1. Anasayfa
  2. Makaleler

Sağlıklı Bir Eğitim’de Temizlik ve Güvenlik


0

Eğitim yapılan yerlerde çok temizlik önemlidir. Özellikle çocuklarımızın eğitim gördüğü okullarda temizlik ve güvenlik konularına çok dikkat edilmelidir.

Sağlıklı bir eğitim, temiz ortamda sağlanır. Sınıfı, tuvaletleri, koridorları temiz olmayan okulda çocukların sağlığı da tehlikededir. Öyleyse, öncelikle okullarda hijyene dikkat edilmelidir.

Okullar da yeterli temizlik malzemesi ve temizliği yapacak yeterli personel olmadığında çok büyük sıkıntı yaşayabilmektedirler.

Ah şu okullar olmasa! Oturup, yan gelip yatsak olur mu? Elbette olmaz. Ülkenin aydınlığı, sağlıklı bir eğitimle yükselir. Eğitimsiz bir ulus yaşayamaz. Karanlıkların içinden çıkan bir güneştir eğitim. Eğitimi yüceltmek, her insanın görevi olmalıdır. Tabii yüceltirken; temizliğine önem veren, güvenliğine dikkat eden ve çevresini temiz tutması gerektiğini bilecek bilince sahip bireyler yetiştirilmelidir.

Okullarımızın temizlik ihtiyaçları için belediyelerimiz destek olsa, aranızda olmadı mı diyenleriniz olacaktır. Elbette birçok konuda bugüne kadar okullarımıza çeşitli destekleri olmuştur. Bizim istediğimiz biraz daha farklı… Sizlerin de kendinize göre farklı düşünceleri olabilir. Örneğin; su faturalarından yüzde olarak küçük bir bölümü ilçe okullarının temizlik ihtiyaçları için kaynak olarak ayrılsa, ne güzel olur değil mi? Hem belediyelerin çorbada biraz daha eğitime katkıları olur, hem de okullar maddi olarak biraz daha rahatlatır.

Okullarda, temiz ve sağlıklı bir ortamda eğitim için neler yapılmalıdır?  Hiç düşündük mü, gittiğimiz okullarda temizlik ne kadar yerinde ve neler yapılıyor? Peki, biz çocuklarımızın sağlıklı ortamda eğitim alıp almadığı konusunda ne kadar bilgi sahibiyiz?

Sağlıklı, temiz bir ortamda eğitim için neler yapılması gerektiği konusunda biraz düşünelim.

Temizlik için alınan malzemeler, çocukları rahatsız edecek ağır kokular meydana getirenlerden olmamalıdır.

Temizlik yapma zamanlarına dikkat edilmeli, çocukların olduğu saatte temizliğe erken başlayanlar olduğunda zemin ıslaklığı nedeniyle kayma ve düşmelere bağlı yaralanmalar meydana gelebilir.

Temizlik yapan görevliler, hijyen kurallarına dikkat etmeli, eldiven, bone, maske gibi koruyucu donanımları olmalıdır.

Okulda öğrencilerin ellerinin değdiği yerler; sıralar, kapı kolları, öğretmen masası, dolap gibi yerler belirli aralıklarla su ve sabunla temizlenmelidir.

Zemin ve yüzey temizlik malzemeleri, öğrencilerin kolayca erişebileceği yerlerde olmamalıdır. Personelin kontrolünde, öğrencilere zarar vermeyecek yerde saklanmalıdır.

Merdivenler mümkün olduğunca kaymaz malzemelerden olmalı, kaymayı önleyici tedbirler alınmalı ve düşmeye neden olabilecek her türlü bozukluklara dikkat edilmelidir.

Klimaların kontrolü düzenli aralıklarla yapılması önemlidir. Çünkü ısıtma ve soğutmada klima bulunduğu ortamın havasını etkiler. İçi temiz olmayan klimanın çalıştığı ortamda bulunan insanların sağlığı, solunum yoluyla tehlikeye girer.

Sınıfların pencereleri güvenli açılabilir olmalı ve sınıf havalandırmaları ihmal edilmemelidir. Toplu yerdeki kirli hava, içeride bulunan herkesi zincirleme etkilemektedir.

Sınıflarda ve koridorlarda çöp kovaları kapalı ve el değmeden açılabilir olmalıdır.

Bina içi ve dışında temizlik yapıldıktan sonra, “Dikkat, kaygan zemin!” tabelası zemin kuruyuncaya kadar konularak her türlü tedbir, geleceğimiz olan çocukları korumak için yapılmalıdır.

Okul deyince aklımıza; sağlıklı temiz bir ortamda eğitim ve öğretim gelmeli, sorunları dağlar yumağına dönmüş, çıkmazlar arasında boğulan bir kurum değil…

Cengiz ÇETİK

Facebook Yorumları

1964 yılı Konya Karapınar doğumlu, iki kız babası,Antalya'nın bir ilçesinde 28 yıllık öğretmenim. 2005-2008 yılları arasında ilk köşe yazılarımı Finike yerel gazetelerinde yazdım. 2006 yılında ilk şiir kitabım “Son Sözüm Sana Gülüm” daha sonraki yılda “Siyahlardayım” adlı ikinci şiir basılı kitabım okuyucusuyla buluştu. 2017 yılında ilk bilim kurgu romanım “Pokentranlı Gökmen” basılı kitaplar arasına katıldı. 2018 yılında e-kitap projesi olarak “Özlemek Sevmekse Özlüyorum Seni” resimli şiir ve “Aşktan ve Hayattan Damlalar” adlı resimli makale ve deneme yazılarım e- kitap olarak okuyucusuyla buluştu. Önümüzdeki ay içerisinde yeni bir kitabım basılı kitaplar serisine katılacaktır. Milliyet Blog’da Blog yazarı ve Akdeniz’de Yeni Yüzyıl gazetesinde köşe yazarı olarak yazılarım yayınlanmaktadır. Bunların dışında ayrıca iki tane de şarkı olmuş şiirim (artık güfte) var. Ersin Kayışlı tarafından bestelenen “Siyahlardayım” ve Ercüment Yıldırım tarafından bestelenen “Vazgeç Gönlüm” adlı şarkılardır. Şiir, hikâye, deneme ve roman çalışmalarıma; gözüm gördüğü, elim tuttuğu, yüreğim ve beynim sözcükleri ilmek ilmek işlediği sürece yazmaya devam edeceğim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.