Öğrenmek Sanattır

İnsanoğlu çağlar boyunca aşkları, savaşları, mutlulukları, dargınlıkları bu topraklar üzerinde yaşamadı mı? Bir parçası için nice canları bunların uğrunda feda etmedi mi? Binalar yapmadı mı? Ormanlar yakmadı mı? Zaman gelip vakit dolduğunda içinde yatmadı mı? Bu denli önemli olan toprak, çevre ve doğaya acımasızca davranmadı mı? İşte ben projemle bir ahdi vefa örneği göstermek bu çevrecilik bilincini tutumdan öte okulun her alanında davranışa dönüştürmek için sıvadım kolları. Sıvadık hep birlikte.

Hepimizin hayatında güzel anılar bırakan Hababam sınıfından kaldı bu alışkanlık bende o zamanlar küçüktüm Dom dom Hayri idim belki ama şimdi Kel Mahmut’um hiçbir şey değişmedi. Her gün okullarımızda Hafize ana çalar zilimizi her ne kadar teknolojiye yenilse de. Koşarak iner merdivenlerden hızla İnek Şaban, Güdük Nemci, Damat Ferit biz onlardan çok şey öğrendik.

Okul nedir? Nerededir? Neler yapılır? Ben okulun ne olduğunu anladım, bunu da öğrencilerime çok iyi anlattığımı düşünüyorum. Okul Hababam sınıfı dizilerinin aklımızda kalan en güzel anılarıdır. Arkadaşlığı, dostluğu, sevgiyi, paylaşmayı kısaca hayatın kendisi olduğunu anladım. Okul bazen bir orman, bazen bir deniz kenarı, bazen ay ışığı altında yürümek ve yağmurdan kaçmaktır.

Biz eğitimcilerin atladığı bir önemli noktayı Okulun dört tarafının taş duvar içinin sıralar ve masalardan ibaret olmaması gereğini ve orada sadece (a be ce ) öğretilmemesi gerektiğini anladım. Perde açıldığında bahçesi, bahçedeki çiçeği, ağaçtaki kuşu yerdeki böceği ile oyunu oynatan ve oynayanlarıyla okul olduğunu anladım. Oynatan bizler… Oynatılmak zorunda kalan öğrencileriyle. Bir şeyler yapmalı… Oyun dışında bırakmamak ve oyunu bozdurmamak adına öğrencileri oyuna dâhil etmem gerektiğini anladım. İlgi ve istekler doğrultusunda sosyal aktiviteler ve proje çalışmalarının akademik başarı üzerindeki olumlu etkilerini izledim ve sonucunda mutlu oyunları oynarken izleme rekorları kırdırdım.

Facebook Yorumları
Hakan Tatlı hakkında 8 makale
Aslen Adanalı olup 1972 yılında İstanbul’da doğdum. ilkokulu İstanbul Özel Halil Vedat Fıratlı Pansiyonlu ilkokulunda, Ortaokulu Beyoğlu Piri Reis Ortaokulunda okudum. Lise öğrenimini Mersin Erdemli lisesinde tamamladım. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünü 1993 yılında bitirdim.14/02/1994 te Kahramanmaraş ili Ekinözü İlçesi Kabak tepe köyü Çınarlı Mezrasında Md.Ytk. Öğretmen olarak göreve başladım. Türkoğlu İlçesi Doluca Köyünde görev yaptım. 22/08/2002 tarihinde Kayseri ili Sarız İlçesi Ayranlık Köyüne Md.Ytk.öğretmen olarak göreve başladım, Sarız Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcılığı, Müdür Vekilliği ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdür Vekilliği görevlerinde bulundum, 2005 Müdür Yardımcılığı sınavını kazanarak 28/09/2005 tarihinde Boydak İlköğretim Okulunda Müdür Yardımcısı olarak atandım.01.08.2006 - 24.04.2007 tarihi ve 01.07.2009 - 04.02.2010 tarihleri arasında Müdür Vekili olarak görev yaptım. 15.07.2011-26.06.2012 tarihleri arasında Talas Kamber İlköğretim okulunda ve 26.06.2012 -29.06.2016 tarihleri arasında ise Kani Arıkan Ortaokulunda Müdür olarak görev yaptım.29.06.2016 tarihinden itibaren Talas Durak Hava Demir Ortaokulunda Okul Müdürü olarak görev yapmaktayım..Ahmet Yesevi Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi bölümünde Yüksek Lisans öğrenimini tamamladım.Evli ve 2 çocuk babasıyım.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.