0

SM001Teslimat002 | Eğitim Her YerdeNe kadar da hoş bir terim değil mi ? Bebeklerin popo ölçümlerinde kullanılan bir teknik gibi dursa da konu bambaşka. Pupil göz bebeği demek, metre ise bildiğiniz metre işte. Pupillometri göz bebeğinin çapını ölçme işi anlayacağınız. Ölçüm bilgisayar tarafından  parlaklığı ayarlanan ışıkla yapılıyor.

Üçe ayrılır: Aydınlıkta ölçülen pupil çapına fotopik, loş ışıkta ölçülen mesopik, karanlıkta ölçülen skotopik olarak adlandırılır. Benim neyim eksik bende bir tane uydurayım REKTOPİK. Rektopik, reklam panolarına yerleştirilen, reklam panolarına bakan insanların göz bebeklerinin (pupillerinin) büyüklüğünü ölçme işi. Şimdi uydurduğum bir ad. Ad uydurma ama uygulama gerçek. Özellikle Amerika da büyük firmalar tarafından uygulanan bir teknik. Bunu neden mi yapıyorlar, çünkü bir insan ilgi duyduğu, beğendiği, onda heyecan uyandıran bir şeye baktığında göz bebekleri büyür de ondan. Anlayacağınız adam malını satmak için gözünüzün bebeğine bile bakıyor. Pek de haksız sayılmazlar da aslında. İnsanlar yalan söyleme adına mimiklerini ve davranışlarını kontrol edebiliyor ama göz bebeklerini haliyle kontrol edemiyor. EEEE artık siz de işi bildiğinize göre karşınızdakinin sözlerinden çok göz bebeklerine bakarsınız artık. Gelelim göz bebeği okuma tekniklerine. Göz bebeklerinin olaylara karşı verdiği tepkileri şöyle bir sıralayayım:

  1. Dikkat Gerektiren İşler: Odaklanma ve daha çok şey görme adına göz bebekleri büyür daha basit işlerde ise göz bebekleri küçülür.
  2. Aşırı Yorgunluk: Kişi çok zorlandığında beyin gözler aracılığıyla ‘ istemiyorum arkadaş daha fazla bilgi’ deyip göz bebeklerini daraltıyor ki bizim işkolik arkadaş azıcık dursun.
  3. Cinsellik: Tekerlek reklamında kadının ne işi var diyen arkadaşlar artık anlamışsınızdır o kadının işlevini demi. Yoksa sıradan bir tekerlek reklamını adam dört gözle sonuna kadar izler mi?
  4. Beyinle İlgili Sorunlar: Filmlerin vazgeçilmez sahnesidir, doktor küçük el feneriyle hastanın gözüne ışık tatar. Göz bebekleri farklı büyüklükte ise felç gibi nörolojik bir rahatsızlığa işaret olabilir.
  5. Hoşlanma: Aşık arkadaşımız sevdiğine hayran hayran bakarken göz bebeklerine bi dikkat edin bildiğiniz traktör farı gibi kocaman olur. Kız da ona dönüp bakar, onunda göz bebekleri büyür. Bunu gören arkadaşımızın göz bebekleri daha da büyür, bunu farkeden kızımızın göz bebekleri de daha da büyür… sonuç BOMMM!!!
  6. Ani Değişimler: Duygulardaki ani değişimler. İşkenceye uğramış insan fotoğrafının geçtiği haber mesela.
  7. Acı: Canınız yandığı zaman. Elini kesme gibi.
  8. Alkol ve Madde: Alkol ve madde kullanımı genelde göz bebeğini daraltır ancak amfetamin, kokain ve LSD gibi maddeler göz bebeğini koskocaman yapar.

Ufak İki Ek: Araştırmalara göre göz bebeği büyük kadınlar erkekler tarafından daha çekici bulunuyor. Garibim erkek kızın göz bebeklerinin büyüklüğünü kendisinden hoşlanıyor gibi algılıyor, tabi aynı durum kızlar içinde geçerli.

Romantik bir akşam yemeğinin vazgeçilmezleri karanlık bir ortam, az bir ışık ve her şey tamam artık göz bebekleri kocaman!               

Facebook Yorumları

2015 Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, 2018 İstanbul Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans mezunuyum. Uzmanlık alanım Depresyon ve Travmadır. Elimden geldiğince sizin için psikolojiyi eğlenceli hale getirmekten büyük keyif alıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Kübra Dörtyol

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.