Önceliklerimiz

Hani bu hafta sonu elimizde bir sihirli değnek olsa nerede olmak isterdiniz? Ya da kiminle olmak isterdiniz? Hayata dair gerçekleştirebilecek yalnızca bir dileğiniz olsa; kiminle ya da nerede olmak isterdiniz?
Hayatımızda ki önceliklerimiz kimler neler ve nasıllar?

Yaşam kavgamız içinde sürekli bir koşuşturma içindeyken bir kez olsun düşündük mü acaba ne kadar ve nedir bizim önceliklerimiz? eşimiz mi çocuklarımız mı , anne baba arkadaşlarımız mı, işimiz ,aşımız, evimiz arabamız, sağlımız, itibarımız bir hafta boyunca merak edip işi gücü bıraktığınız diziniz mi, tuttuğunuz futbol takımınız mı?

Çocukken 18 olayım yaparım dediğiniz, okul bitsin gideriz deyip de gidemediğiniz, param olsun alırım dediğiniz, alamadığınız, nedir sizin önceliğiniz?

Hep başkaları mutlu olsun diye ötelediğimiz, ama bir türlü kendimizi mutlu edemediğimiz, nedir bizim önceliğimiz? Önceliklerimizi ve sorumluluklarımızı bilmek, neye enerji harcayacağımız ve karşılığında nasıl bir fayda sağlayacağımızı belirler.

Yaptığımız işte , evimizde ne kadar mutluyuz?

Kendi mutlu olmayan insan başkalarını mutlu edebilir mi peki? Mutsuz insanın başkalarını mutlu etmesi mümkün mü ki?
Hayatımıza dair önceliklerimizi en öne ya da en sona bırakarak kendimize ve çevremize farkında olmadan en büyük kötülüğü yapıyoruz.İnsan şimdiye ve yarına dair önceliklerini belirlemeli, öncelikleri dengesinde bir yasam sürmelidir. Elbette ki rollerimiz ve değerlerimiz önceliklerimizi etkiliyor. Okulda öğretmen evde baba, eş, amca, dayı, teyze, hala kardeş rollerimiz. Ya da Vatan, inanç, başarı, aşk,bilgi para gibi değerlerimiz…

İnsanların özelliklerini , davranışlarını çoğu zaman hayattaki öncelikleri belirler. İnsan neye değer veriyorsa hep onun peşine takılıp,durmuştur. Peki önceliklerimiz ailemizi ve bize değer verenleri mutlu ya da mutsuz edebilir mi? Elbette ki edebilir; önceliklerimiz rol sorumluluğumuzu etkilemeye başlarsa çevremizdeki insanların bundan olumsuz etkilenmesi ve mutsuz olması kaçınılmazdır. Bu aile ortamındaysa farkında olmadan mutsuz aile bireyleri sizi de mutsuz etmeye yetecektir. Bu nedenledir ki önceliklerimizi belirlerken sorumluluklarımıza ve değerlerimize dair dengeyi korumamız gerekir.Çünkü yaşam bir denge üzerine kuruludur.

Hepimizin, hayatta değer verdiği şeyler var. Bunlar her insan için farklıdır. Neye değer veriyorsak, ona eğiliyor odaklanıp yöneliyoruz. Değerlerimizin oluşumu çocukluğumuzdan itibaren şekilleniyor. Milletimizin, ailemizin değerleri ya da anti- değerleri, yaşama dair deneyimlerimiz, hepsi seneler içinde değerlerimizi şekillendiriyor. Neye değer verip vermediğimiz de önceliklerimizi etkiliyor.

Şehitlerimiz yıllardır bağrımızı yakmakta. Ateş düştüğü yeri yakar derler ama ateş hepimizin yüreğini dağlamakta. Mehmetçiklerimizin, dünyada başka milletlerin hiç bir zaman anlayamayacağı yiğitliklerinin cesaretlerinin altında yatan değer, bütün önceliklerini, bütün sorumluluklarını en geriye atan şey nedir hiç düşündünüz mü?

Mehmetçiklerimizin ve millet olarak hepimizin önceliği; vatanımızdır. Alemlerin efendisi Hz Muhammed Mustafa’nın Uhud savaşındaki imanıyla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş savaşındaki inancıyla, Osmanlının adaletiyle, Atilla’nın ve Ömer Halisdemir gibi yiğitlerimizin cesaretiyle yoğrulan Anadolu mayamızdır. Türkiye’miz, vatanımız ve imanımız bizim en birinci önceliğimiz, sorumluluğumuz ve değerimizdir.

Rabbim şehitlerimizin mekanını cennet makamlarını alî kılsın….

Rıza CEYLAN

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği
Denetleme Kurulu Üyesi
Eğitimci Yazar
NLP Master Practitioner

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.