Samsun-Canik Tevfik İleri Ortaokulunda Küresel Amaçlar Projesi
0

Samsun-Canik Tevfik İleri Ortaokulu öğretmenlerinden Arzu Sezen ve 7. sınıf öğrencileri 2019 yılı boyunca sürecek olan Küresel Amaçlar‘ın araştırıldığı Kristen Thompson tarafından yönetilen Amaçlar Projesinde yer aldı.

Küresel Amaçlar; gelecek nesillerde yaşamı sürdürülebilir bir biçimde, bugünden doğru seçimleri yapacak şekilde ortaklık ruhu geliştirmek ve gezegenimizi koruma bilincini sağlamayı hedeflemekte. Projenin amacı; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarında bilinç kazandırmaktı. Proje Eylül 2019 boyunca devam etti ve 70 ülkede, 1500’ü aşkın sınıfta 17 Küresel Amaç hakkında farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Her bir sınıf 17 grup ve birer takım liderinden oluştu. Samsun-Canik Tevfik İleri Ortaokulundaki takım #grup37değişimsenol Kristen Thompson tarafından yönlendirildi. Gruptaki her bir sınıfa belirlenmiş bir amaç diğer sınıflarla paylaşmak, araştırmak ve eşsiz bir proje oluşturmak için ödev olarak verildi. Yapılan çalışmalar ortak bir padlettte toplandı.

Araştırmamıza Küresel Amaçlar ile ilgili videolar izleyerek başladık. Videoları izlerken öğrencilerimiz notlar aldı. Poster oluşturdular ve okulumuzda bilgilendirici bir pano oluşturdular.B izim amacımız olan Amaç 7 Temiz Su ve Sanitasyon ile ilgili çeşitli makaleler okuduk. Araştırmamızı amacımızla ilgili World’s Largest Lesson Sitesinden temin ettiğimiz ‘’Herkes için temiz su’’ ders planıyla devam ettirdik. Dersimizde; bir harita üzerinde temiz suya iyi ve kötü erişimi olan ülkeleri inceledik, temiz suya ulaşımın ne kadar eşit olduğunu gördük ve bu haritada ülkemizin temiz suya erişimi iyi olan ülkeler arasında olduğunu öğrendik. Su kirliliği ve buna neden olan sebepleri inceledik ve yaşadığımız şehirde sebeplerden hangilerinin olduğunu ve bu sorunları çözebilmek için neler yapabileceğimizi tartıştık. İçme suyu kaynaklarının azalmasının tüm kıtaları etkileyen büyük bir sorun olduğunu ve bunu hafifletmek için ormanlar, dağlar, sulak alanlar ve nehirleri korumamız ve eski haline getirmek zorunda olduğumuzu öğrendik.

Ayrıca National Geographic’in suyun bilinçsiz tüketilmeye devam edilmesi durumunda yaşayacağımız su krizini ele aldığı 25 litre belgeselini izledik. Şimdi eğitimciler olarak sıra bizde. Öğrencilerimize yol gösterip, onlara küresel vatandaş olma şansını tanımalıyız.

küresel amaçlar projesi

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.