1. Anasayfa
  2. Dil Eğitimi

Sınıfta İkinci Dil Olarak İngilizce Nasıl Öğretilir?

Sınıfta İkinci Dil Olarak İngilizce Nasıl Öğretilir?
0

Sınıfta İkinci Dil Olarak İngilizce Nasıl Öğretilir?

  • Çok Sayıda Görsel Kullanın Ve Görsel Diyagramlar Oluşturun

Görüntüler öğrenmeyi desteklemek için mükemmeldir. Bir çocuk ‘kırmızı kalem’ kelimesinin kırmızı kalem anlamına geldiğini anlayamayabilir, ancak kırmızı kalem resminin ne olduğunun farkındadır. Metni resimlerle birleştirerek, çocuklar anlayışlarını daha iyi geliştirebilecekler. Omuz, baş dizler ve ayak parmakları. Bu saydıklarımı gülümseyen bir sopayla işaret etmek, bir kelime listesine yazmaktan çok daha kolaydır. Öğrenciler, öğrendikleri yeni kelimelerin neye benzediğini emerken, resimlere renklendirmenin veya hatta eklemenin tadını çıkarabilirler. Görselliği dil öğretirken kullanmakta fayda var.

  • Basit Tutun

Bu özellikle dil ile yeni başlayanlarla uğraşırken önemlidir. Cümleleri basit tutmaya çalışın, böylece öğrenciler bilgilerini geliştirebilir ve daha sonra üzerine inşa edebilirsiniz. Örneğin, sınıfta kullanacağınız basit talimatları anlamalarını sağlayabilirsiniz. Bunlar ‘dur ve dinle’ veya ‘kalemlerini indir’ gibi şeyler olabilir. Bunlar  kısa ama bilgilendirici taleplerin anlaşılması, ‘herkes ne yaptığını ve dinlediğini durdurabilir mi’ veya ‘yazınızı durdurun ve kalemlerinizi masaya koyun’ dan çok daha kolaydır.

  • Rol Yapma Oyununu Kullanın Ve Kelime Dağarcığını Gözden Geçirin

          Tiyatro dersini İngilizce ile bir bütün düşünün. Bir polis memurunun veya yaşlı bir komşunun rolünü yerinde almak, herhangi bir yaşlı öğrenci için korkutucu olabilir. Bununla birlikte, onunla biraz eğlenirseniz ve öğrencilerin rol oynaması için daha rahat bir beklenti yaratırsanız, hata yapma konusunda daha az stresli olurlar.

Ayrı eten rol yapma, öğrencilerinizin konuşma becerilerini ve özgüvenlerini geliştirmenin harika bir yoludur. Onlara çeşitli rol yapma senaryoları vererek, öğrenciler farklı kelime dağarcıklarını eğlenceli şekillerde geliştirebilecek ve uygulayabilecekler. Ve rol yapma oyunu da izleyenler için de gerçekten yararlı olabilir

  • Teknolojiyi Kullan

Teknoloji son yıllarda hızla insanın en iyi arkadaşı haline geldi ve bir öğretmenin de en iyi arkadaşı olmalı! Teknoloji, çocukları bir derse dâhil etmenin harika bir yoludur. Dışarıdaki pek çok uygulama, etkileşimli oyun ve platformla, bir öğretmenin derslerinde kullanması için seçebileceği çok şey var, tıpkı bu parlak etkileşimli oyunlar gibi. Kahoot uygulaması buna en iyi örnektir.

  • Hikayeleri Kullan

Kitaplar, öğrencilerin dil becerilerini geliştirmeleri için harika bir yoldur. Hikâyeler, çocukların hayal güçlerini kullanmalarına, imkânsız yerleri ve insanları hayal etmelerine, macera ve eğlence duygusu yaratmalarına izin verir. Bu nedenle, dili öğretmeye yardımcı olmak için bunu kullanmak, öğrenme için zekice faydalı olabilir. Bu kitaplarla canlandırma yaparak dil kelimelerinin daha çabuk akılda kalmasını kolay hale getirebilirsiniz.

  • Rahat bir öğrenme ortamı yaratın.

Sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak da olumlu bir öğrenme ortamı yaratarak öğrenciler yeni şeyler denemeye daha istekli olacaklardır. Ve daha da önemlisi, İngilizce dil becerilerini uygulayın. Hataları şefkatle düzeltin. Dil öğrencileri hata yapmak zorundadır – bu şekilde öğrenirler! Olumlu takviye stratejileri deneyin. İyi iş ve çabayı ödüllendirin. Olumlu pekiştirme, öğrencilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak, ancak bir uyum sağlamak için harika bir yoldur. Öğrencilere işlerini bitirmeleri ve soruları cevaplamaları için zaman vermek de önemlidir, bu yüzden sabırlı olun! Dil öğrencilerinin büyük olasılıkla soruları çevirmeleri, bir cevap formüle etmeleri ve daha sonra İngilizce ‘ye çevirmeleri gerekeceğini unutmayın. Tüm bu süreç biraz zaman alabilir, bu nedenle öğrencilere hızlı bir cevap talep etmek yerine düşünmeleri için bir şans vermek önemlidir.

  • Yavaş konuş ve kelimeleri söyle

        Yavaşla! Konuşma hızınızı azaltmalısınız, böylece sınıftaki herkes söylediğiniz her kelimeyi duyma şansına sahip olacak. Birçok dil öğrenicisi akıcı konuşanların çok hızlı konuştuğunu kabul edecektir. Hepsini yakalayamadığında mesajın tamamını anlamak zor olabilir. Sesinizin hızına dikkat etmeye çalışın. Ve sesini duyurarak mümkün olduğunca net konuşmaya çalış. Normalde olduğundan daha yüksek sesle konuş ki öğrencilerin dikkati sende olsun. Öğrencilerinizin kelime dağarcığını nasıl telaffuz edeceklerini ve bir kelimenin tüm nüanslarını nasıl duyacaklarını öğrenmeleri gerçekten önemlidir.

Facebook Yorumları

Ben Seyit Ali Temel.lisans eğitimimi BosnaHersek’te tamamladım.Yurtdışında 6 yıl kaldıktan sonra Türkiye’ye döndüm.2016 yılından beri Ielts/Yds/Yökdil/ydt/Speaking dersleri veriyorum.Halihazırda bir özel okulda İngilizce Öğretmenliği görevini yürütmekteyim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.