Okullarda İkisi Bir Arada Aygıt Kullanmanın Faydaları

Dizüstü bilgisayarlar veya tabletler her öğrenme modelini desteklemez. Ancak bazı okul liderlerine göre onların ikisi bir arada aygıtta birleşmiş hali en iyisini sunuyor. Bu görüş, öğretmenlerin ihtiyaçlarına uyacak doğru cihazı bulmakla görevli Texas’taki Leander Bağımsız Okul Bölgesi’nde teknoloji, müfredat ve yenilik yöneticisi Wendy Jones için kesinlikle doğruydu.

“Sınıfta çocukların ne yapmasını istiyorsun?” diye sorarak başladık diyor Jones. Ardından, “Cihazların hangi işleve sahip olmasını istiyorsun?” diye sorduğunu belirtiyor.

Bu sorular üzerine, fen bilgisi öğretmenleri, araştırma yapmaya ve flash animasyonları kullanmaya tabletlerin izin vermediğini belirtti. Matematik öğretmenleri çocukların dokunmatik ekranla yazmasını istediler. Sosyal bilgiler öğretmenleri Eduphoria! üzerinden çevrimiçi testleri tabletlerin desteklemediğini ifade ettiler.

Okullar ve diğer paydaşlar ile odak gruplar, gidilecek yol olarak ikisi bir arada aygıtları tanımladı.

İkisi Bir Arada Cihazlar Sınıf İçin İdealdir

Dönüştürücüler ve hibritler olarak da bilinen ikisi bir arada cihazla tablet ve diz üstü bilgisayarların tipik özelliklerini tek bir cihazda bir araya getiren cihazlar on yıldan fazla bir süredir bulunur. Windows 8, daha iyi dokunmatik ve kalem desteği sağlayarak onları uygun kullanmaya yardımcı oldu ve Windows 10 bu kullanıcı deneyimini bir üst düzeye taşıdı.

OEM dünya çapında pazarlama Microsoft başkan yardımcısı Peter Han, “Windows 10 ikisi bir arada aygıtlar sınıfta idealdir. Dokunmatik ekranlar ve Continuum [kullanıcı arabirimini otomatik olarak cihaza uyarlayan bir Windows 10 özelliği] ile öğrencilerin veya öğretmenin ihtiyaç duyduğu şeylere en iyi uyacak çeşitli şekillerde kullanılabilecek esnekliğe sahipler. Microsoft Edge ile kullanıcılar, doğrudan web sitelerinde veya okul için okudukları belgelerde ve sanal ders kitaplarında notlar belirleyebilir ve yazabilir.” diyor.

Hibrit Cihazlar Tüketimi ve Üretimi Daha Kolay Hale Getirir

Kuzey Carolina’daki Cary Academy, birçok Toshiba ve Lenovo modelinde  2005 sonbaharda pilot çalışmalara başlamıştır. Şu anda yaklaşık 940 Yoga uygulanmış durumda.

Teknoloji ve yenilik direktörü Karen McKenzie, “Hibritler Cary Academy için çeşitli nedenlerle, en başta mürekkep çekme olanağı olmak üzere en iyi seçim” olmuştur – ve olmaya da devam edecek – “diyor.

McKenzie, “Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz onları içeriği üretmek ve tüketmek için kullanıyor. Diğer ürünler ilerlemeye başladıysa da, convertible’ın yerleşik kalemi ve Microsoft’un OneNote gibi yazılımları olması hibrit cihazları öğrencilerimiz ve okul için en iyi seçim haline getirdi.” diye ekliyor.

Başka bir uzun süreli ikisi bir arada kullanıcısı olan, Tennessee’deki Oak Ridge Okulları, bu teknolojiyi on yıl önce uygulamaya başladı.

Oak Ridge Schools Teknoloji Direktörü Doug Cofer, “Hibrit bir cihazın işlevselliğine aşinalık, onu öğrenci cihazlarında da cazip bir özellik haline getirdi” diyor.

İkisi bir arada aygıtlar, aynı zamanda ilçenin kağıtsız sınıfları hedefleyen Dijital Dönüşüm Planını tamamlıyor. Bu öğretim elemanı tarafından Microsoft Office 365, Adobe Acrobat ve Canvas öğrenim yönetimi sistemi gibi yazılımların kullanımını sağlıyor.

