1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Okul Bahçeleri Nasıl Tasarlanmalı?


0

Teneffüs ve öğle arası süreleri dikkate alındığında öğrenciler okulda bulundukları tüm sürenin yaklaşık üçte birini ders dışı zaman olarak kullanmaktadırlar ve bu süreyi okul bahçesinde geçirmektedirler. Okul bahçeleri dinlenme, hareket, öğrenme ve yaşama mekanları olup çevreye duyarlı, aktif ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle okul bahçelerinin tasarımı ekolojik ve pedagojik bir yaklaşımla yapılarak öğrencilere hem öğrenme hem de yaşama mekanları sunulmalıdır.

Okulların çok büyük bir çoğunluğunun bahçesi öğrencilerin sevmeyecekleri niteliktedir. Kenarlarda birkaç tane ağaç ve kalan kısmının asfalt olduğu bir okul bahçesi öğrencinin hangi ihtiyacını karşılayabilir? Aynı zamanda asfalt, beton veya beton plak taş döşeme olan bahçe zeminleri çocukların ciddi boyutta yaralanmalarına sebep olabilmektedir. Zemin döşemesi olarak kauçuk, sıkıştırılmış ağaç kabuğu veya çim yüzeyler gibi yaralanmaları azaltacak nitelikte malzemeler kullanılmalıdır.

Okul bahçelerinin oyun, hareket, dinlenme ve açık hava derslik alanları olarak mekan dağılımlarının yapılması, öğrencilere çevre ve doğa bilinci kazandırmasına yönelik olmasına özen gösterilmelidir. Oyun alanlarında oyun bahçeleri, oyun aletleri, yere çizilebilen oyunlar, çim alanlar, dramatik oyun alanları, kum oyun alanları bulunmalıdır. Spor alanlarında basketbol, futbol, voleybol, masa tenisi ve diğer sporlara yönelik alanlara ilaveten jimnastik aletleri bulunmalıdır.

Öğrenciler ve öğretmenler için oturma ve dinlenme alanları, yeme, içme, uzanma için yeşil alanlar, tören alanları olmalıdır. Açık hava derslik alanlarına yönelik ise eğitim bahçeleri, trafik bahçesi, satranç alanı, sebze meyve bahçeleri, küçük amfi tiyatro, sergi alanı, çok amaçlı çim alanlar, kum, su toprak gibi gevşek malzemelerle yapma-yıkma imkanı sağlayan kum-su düzenekleri bulunabilir.

Kısacası, yoğun kentleşme süreci içerisinde göz ardı ettiğimiz çocuklarımızın kendilerini iyi hissedeceği çekici ve rahat okul bahçeleri tasarlamalıyız.

twitter.com/bicakibrahim

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.