1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Okullarda Not Sistemi

Okullarda Not Sistemi
0

Karne günün yaklaştığı şu günlerde birinci dönemi kapatmanın gururunu yaşayan öğretmen ve öğrenciler için kaleme alıyorum bu yazımı. Gerek devlet okulları gerekse özel okullarda nasıl bir not sistemi uyguluyoruz? Sınavlarda gerçekten alınan notları mı verdik? Sözlü notları? Peki ya sınıf öğretmenlerinin verdiği davranış notları? Hangi eğitimci bu konuda tarafsız davrandı? Bütün meslektaşlarımı bunu sorgulamaya davet ediyorum.

Bir davranış notunda geliştirilmeli yazan bir seçenekle çok iyi yazan bir seçenek arasında gidip gelen bir eğitimci ve en sonunda velilerin tepkisinden korkarak olmayan bir şeyi işaretlemesi gelecekte nasıl bir bireyler yetiştireceğimizin temelidir. Peki neden velilerden korkuyoruz? Tam tersi tarafsız bir şekilde yapacağımız bir değerlendirmede velilerin bize teşekkür edeceğini dışarıdan bir göz olarak bizlere inanacağını neden düşünmüyoruz? Kendini gerçekleştirmemiş bireyler yetiştirmek hem ebeveyn hem de bir öğretmen olarak bizleri güç duruma düşüreceği neden düşünülmüyor. Oysaki bir tane öğrenciye ulaşmak, hayatında yer edinmek bizim hedefimiz değil miydi? Fazladan verilmiş notlarla bizler düşünen, öğrenen bireyler yetiştiremeyiz.

Öğretmenlikte şu tecrübe denen şey yani rakam her şeyi hallettik anlamına gelmiyor. 6 yıllık bir öğretmenin 3 yıllık bir tecrübesi olan öğretmene “sen daha yenisin, bütün notları fazladan ver sonra senin başın ağrır, veliler seni darlar gibi bir söylem ne kadar doğrudur? “ Bu zihniyet değil midir zaten eğitim sistemini yerle bir eden, bu zihniyet değil midir çocuğunun her şeyi öğrendiğini zannedip farklı bir okula geçtiğinde tarafsız bir öğretmenle karşılaşıp o öğretmenin derdinin bir şeyler öğretmek olmasına rağmen notları düşük geldiğinde velinin “ Hocam bizim çocuk geçen yıl gittiği okulda yüksek alıyordu bu yıl notları düştü” demesinin nedeni işte bu zihniyet değil midir? Şişirilerek verilen notlar ne kadar doğrudur? Bizler mesleğimizin kutsallığını unutmamalı, unutturmamalıyız. Bırakınız veli gelip size kafa tutsun şimdi olmayacak belki ama ilerde mutlaka sizi anacaklar ve duymasanız bile teşekkürlerini göndereceklerdir. Her şeyin not olmadığı bir eğitimi düşlemek ve gerçekleştirmek zor değil.

MERVE SEVİM UYAN

Türkçe Öğretmeni

Facebook Yorumları

Lise öğretmeni sayesinde Edebiyat öğretmeni olmuş şimdi de onun gibi çocuklarında iz bırakan bir eğitimci olma yolunda ilerleyen eğitim neferi.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.