Scratch 3.0’a Genel Bakış

İlk versiyonundan itibaren kodlamaya başlayanların vazgeçilmez programı olan Scratch güncel versiyonuyla bizlerle..

Scratch 3.0 ile ilgili tüm heyecanlar bizi heyecanlandırdı. Şimdi, bu yeni Scratch sürümü için plan yapmanıza yardımcı olacak daha fazla ayrıntı paylaşmaya hazırız. Beta Lansmanı Haziran 2018’den başlayarak herkesi Scratch 3.0 programlama düzenleyicisinin (beta.scratch.mit.edu) Beta sürümünü denemeye davet edeceğiz. Bu Beta aşamasında, geçerli Scratch çevrimiçi editörü ve topluluğu (scratch.mit.edu) kullanılabilir olmaya devam edecektir. Tam lansmanı 2 Ocak 2019’da, Scratch 3.0 düzenleyicisini çevrimiçi topluluğa (scratch.mit.edu) entegre edeceğiz. Scratch 3.0 programlama editörünün tek başına, çevrimdışı sürümü de mevcut olacak. Her gün, çocukların Scratch ile oluşturdukları ve paylaştıkları oyunların, öykülerin ve animasyonların inanılmaz çeşitliliğine hayran kaldık ve sevinç duyuyoruz. Bu Haziranda özellikle yaz kurslarımızda Scratch 3.0 adında yeni bir Scratch nesli oluşturacağız. Bu, çocukların nasıl oluşturabileceğini ve paylaşabileceğini ve eğitimcilerin Scratch ile öğrenci öğrenimini nasıl destekleyebileceğini genişletmeyi hedefliyor. Bu yeni sürüm yeni görüntüler, yeni destek materyalleri ve yeni programlama yetenekleri içerecek ve daha çeşitli cihazlar (tabletler dahil) üzerinde çalışıyor. scratch 3.0 ile ilgili görsel sonucu Scratch 3.0’ın lansmanına hazırlanırken, biz de hazırlanmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Bu yüzden Scratch 3.0 ile ilgili üç şey hakkında hızlı bir genel bakış hazırladık.

1. Scratch 3.0, oluşturmanın ve paylaşmanın daha fazla yoluna sahip olacak

 • Tabletlerde projeler oluşturun, paylaşın ve remix (elbette dizüstü bilgisayarlara ve masaüstü bilgisayarlara ek olarak)
 • Düzinelerce yeni karakter, arka plan ve ses arasından seçim yapın
 • Yeni boya ve ses editörleri, karakterleri, müzikleri ve sesleri yeniden düzenlemeyi ve değiştirmeyi kolaylaştırır
 • Yeni uzatma sistemi ile çocuklar, fiziksel cihazları (mikro: gibi) ve web servislerini (Google Translate gibi) programlayabilirler.

2. Scratch 3.0, kullanımı farklı deneyimler sunacak.

 • İlk kez kullananlar için yeni editör deneyimi
 • Yeni küçük boyutlu videolar nasıl yapılır
 • Scratch Etkinlik Kartları ve Eğitimci Kılavuzlarını Güncelleme

3. Scratch 3.0 hala sizleri biliyor ve sevdiğiniz Scratch

 • Mevcut tüm projeler ve hesaplar Scratch 3.0’da çalışmaya devam edecek
 • Mevcut tüm programlama blokları hala orada olacak (ve bazı yenilerini ekliyoruz!)
 • Scratch 3.0 birçok farklı dilde tercüme edilecek ve sunulacak
 • Scratch 1.4 ve Scratch 2.0’ın çevrimdışı sürümleri hala mevcut olacak
 • Scratch herkes için özgür olmaya devam edecek!
Facebook Yorumları
Abdurrahim Sargın hakkında 20 makale
Bilgisayar Sistemleri Öğretmeni / Bilgisayar Mühendisi Öğretmen olarak görev yapmaktayım. Yüksek Lisans Bilişim Teknolojileri Mühendisliği / Endüstri Mühendisliği eğitimlerimi tamamlamaktayım.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.