1. Anasayfa
  2. PDR

Özel Hissetmek

Özel Hissetmek
0

Merhaba sevgili dostum, hadi gel seninle bu başlık üzerine biraz konuşalım. Sevgili dostum sence insan kendini nasıl özel hisseder? Sence özel hissetmek için kalıplaşmış davranış türlerine ihtiyaç var mıdır? Sosyal hayata dair pek çok durum içerisinde özellikle kişinin bireysel algısı ve toplum içerisindeki yerini açık bir şekilde görebilmesi bu ve buna benzer soruların cevabını vererek ulaştığı çözüm yollarından yola çıkarak toplumda kendine bir yer edinmesine bağlı olarak kişinin toplum içerisindeki algısını görmesini sağlar.

İnsan öyle bir varlık ki varlığının anlam kazanması için somut ve maddi pekiştirmelerden ziyade kalbî duygularına hitap eden,kendisini mutlu ve önemsenmiş hissettiren davranışlar ve fiili tavırlar görmeye ihtiyaç duyar.Kişinin böyle bir beklenti içinde olması gayet doğal bir durumdur.Çünkü her insan,içinde yaşadığı toplum ve kültür içerisinde bir bağ kurmak,kendini oraya ait hissetmek ister.Bu durumun sağlanması ise her kim olursa olsun herkese sahip olduğu her türden fikir ve imkandan dolayı saygı duymak ve özellikle her bireyin toplum içerisinde önemli bir yerinin olduğunu hisssettirmekle olacaktır.

Eğer bir insan sahip olduğu,ortaya koyduğu fikir ve eylemler, emekler küçümseniyor ve görmezden geliniyorsa kişi,kendini yalıtılmış, yalnız ve mutsuz hisseder.Böyle bir durumun oluşması toplum sağlığı açısından sorunlara yol açmaktadır.Zira statüye ya da kimliğe bağlı olarak sergilenen yaklaşım ve kabullenmeler toplum içerisinde ayrımcılık,adam kayırma ve ötekileştirme gibi durumların ortaya çıkmasına neden olur.Bunun önüne geçmek için ise her insana kendini ifade edebildiği ve kendini gösterebildiği ölçüde fırsat sunmak ve insanları dinlemekle gayet mümkündür.

Önemsenmek, özel hissetmek farklı, uçuk,gözde ve popüler bir imaj sergilemek gibi görülüyor ve bu şekilde kişinin özel olduğu hissiyatı düşünülüyorsa ki günümüzdeki özel olmak ve özel hissetmek duygusu, söylediğim bu durumun şu an için benimsenmiş düşünce ve tavır olduğunu bize açık bir şekilde hayatımızda gösteriyor.

Her insan özeldir ve her insan biriciktir. Çünkü her insan kendi içinde bir hazine ve dünyayı barındırır.Hal böyleyken bazı insanlara bir hiçmiş gibi davranmak ancak toplumda sosyal bağların zayıflamasına ve insanların yalnızlığı tercih etmesine neden olur.İnsanoğlu sosyal bir varlıktır.Her insan kendisinin başkaları tarafından dinlenmesini,kendini ifade etmeyi ister;kişi sevgisini,saygısını,içindeki birikimleri başkalarına,ulaşabildiği her insana aktararak onlara iyi gelmeyi ister ve amaçlar.Çünkü insanoğlu içindeki iyiliği ve hayata dair biriktirdiği her türlü zenginliği ve değeri ulaşabildiklerine de aktararak kendi tattığı duygu ve iyileşmeleri başkalarına da aktararak bunun yansımalarını görmek ister.Böyle bir düşüncenin olması kişinin dünyadaki gelişim ve değişimde her zaman rol almak istediğini bizlere açık bir şekilde göstermektedir.

Her insan dünyayı değiştirebilir ve dönüştürebilir. Sevgili dostum,eğer kendini değersiz hissediyorsan bu zamana kadar hayatına dokunup iyi ve mutlu hissettirdiğin,iyi geldiğin insanları ve olayları hatırla. Çünkü bunların hepsini sen başardın,sen yaptın.O yüzden hak ettiğin değeri ve özel hissetme duygusunu önce kendine sen kendin vermelisin.Sen kendinin özel ve değerli olduğunu kendi iç dünyanda keşfettiğinde göreceksin ki aslında çevrende ne kadar değer gören ve özel görülen bir kişi olduğunu fark edeceksin.

Sen değerli, önemli ve özel bir insansın sevgili dostum. O yüzden kendine haksızlık yapmayı bırakıp kendine hak ettiğin değeri ve önemi kendine vermeye sen kendin başlamalısın.Kendini sevmeyi,kendine değer vermeyi sakın ihmal etme değerli dostum. Çünkü sen çok özel bir insansın.Ve sevgili dostum sen her güzelliğin ve mutluluğun en değerlisini hak ediyorsun…

Sevgiyle,huzurla ve mutlulukla kal…

Psk.Dan.Mehmet Emin Keklik

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.