onların bilgi ve birikiminden tecrübelerinden faydalan bu konuda onlardan destek iste

7- Bir konuyu öğrenirken günü kurtarmak için öğrenme senin öğrendiğin her bilgi gereksiz değil seni sen yapan seni geliştiren olgunlaştıran şeyler olacaktır.

8- Derslerine devamsızlık yapmamaya çalış

9- İyi bir dinleyici ol. Bilsen de bazen bilmiyormuş gibi dinlemen gerekiyor.

10- Yaptığın işi aşk ile yaparsan o iş olmaz aşk olur.

11- Zorlandığında pes edip kaçma zorlandığın şeylerin üzerine git tam tersi o konuda iyi olana kadar kendini ispatla, unutma zorlandığında kaçarsan zaten başarısız olmayı kabul etmişsin

12- Başarısız olduğunda utanma, üzülme çünkü sonra başarılı olduğunda başarının zevkini daha iyi anlayacaksın.

13-  Yaptığınız çalışmaları, aldığınız eğitimleri, kazandığınız belgeleri dosyalayın. Şimdiden kariyer dosyalarınızı oluşturun.

14- Akademik başarı kadar, sosyal başarı da önemlidir. Değerlerimize ve çevremize karşı duyarlı olmalıyız. İnsan sosyal bir varlıktır ve sosyal özellikleri yüksek bireyler her zaman bir adım daha önde olacaktır.

15- Tutkularınızı, yeteneklerinizi keşfedin, peşinden gidin, gerekirse bunun için yardım alın,
bunu dile getirmekten çekinmeyin. Her insan farklıdır.

16- Hata yaptığında bir şeyleri  değiştirmeye ilk önce kendinden başla kendini sorgula ve  sonra başkalarını dış etkenleri sorgula

17- Hiç bir zaman en iyisi olamayacaksın ama unutma her zaman en iyi olmak için çalışmalısın.

18- Sadece konu öğrenmekle kalmayıp soru çözmeyi konuları sorularda uygulamayı öğrenmelisin.

Uzun bir yol gibi görünse de bir binanın temelleri gibidir eğitim. Binanın temeline konan ilk taş hatalı ise bundan sonraki tüm taşlar hatalı konulmuştur. Bu nedenle  adım adım ilerlerken bile bile yanlış yapmamaya çalış başarılı olmak için güçlü hisset kendi kendi kendini motive et lütfen maddeleri okurken düşünerek okumanızı tavsiye ederim.
🥰
Kendi oğluma ve tüm öğrencilerimiz için yazdığım bu yazıyı velilerimizin öğrencilerine okumasını diliyorum
Samet ÖZKEPİR /Eğitimci Yazar

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.