1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

OKS, SBS, TEOG, LGS VS


0

Değişim bazen güzeldir ama zordur.. Eğitim sistemimizin sürekli değişmesi güzel midir? Aslında değiştirmek yerine güncelleme yapılabilir diye düşünüyorum çünkü değişimin hızlı olması stres ve travma sebebi olabilir.. Oysa güncellemelerle daha yavaş ve emin adımlarla değişime gidilebilir.. Kendi çocuğum bu sene sınava girse ne düşünürdüm, nasıl hissederdim bilemiyorum..

Bu sene doğum izninde olduğumdan yeni sınav sistemini sosyal medya üzerinden takip edebildim fakat öyle belirsiz bir süreçti ki iyi ki izinliyim dedim..

Yıllardır öğrencilerimizi deneyerek sınav sistemimizi oturtmaya çalışıyoruz.. Bu sistem oldu mu? Bilinmez.. Seneye değişir mi? Bilinmez.. Ama bir öğretmen olarak bildiğim birşey var; sürekli değişen sınavlar ve bunun stresi ile öğrencilerimiz bu yaşta kaygı dolu bireyler haline geliyor ya da ters etki ile bazılarında boşvermişlik, tam bir kaygısızlık ortaya çıkıyor.. İkisi de kötü sonuç doğuruyor.. Bu iki uç arasında öğretmenlerde motive olamıyor..

Oysa ki gerçekten yaşının gerektirdiğini yaşayan, öğrenen, mutlu, üretken, kitap okumayı, yorumlamayı seven, psikolojisi düzgün bireyler yetiştirebilmek için uğraş vermeli ve değişimi bu yönde uygulayabilmeliyiz..

Mutlu öğrenci, mutlu öğretmen ve gelecekte sağlıklı bireylerin yetişmesi için milli eğitimimiz de bir bilinmezlik içinde değilde bir kararlılık içinde çalışmalarını sürdürmelidir.. Eminim ki bu milli eğitimimizin de hedefleri içindedir..

“Başarı düşüncelerini uygulamaya geçirebilenlerindir..”

Çocuklarımız başarılı olsun ama en çok mutlu olsunlar diliyorum..🙇🏽‍♀️💕😊

Emel Varlık Temizyürek

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.