Yönetici Bruce Borchers, “Hibrit cihazların işlevselliği sayesinde öğrencilerin not alması ve elle yazılan işlerin geleneği kağıtsız bir ortama erişirken, sınıf uygulamasının bir parçası olabilir” diyor.

Oak Ridge ayrıca, hibrit cihazları daha geniş ve uzun vadeli bir eğilimin parçası olarak görüyor.

Bölgenin kariyer ve teknik eğitim yöneticisi Holly Cross “On yıl önce ikisi bir arada bilgisayarı keşfettiğimizde, etkileşimli beyaz tahtalar eğitim alanının merkezinde yer alıyordu. Geleceğe baktığımızda, daha işbirlikçi bir çalışma alanı öngördük. Herhangi bir cihazın, odanın herhangi bir yerindeki ya da dünyanın herhangi bir yerindeki öğrencilerin önderlik ettiği sunumlar, bütün gözlerin tek bir noktaya odaklandığı geleneksel modele göre sınıf içi etkileşimi daha iyi sağlayacak” diyor.

İkisi Bir Arada Cihazlar Nasıl Desteklenmeli?

İkisi bir arada bilgisayarları uygulamayı düşünen bölgeler için anahtar husus, dayanıklılıktır. Oak Ridge’in öğretim ve öğrenim direktörü Tracey Beckendorf-Edou “Üreticinin eğitim açısından sağlam olduğu düşünülen bir model arayın” diyor. Ancak Oak Ridge’in bulduğu gibi, sağlam bir cihaz bile bir durumdan fayda sağlayabilir.

Pil ömrü, özellikle eski binalara sahip olan ve her sınıfta bir düzine veya daha fazla cihaz şarj etmek için yeterli elektrik prizine ve diğer elektrikli altyapıya sahip olmayan bölgeler için önemli bir faktördür.

Pilot çalışmalar, pil ömrünü test etmek için ideal bir zamandır. En iyi kullanıcı deneyimini sağlayan bir cihaz, en fazla enerji tasarrufu yapmayabilir, bu nedenle, dengelerin farkında olmak gerekir.

Pilot çalışmada Leander, öğrencilerin, öğretmenlerin ve ailenin pillerinin ne kadar iyi kaldıklarını sordu. Yüzde 90’ın fazlası, pillerin bütün gün dayandığını bildirdi.

BT kararı desteğinin kıdemli yöneticisi Sarah Martinez, bu durumun öğrencilerin bunları nasıl kullandıklarına bağlı olduğunu belirtti. “Onları bütün gün boyunca görüyoruz, ancak öğrenciler bunları müzik akışı için kullanıyor veya öğle yemeğinde kullanıyorlarsa, pilleri diğerlerinden daha hızlı kaybetme eğiliminde” dedi.

Geçmişteki Teknik Dağıtımlardan Öğrenilen Derslere Saygı

Yeni bir teknolojinin başarılı olmasını sağlayan şey nedir?

Texas’taki Leander Bağımsız Okul Bölgesi’nde bazen eski teknolojilerin desteklendiği öğrenildi.

Bölge, yaşlanan masaüstü bilgisayarların yerine geçmek için okullarına Lenovo Yoga S1 vermeye başladı, ancak bazı öğretmenler büyük ekranı olan özgün monitörlerini geri istedi. Bu ekranlar, aynı zamanda kaçırılan başka bir şeyi de destekleyen bir yerleştirme istasyonu aracılığıyla bağlanır: notları girmek gibi görevler için kullanışlı sayısal tuş takımı da dahil olmak üzere tam boyutlu bir klavye.

Hibrit kullanımı yollarını düşünen diğer ilçeler için ders mi? Okulları, CD’leri ve DVD’leri kullanma becerisi de dahil olmak üzere, çalıştıkları teknolojilerden vazgeçmeye zorlamayın.

Leander ISD’nin BT kararı desteğinin kıdemli yöneticisi olan Sarah Martinez, “Ekran boyutu ve klavyede öğretmenin geri plana girmesini planlıyorum” diyor.

Yazının orjinalini görüntülemek için tıklayınız

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.