1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Online Sanal Laboratuvarlarla Deney Yapma

Online Sanal Laboratuvarlarla Deney Yapma
0

Sanal Laboratuvarlar, öğrencilere çevrim içi ortamda bilimsel deneyler yapma imkanı sunar. Uzaktan çalıştırılan laboratuvarlar (uzak laboratuvarlar) uzak bölgelerdeki gerçek ekipmanlarla deneme yapma imkanı sunar. Sanal laboratuvarlar bilimsel ekipmanları simüle eder ve bunları kullanmamızı, deneyim kazanmamızı sağlar.

Sanal laboratuvar uygulamalarında genellikle First-Person Perspective yani Birinci Şahıs Bakış Açısıyla  yapılan simülasyonlardır.

Sanal Laboratuvarlar

Sanal Laboratuvarların First-Person Perspective (Birinci Şahıs Bakış Açısı) olmayan uygulamaları da mevcuttur. Ne demek istediğimi tam olarak vereceğim web sitelerinden anlayacaksınız. Madem bu kadar bilgi verdik şimdi sıralamaya geçelim.

1.Go-lab

sanal laboratuvar

Bu site sanal laboratuvarlardan biridir ve çok kapsamlı, size her türlü bilim alanında deney yapma imkanı sunmaktadır. Bu bilim alanları ise aşağıdaki gibidir;

  • Astronomi
  • Biyoloji
  • Kimya
  • Mühendislik
  • Çevre Eğitimi
  • Coğrafya Ve Yer Bilimi
  • Matematik
  • Fizik
  • Teknoloji

Mesela teknoloji konusunda örnek verirsem sistemli şekilde devreler kurup test edebiliyorsunuz. Coğrafyada ise atmosferin yapısını, küresel ısınmanın nerede ve nasıl gerçekleştiğini size gösterir ve anlarsınız. Tabi yaptığınız deneyler flash biçimindedir 3D değildir. Sürükle-bırak,sayısal verilerle vb. şeylerle hesaplama ve deney yapmaktasınız. Sanal laboratuvar eğitim amaçlıda kişisel amaçla da kullanılabilir.

2.Chem Collective

chemcollective ile ilgili görsel sonucu

Bu kimya laboratuvarının çevrimiçi simülasyonudur. Öğrencilerin kimyasal hesaplamaları otantik laboratuvar kimyasıyla ilişkilendirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Laboratuvar, öğrencilerin yüzlerce standart reaktif (sulu) arasından seçim yapmasına ve bunları gerçek bir laboratuvara benzer bir şekilde manipüle etmesine izin verir. Ayrıca bu sanal kimya laboratuvarı, senaryo temelli öğrenme aktivitelerinin ve ön-laboratuvar olarak çeşitli öğretim yaklaşımlarına dahil edilebilecek kavram dersleri, ders kitabı ödevine alternatifler ve bireyler veya ekipler için sınıf içi etkinliklerde bulunmaktadır.

3.The Physics Aviary

thephysicsaviary ile ilgili görsel sonucu

The Physics Aviary, 2013’ten beri, dünyanın her yerindeki fizik öğrencilerinin fizikteki büyük fikirlerde ustalaşmasına yardımcı olacak çapraz platformlu, her yerde çalışabilen programlar yapmaktadır. Tüm bu kaynakları, kullanımlarını bulan herkese, reklamsız ve ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu site hakkında örnek vermek gerekirsek Fizik laboratuvarların da yapılan deneyleri online olarak yaparsınız mesela elektrik devresi kurmak ve test etmek basit bir örnektir. Sanal piller, teller, ampuller, dirençler, anahtarlar ve (AC versiyonu) kondansatör ve bobin üzerinden devreleri oluşturmasına olanak verir. Simülasyonları değiştirebilir veya laboratuvarları ve ilave ekipmanları deneyleri tamamlamak için kullanılabilir. Deneyler yapılırken kırılma, ekipmanların aşılması ve bozulma korkusu olmaz.
Sanal Laboratuvarların bu kadarını size gösterdim. Çünkü araştırmamda bu kadarını bulabildim. Daha fazlasını İngilizce arama yaparak bulabilirsiniz.
Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.