Öğrenim Süreci İçin Destekleyici Uygulamaların Gelişimi
0

İletişim alt yapımızın güçlü olmasından ötürü pandemi sürecine girdiğimizde eğitim-öğretim faaliyetlerinde öğrenim süreci hiçbir aksaklığa uğramamıştır. Öğrenimde hiçbir kesinti yaşanmamış, ağ sistemi yeterliliği ile uzaktan eğitimi iyi yöneten bir süreç izlenmiştir. Hatta ülkemizde bu sürecin çok verimli ve etkin olmasından ötürü Milli Eğitim Bakanlığının yanında Yüksek Öğretime bağlı hem devlet hem de özel üniversitelerde uzaktan eğitim takip sistemi yapılmış ve Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından yapılan, uzaktan eğitim sürecini iyi yöneten vakıf ve devlet üniversiteleri sıralaması faaliyetleri uygulanmıştır. Belirli kademelerde öğrenim faaliyetlerinde bulunan eğitim kurumların dijital yönünde en uç nokta için tatlı rekabet halinde olması vizyon için eğitimde dijitalleşme alanında önemli bir adımdır.

eweqweq | Eğitim Her Yerde01

COVID-19 virüs salgını sürecinde eğitim-öğretim faaliyetlerinde öğrenimin devamlılığının yanı sıra öğrencilerin kişisel, sosyal ve kültürel gelişimini de online süreçlerde takibini sağlamış olduk. COVID-19 salgını dünya ve insanlık tarihinde aslında bir ilk ve son olmadığı, ilerleyen süreçte benzer krizlerin yaşanmasında hazır bulunuşluk temel alt yapımızın yer almasıdır. Vizyon odaklı düşünüldüğünde öğrenim süreci için destekleyici uygulamalarımızın yeterli olup olmadığı analiz edilmelidir.

yyu | Eğitim Her Yerde

Pandemi süreci ve sonrasında bazı kuralların ne kadar değiştiğine ve oyunun kurallarının yeniden yazıldığının göstergesi olduğuna işaret etmiştir. İşte bu destekleyici hem yerli hem de dışarıdan yararlandığımız uygulamaların yardımcı alt sistem, içerik, müfredat, her şekilde mobil uyumlu uygulama güncellemeleri ve öğrenim süreci öncesi uyum eğitimi paketine sahip olması gerekmektedir. Hem müfredat güncellemesi hem de uyum eğitiminden bahsediyoruz. Hem uzaktan eğitimin sürecinin devamlılığı hem de yüz yüze eğitimi başlamasından itibaren müfredatımızda hızlandırılmış veya telafi paket sistemine geçebiliriz. İşte bu sebeple eğitimde dijitalleşmenin hızı arttığı için öğrencilerin okuldan sonra bulunduğu ortamdan farklı kaynaklara erişmek isteyeceğinden uygulamaların yeni format yönünde gelişmesi gerekmektedir.

pp | Eğitim Her Yerde

Peki, öğrenim süreci için hem yerli hem de diğer ülkelerden yararlandığımız destekleyici uygulamaların değişimi ve gelişmesi için şu unsurları dikkate alması gerekmektedir;

  • Tüm kademelerde herkes kendi bilgi ve becerilerini paylaştıkları kurs gruplarının olması ve herkesin faydalanmasının sağlanarak ister uzmanlık alanları oluşturmak isterlerse kariyerlerini öne çıkarmak için çeşitli kursların yer almasını sağlamak,
  • Eğitim sertifikaları ortaöğretim, ön lisans, lisans düzeyinde Micromaster programlar ve gerekirse çevrimiçi yüksek lisans, doktora derecesine sahip programlara erişerek uluslararası eğitim kurumlarından faydalanmak,
  • Fatih Projesi çerçevesinde oluşturulan, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan, ücretsiz uygulamamız Eğitim Bilişim Ağındaki farklı öğrenme stillerine yönelik haber, video, görsel, ses, kitap, dergi, doküman modülleri üzerinde e-içerikte öğrenci, öğretmen ve herkes için çeşitli interaktif materyallerin bu kişiler tarafından içerik olarak tasarlanmasını sağlamak,
  • Devlet ve Özel kurumların istişare içinde olarak Yaratıcı Sanatlar ve Medya, Sağlık ve Psikoloji, Bilim-Mühendislik, Öğretim, Teknoloji ve Kodlama, Hukuk, Edebiyat vb. gibi alanlarda yetkin olan güncel tek bir uygulama ile yerli uygulamamıza entegresini oluşturmaktır.

COVID-19 salgını veya yaşanabilecek her türlü yüz yüze öğrenimi aksatacak olaylardan dolayı eğitim kurumları uygulamalı dersler için yerli ve yabancı olarak dijital uygulamalarını uzaktan eğitim yöntemine uygun müfredatları ve içerikleri her yönden geliştirmelidir. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için öğretmenler, kurum yetkilileri ve yetkinliğe sahip uzmanların işbirliği faaliyetleriyle mümkün olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.

Sefa Sezer

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.