1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Seyahat Etmek Üzerine


0

Salgın çağında hepimiz evimizin en güvenli yer olduğunu zorla da olsa öğrendik. Fakat aklımızın bir köşesinde sabırsızlıkla sakladığımız bir başka gerçek daha var ki bu salgının sonsuza kadar sürmeyeceği düşüncesi. O harika gün geldiğinde korona virüsün bize bir başka değerli ders öğreteceğine eminim en güvenli yer de olsa evimizden ayrılıp dışarıdaki dünyayı keşfetmek için seyahat etmek.

İster evinizin çok yakınındaki bir yer olsun isterse kilometrelerce uzakta bir şehir seyahat etmek her gün uyguladığınız rutinlerin dışına çıkmak, günlük hayatın sıkıntılarından uzaklaşmak ve nefes alabilmek için en ideal yoldur. İçinde bulunduğumuz salgın sürecinin olağanüstü zorlamalarıyla verdiğimiz mücadelenin de bizi ne kadar bunalttığını düşünürsek bu kaçış ve macera ihtiyacı günden güne artıyor.

Seyahat etmek eski yaşantımızdan uzaklaşıp boyut değiştirmek gibi hissettirir insana. Bu yenilik ve mekan değiştirme isteği inanılmaz derecede canlandırıcı. Sonuçta ister yeni bir şehri ya da bir sonra ki kıyı kasabasını keşfediyor olmak hem mükemmel bir bahane hem de yeni yerler mekanlar ve yeni tatlar keşfetmek için bir fırsat. Kim bilir bu süreçte kendinizi bile yeniden keşfedip hiç farkına varmadığınız yönlerinizi tanıyabilirsiniz !

Günlük yaşamımız gerek ailevi sorunlarla boğuşarak ve sürecin doğal bir hediyesi olarak ekran karşısında hareketsiz ve gün içinde aynı davranışları tekrarlayarak geçiyor. Seyahat etmek ise hareket etmek, ekran bağımlılığından kurtulmak aynı zamanda hayatın günlük işleyişiyle uzun süre meşgul olan zihnimizi ve ruhumuzu hem güçlendirmek ve hem de özgürleştirmek demek. Bu durumun sadece zihinsel ve fiziksel sürecin yanı sıra yaşlanma sürecini yavaşlattığı da bir gerçek.

Seyahat etmenin bir başka faydası da sizlere hayatı deneyimlemek ve dünyayı yeni bir perspektiften görmek için fırsatlar sunmasıdır. Aynı zamanda seyahat ederek farklı bir kültürle tanışma ve yaşama ve öğrenme tecrübesiyle birlikte, yaşamınızın geri kalanında güzel anılar biriktiriyorsunuz.

Aslında tüm yaşanan felaketlerin insanoğlunun doyurulamaz tüketme ve açlık dürtüsünden kaynaklandığını düşünürsek seyahat etmek doğanın bizim vazgeçemeyeceğimiz bir parçamız olduğunu ve onu kirletmeden tüketmeden yaşarsak güzelliklerinden ve nimetlerinden faydalanabileceğimiz gerçeğini de anlamamıza yardımcı oluyor.

Yaşadığımız hayat da farklı deneyim ve tecrübelerle dolu bir seyahat değil mi ? Ne dersiniz ?

Facebook Yorumları

Sertaç Hindistan 1975 yılında İzmit’te doğdu. Ellinci yıl İlkokulu, İzmit Ortaokulu, İzmit Lisesi Lisesi, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması bölümünden 2001 yılında mezun oldu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimler Enstitüsü’nde Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisans öğrencisidir. Öğretmenlik hayatına 2002 yılında Ankara Yenimahalle Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulunda’ Özel Eğitim Öğretmeni olarak başladı. 2005 yılında Kanuni İş Okuluna Özel Eğitim Sınıf öğretmeni olarak atandı. Almanya, Danimarka da Özel eğitim Okulları ve İspanyada Kapsayıcı Eğitimle ilgili Erasmus Projelerinde görev aldı. 2008 yılından itibaren İzmit Nuh Çimento Özel Eğitim Meslek Okulunda görevine devam etmektedir Ayrıca SODİMER Öğretmen İcra Kurulu Üyeliği,Samsung Türkiye - Habitat işbirliğinde yürütülen Solve For Tomorrow projesinde Mentörlük, ÖRAV ve Öğretmen Ağı elçiliği, Yuvam Dünya ve Let Do İt Türkiye çevre gönüllülüğü ile ilgili görevleri de yürütmektedir.Evli ve 2 çocuk sahibidir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.