Öğretmen Alan Değişikliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

2017 – 2018 eğitim öğretim yılı kapsamında alan değişikliği yapacak öğretmenler için duyuru yayınlandı. Peki öğretmen alan değişikliği başvurusu nasıl yapılır?

Alan değişikliği bekleyen öğretmenler için değişim sistemi aktif hale geldi. Peki öğretmenlerin alan değişikliği başvurusu ne zaman bitecek? Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin alan değişikliği başvurularının 18 – 22 Aralık tarihleri arasında yapılacağını açıklamıştı. Ancak alan değişikliğinin hangi branşlarda yapılabileceği konusunda kılavuz yayınlanmadı.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURU TARİHLERİ

Alan değişikliği başvuruları  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugün alınmaya başlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı daha önce açıkladığı takvime göre alan değişikliği başvurularını 18 Aralık ile 22 Aralık 2017 günleri arasında alacak.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Başvurular, http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki Alan Değiştirme Elektronik Başvuru Formu ile yapılacak ve okul, ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerince başvuru süresi içinde onaylandıktan sonra geçerlilik kazanacaktır.

KİMLER ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLECEK?

MEB tarafından illere gönderilen resmi yazı kapsamında;

Bir önceki alan değişikliğinde yaşanan 540 saatlik eğitim programı sorunu bu sefer alan değişikliği kapsamına alındı. Sınıf öğretmeni olarak görev yapan ve 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programını tamamlayan öğretmenler istemeleri halinde özel eğitim alanına geçebilecek.

Kapatılan alanlarda görev yapmakta olup görev yaptıkları alanlar dışında başka bir alanda yükseköğrenimini bitirenler Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kararına göre mezun oldukları yükseköğrenim programının atanacakları alana da kaynak olması kaydıyla bu alanlara geçebilecekler.

NOT: Bu ikinci madde çerçevesinde sadece alanı kapatılan öğretmenlere alan değişiklik hakkı verilmektedir. Bu madde kapsamına giren alanlar genelde mesleki ve teknik eğitim veren alanlar içerisinde yer almaktadır. Örneğin Gemi Yapımı ve Matbaacılık alanları. Bu alanlarda görev yaparken alanının kapatılmasından dolayı bu alanda görev yapan öğretmenler için atanacak yer kalmamıştır. Bu yüzden bu alanlarda görev yapan öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanınmıştır.

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.