1. Anasayfa
 2. Değerlendirmeler

Öğrencilerin Gözünden Öğretmen

Öğrencilerin Gözünden Öğretmen
0

Mustafa Kemal Atatürk “bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.” diyerek eğitimin önemini çok veciz bir şekilde vurgulamaktadır. Eğitim, bireyin bedensel ruhsal ve sosyal olarak en uygun şekilde geliştirilmesidir. Eğitim; ailede, okulda ve tüm hayat boyu devam eder. Bilgili, kaliteli insan ancak kaliteli  ve sistemli bir eğitimle  mümkündür.

Baş öğretmen

Hem ülkeler, hem de bireyler için hayati önem taşıyan eğitimde gelişmeyi sürekli sorgulamalı ve yenilikleri takip ederek hemen adapte olmalıyız. Sürekli yeni fikirler yeni projelerle yaptığımız işi geliştirmeli ve katkılar yapmalıyız.

Bu kadar hayati önem taşıyan eğitimin en önemli iki unsuru öğrenci ve öğretmenlerdir. Öğrenciler eğitim hizmeti alanlar, öğretmenler ise bu hizmeti sunan önemli aktörlerdir. Öğrencilerin öğretmenlerinden beklentilerini sizler için derledim ve kaleme aldım.

21.Yüzyıl öğrenim anlayışının temelinde yatan en önemli unsur öğreten öğretmenden öğrenen insana doğru geçiştir. Teknoloji hayata dair bilinen birçok durumu hızla değiştirmeye başladığı için meslekleri de yeniden tanımlamak olmazsa olmaz şart olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle mesleğinde kalıcı, başarılı olmak ve hem bireysel rekabette hem de küresel rekabette öne çıkman adına sürekli öğrenmeli, gelişmeli, yenilenmelidir. Ve bununla birlikte öğrencilerimiz iyi öğretmeni aşağıdaki maddeler halinde yazılan özelliklerle anlatmaktadırlar:         

21 YY BECERİLERİ

 • Alanlarına hakim olmalılar.
 • Öğrencileriyle ders dışında sohbet etmeliler.
 • Öğrencilerinin sıkıntılarının , problemleri ile yakından ilgilenmeliler.
 • Şakacı olmalılar.
 • Adaletli davranmalılar.
 • Sınıfa hakim olmalılar.
 • Düzgün ve temiz giyinmeliler.
 • Dersi, hayatı adapte ederek anlatmalılar.
 • Derste uygulamaya ağırlık vermeliler.
 • Güler yüzlü olmalılar.
 • Derslerine zamanında girmeli ve zamanında çıkmalılar.
 • Diksiyonu iyi olmalıdır.
 • Hoşgörülü, anlayışlı olmalılar.

İşte eğitim sisteminin en önemli iki üyesinden biri olan öğrencilerin öğretmenlerinden bekledikleri. Bu görüşler önemsenmelidir. Öğretmenlerin hizmetlerinden faydalanan ve etkilenen öğrencilerimiz bizleri en objektif değerlendirebilecek, en samimi duygularıyla bizlerden istek ve beklentilerini dile getireceklerdir. Bu sebeple onların görüşleri, gözlemleri ve düşünceleri önemlidir.

Elbette burada bahsedilen özellikler ve düşüncelere başka başka yaklaşımlar olacaktır. Zaten burada etkili, güncel ve öğrencilerinin onayladığı özellikleri taşıyan öğretmene dikkat çekmektir gayemiz. Şunu unutmamak lazım ki eğitim öğretimin bel kemiği başlangıç noktası öğretmendir. Zamana göre beklentiler, özellikler ve yetkinlikler değişkenlik gösterebilir. Kritik olan eğitim sisteminin topyekun ancak özellikle de öğretmen günce olması zaman ayak uydurması hatta daha da önemlisi çağın önünde olmasıdır. Bu başarılırsa bir millet öğretmenin elleri üzerinde,emeği üzerinde yükselecektir.

Günümüzün silahı bilgidir. Bilginin kaynağı da öğretmenlerdir. Öğretmenlerin etkili, verimli olduğu bir ülkenin geri kalması söz konusu değildir. Kaliteli öğretmenler kaliteli nesiller yetiştirir ve geleceğe imza atarlar. Bizler bu kalite çemberinde öğrencilerimizin eleştirilerini, isteklerini, beklentilerini mutlaka dikkate almalıyız.

Yeni yüzyılda Hedef kaliteli birey, kaliteli toplum, kaliteli ülkedir. Gelişmiş insan, gelişmiş toplum, GELİŞMİŞ MÜREFFEH TÜRKİYEDİR.

Başöğretmen

Facebook Yorumları

Teknik Eğitim Fakültesi mezunu ,33 yıllık eğitim yöneticisi, Farklı platformlarda yazılar yazar, "Meslek Liselinin Kariyer Yolu" ve "Eğitimcinin Penceresinden" adlı kitapların yazarı. MstfAslaN Okuyan, düşünen, sorgulayan ve üreten bir "EĞİTİM UZMANI",bir yazar.MstAslN

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.