1. Anasayfa
  2. Makaleler

Öğretmenin Alet Çantası

Her iş günümüzün “destansı” güzellikte geçmesini bekleyemeyiz ve bilirsiniz ki bazı anlar hayat sıradan ve sıkıcıdır.

Öğretmenin Alet Çantası
0

ÖĞRETMENİN ALET ÇANTASI; ENERJİ 
Dünya Öğretmenler Günü ne zaman, hangi tarihte? İşte Dünya Öğretmenler Günü mesajları

Her iş günümüzün “destansı” güzellikte geçmesini bekleyemeyiz ve bilirsiniz ki bazı anlar hayat sıradan ve sıkıcıdır.


Ama biz öğretmenler için sıkıcı ve sıradan olan anlar diğer meslek gruplarına göre daha azdır. Çünkü bizim mesleğimizin mutfağındaki malzeme çocuktur. Büyük resmi görebiliyorsak ve alet çantamızda olması gereken amaç duygusunu sevgi ve heves duygularıyla birleştirip zor ve sıkıcı günlerin üstesinden kolaylıkla gelebiliriz. Bu yüzden alet çantamızın olmazsa olmazı tahmin edersiniz ki mesleki enerjimiz.

Son yıllarda öğrencilerimizin başarısını ölçmeye birçok yeni yollar ve farklı sınav uygulamaları yapılıyor. Bu yöntemler de eğitim-öğretim hayatının önemli parçaları elbette. Ama hayatlarında çokça başarılara ulaşabilmiş kişilere baktığımızda birçoğunun tek bir ortak özelliği var: Bu kişiler alet çantalarındaki her malzemeyi doğru ve yerinde kullanan öğretmenlerle karşılaşmışlardır. Evet, onların hayatlarına dokunan bizler doğru yerde doğru aletlerle onarmış ya da inşa etmişiz. O halde biz öğretmenlerin alet çantalarının olmazsa olmazları nelerdir?

• İyi bir akademik donanım ve bunu uygulama yeteneği

• İyi bir dinleyici olma

• Sabırla süreçleri takip edebilme

• Amaç duygusu

• Sevgi

• Heves

• Yenilik ruhu

• Fark yaratabilme

• Yaşam boyu öğrenme

• Pozitif olabilme

• Çözüm odaklılık

Çantamızın en önemli parçalarını yukarıda listeledikten sonra geriye elimizde en değerli ögemiz kalıyor. Bu öge olmazsa olmazımız: Yıllar boyunca bitmek tükenmek bilmeyen ENERJİMİZ. Bizim sahip olduğumuz ve doğru kullanabilmemiz sayesinde nice ufku açık, eleştirel gücü yüksek, ahlaklı, dürüst, samimi ve başarılı insanlar yetişiyor. O halde biz bu önemli ögeyi, enerjiyi nasıl kullanmalıyız?

Öğretmenin enerjik olması denince akla lütfen sınıfta ya da okul koridorlarında koşan, zıplayan ve oynayan bir öğretmen gelmesin. Bu kinestetik unsurlar zaten bizim işimizin olmazsa olmazları. Bu nedenle alet çantamızda bulunması gereken başroldeki enerjinin açıklaması bundan çok ötedir. Biz öğretmenlerin en doğal yolla saçtığı enerji gülümseyişlerimizdir.

Başarılı öğretmenler içten gülümsemelerini yüzlerinden asla eksik etmeyenlerdir. Minik bir tebessümün küçücük bir çocuğun ya da ergenlik döneminde bir yetişkin adayının içine nasıl yumuşakça dokunduğunu hepimiz çok iyi biliriz. Bu yüzden meslektaşlarıma gülümsemenin büyülü havasından asla kopmamalarını tavsiye ederim.

Diğer bir enerji ögemiz ise derslerimizdeki aktivitelerin çeşitliliği ve yaş grubuna uygunluğudur. Ders ne olursa olsun aktivitelerin çeşitliliği ve yaş grubuna uygunluğu dersin ve öğretmenin enerjisini tavan yaptıracak ve tam öğrenmenin gerçekleşmesine önemli bir zemin hazırlayacaktır.

Öğretmen merkezli bir ders anlatımı, sadece öğretmenin konuşup öğrencinin dinlediği, biz öğretmenleri daha çok yoran bir yoldur. Aktivitelerle öğrencilerimizi de öğrenme ve öğretme sürecine dahil eden bir enerjiyle derslerimizi işlersek daha çok verim alabiliriz.

Çocuklarımızı süreçlere dahil olan, fikirlerini nezaket kuralları ışığında rahatça söyleyip sorunlara çözüm arayan, yaratıcı düşünen ve yorum gücünü her alanda kullanabilen bireyler olarak yetiştirebilmek için enerjimizi 21. yüzyıl çocuklarının ilgi ve ihtiyaçlarından daha çok haberdar olmak yolunda doğru kullanmamız şart.

Diğer bir önemli enerji ögesi olarak gördüğüm nokta da sınıfta sürekli olarak farklı bölgelerde dolaşan, öğrencilerle çeşitli yollarla iletişim kuran öğretmen modelidir. Sınıfın belli bir noktasında ayakta durup anlatılan bir dersle kafaların sizin gittiğiniz yöne döndüğü bir dersin farkını tahmin edebilirsiniz. Bu fark öğretmen olarak bizleri de olumlu anlamda etkileyen bir farktır.

Takipçileriniz sizi 40 dakikanın en az 30 dakikası göz hapsinde tutuyorsa bu iyi giden bir şeylerin olduğuna işarettir. Enerjiyi açığa çıkarıp öğrencilerimize hissettirebildiğimiz başka bir yol ise onları anladığımızı hissetmeleridir. Anlaşıldığını hisseden her çocuğun öğretmene ve dolayısıyla da derse ilgisi ve anlama isteği katbekat artacaktır. Çocuklarımızı anlayalım ve bunu onlara hissettirelim.

İlgi ve anlayışın öğrenme sürecine olumlu katkılarını göz ardı etmeyelim. Aslında enerji öğretmenle de sınırlı bir durum değildir. Okulların da enerjileri vardır ve bu enerji zamanla öğretmenlerin de özümsediği bir hal alır. 

Enerjisi yüksek ve pozitif okul ve öğretmenlerle karşılaşmanız dileğiyle…

Sevgiyle… 

Nursel Durkaya Özer

Facebook Yorumları

Yazar, Çizer, Öğretir. @iyiseyleripaylasalim

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.