Öğrenme Süreci Eğlenceli Olmalı

Öğrenmek eğlenceli mi? Benim kişisel bakış açımdan, cevap bazen evet ve birkaç kez muhtemelen değil. Bu duruma ve hangi konunun öğrenildiğine bağlıdır. İngilizce öğrenmek benim için harikaydı. Öğrenmeyi eğlenceli yapmak çok önemlidir. Çoğu öğrenci eğitimden zevk almamış ve bunu yapmaları gerekiyorsa, bunu daha akıllı hale gelmek için yapılması gereken bir şey olarak düşünmektedirler.

Avustralyalı bir profesör diyor ki; “Eğitim, öğrenciyi daha akıllı hale getirmedi”. Lütfen doğru anlamadan alıntı yapma. Okumak, öğrenciyi daha akıllı yapmaz çünkü onları daha akıllı kılan, beyninin bilgiyi özümsemesidir. Bunun anlamı ne? Öğrenci gece ders çalışmamış olsa bile, dersi almayı başarırsa daha akıllı olacağı açıkça ifade edilir. Öğrenmek daha akıllı olmak için bir süreçtir, ancak akıllı olmanın gerçek cevabı, öğrencinin beynin nasıl kullanıldığına bağlıdır. Daha akıllı olabilmeleri için beyne öğretmek zorundalar.

Bir yöntem birileri için çalışıyorsa, diğeri için başarısız olabilir. Öğrenme sürecini gerçekten eğlenceli hale getirmek için, sadece öğrenmeye hazır olduğumuzda öğrenmeyi unutmayın. Hazırken öğrenmek dersi kolaylaştıracaktır. Öğrenci, mutlu olursa ve gerçekten dersi öğrenmek isterse hazır olarak kabul edilir.

Arkadaşlarla Buluşmak

Öğrenme için ne kadar iyi? Arkadaşlarla bir araya gelmek, öğrenciyi daha mutlu edecek bir aktivitedir. Birkaç ay önce yerel bir okuldaki araştırma sırasında, öğrencinin derste zaman geçirmekten ziyade arkadaşlarıyla sohbet etmeyi gerçekten çok sevmesi durumuna şaşırmadım. Sınıfta birkaç saat ders görürler ve bu onların ruh halini kaybettirir. Arkadaşlarla buluşmak ruh halini geri getirecek ve olumlu bir etki yaratacak, bilgiyi geliştirecek.
Temel olarak, öğrenci sınıfta zor öğreniyor ve arkadaşlarıyla bir araya gelirken sınıf dışında eğlenmeyi öğreniyor. Sınıf içi ve dışı arasında fark yoktur. Her ikisi de öğrencinin öğrenmesini sağlar. Öğrenciler sadece arkadaşlarıyla zaman geçirerek öğreniyorsa öğretmen bunu anlamalıdır. Yapmaları gereken şey, bunun gerçekleşmesi için iyi bir ortam yaratmak.

Buluşma esnasında öğrenmek mümkün mü?

Elbette arkadaşlarla toplanırken öğrenmek mümkün. Pek çok öğretmen, öğrenciler arkadaşlarıyla bir araya geldiklerinde bir öğrenme süreci olmadığından benimle aynı fikirde olmayabilir. Eh, aslında arkadaşlarınızla birlikte olmak hızlı öğrenmek için iyi bir yöntem olabilir. Deneyimleri paylaşabilir, becerilerini eğitebilirler ve zayıflığı bulmak için bağlanabilirler. Öğretmen sadece bunu gerçeğe dönüştürmeli. Öğrencileri arkadaşlarıyla sohbet ederken öğrenmeye istekli yapacak iyi bir ortam yaratmaları gerekiyor. Örnek olarak, ‘Cuma gününü İngilizce gün olarak’ uygulamak etkilidir. Bunu gerçeğe dönüştürmek için çok fazla imkan var.

Arkadaşlarla Buluşmak ve Eğlenmek

Arkadaşlarla bir araya gelip bütün gün sohbet etmek güzel. Arkadaşlarla buluşmak yerel alanda bir gelenek olmuştur. Bütün öğrenciler, boş zamanlarında toplanıp arkadaşlarıyla konuşmayı sever. Bazıları sohbet ediyor ve birbirlerini mutlu ediyorlardı. Böyle bir durum, İngilizceyi öğrenmenin yeni bir yolunu geliştirmeyi sağladı. Durum üç haftadan fazla analiz edildikten sonra, herkes için yararlı olabilecek yeni bir yol bulundu. İngilizce öğrenmek için herhangi bir aktiviteyi kullanarak zamanı en üst düzeye çıkarmanın bir yoluydu. İngilizce’yi daha hızlı ve daha iyi öğrenmeye ilişkin birçok makalesi olan Hızlı Öğrenme hakkında bir blog okuduktan sonra yeni bir fikir bulundu. Bu fikir “otoriteye sahip biri” haline getirildi.

Üç hafta boyunca, öğrencilerin boş zamanlarını nasıl kullandıklarına dair raporlar yapıldı. Çoğu, arkadaşlarıyla takılarak zaman geçirdi. Sınıf arkadaşları yeniden toplandığında arkadaşları ile bir araya geldi ve ayrıldı. Yani temelde, arkadaşlarla toplanmak.

Eğer düşünceyi onların faaliyetlerinde İngilizce kullanmalarını sağlamak olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz çünkü yerel alanlarda öğrenci İngilizce’yi boş zamanlarında kullanma konusunda kendinden emin olduğundan, etkinliklerinde İngilizce kullanmalarını imkansız kılıyordu. Eğer onların faaliyetlerinde İngilizce kullanmaya başlamasını da düşünürseniz, siz de yanılıyordunuz.

Buradaki amaç, öğrencinin farkında olmadan İngilizce öğrenmesini sağlamaktır. Mümkün mü? “Otoriteye sahip adam” tarafından yapılan testler sırasında, öğrencinin farkında olmadan İngilizce öğrenmesini sağlamak mümkündür. Bu teknik pasif süper öğrenme olarak adlandırıldı. Çok fazla hazırlık gerektiriyor ve sonuç gerçekten harika. Bu bilgiyi konuşarak aktarmanın bir tekniği. Konuya bağlı, iyi ve kendinden emin ise İngilizce tercih edilir.
Peki, bunu mümkün kılmak için ne yapılmalı? Eh, pasif süper öğrenme teknikleri kullanması nedeniyle, bilgiyi başkalarına aktarmaya yetecek kadar akıllı bir kişi gerektirir. Test, İngilizce ve gerçekten iyi olan “iradeye sahip olan biri” tarafından yapıldı. Sonuç gerçekten harikaydı.

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.