1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Sıvı Basıncını Anlatmak İçin Hidrolik Kol Yapalım

Sıvı Basıncını Anlatmak İçin Hidrolik Kol Yapalım
0

Bu STEM çalışmasını kulüp etkinliği ile gerçekleştirdim. 7. Sınıflarda sıvı basıncı her yöne iletir cümlesini kullandığımda öğrencilerimden biri hocam arkadaşlarıma yaptığımız kulüpteki etkinliği getirip amacını günlük hayatta nerelerde karşımıza çıkar ben anlatmak istiyorum dedi.

Nasıl Yapılır?

Büyük karton koli alınarak maket bıçağı yardımıyla 15cm kenar uzunlukları bulunan bir kareden üç adet alınır. Her birinin aynı yerden ortasına delik açılır. Delikler açıldıktan sonra bu 3 parça üst üste gelecek şekilde yapıştırılır. Açılan deliğe bitmiş pillerden biri yerleştirilir dik durmasının sağlanması için. Sonrasında 20 cm boyu 6 cm eninde 6 parça kesilir. Bu parçalardan dört tanesi dik bir şekilde taban üzerine yerleştirilecektir. Öncesinde ise her iki parça birbirine ayrı olacak şekilde silikon tabancasıyla yapıştırılır. Tabana yapıştırılan parçaların üst kısmına yakın bir yerden çöp şiş ile delinir. Sonra ele alınan bir şırınganın çekilen plastik kısmı lehim ile delinir çok fazla delinmemesi önemli çöp şiş üzerinde çok hareket etmemeli. Alt kısmına ise 2 adet kilitleme klipsi takılır. Elimizde kalan boyu 20 cm eni 6 cm olan 2 parça çöp şiş yardımıyla tabana yerleştirilen diğer parçalara takılır. Takılan çöp şişler içerisine klips takılan şırınga takılır. Ele alınan diğer şırınga üst kısma yerleştirilen kol kısmına aynı şekilde uygulanır.

 

Sıvı Basıncı Etkinliğinin Amacı

Bu etkinliğin amacına son kısımda yer vermek istedim. Bu STEM çalışmasını kulüp etkinliği ile gerçekleştirdim. 7. Sınıflarda sıvı basıncı her yöne iletir cümlesini kullandığımda öğrencilerimden biri hocam arkadaşlarıma yaptığımız kulüpteki etkinliği getirip amacını günlük hayatta nerelerde karşımıza çıkar ben anlatmak istiyorum dedi. Anlatmasına olanak sağlayınca çocukların ilgisi hemen hidrolik kola yönelerek diğer öğrenciler de sistemi hareket ettirmek istediler. Etkinliğin videosunu da paylaşıyorum. Sorularınız için mesaj atabilirsiniz.

 

Öğrenciler İçin Önemi

Unutmadan şunu da belirtmek istiyorum çocuklarımız bu etkinlikleri yaptıklarında kendi el beceri ve yeteneklerini kullanıp yeni ürün elde ettiklerinde büyük bir heyecan ve keyif hissediyorlar. Çocuklarımızı toplumun ihtiyaçlarına çözüm bulabilecek,  karşılaştığı durumlar konusunda analitik düşünebilen, yorum yapabilen, çözüm yolları için araştırmacı, yenilikçi ve hayal gücünü kullanabilen bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlamaktayız. Şimdiden sizlere kolay gelsin diyorum.

ÇILGIN FENCİ

Facebook Yorumları

TED HATAY KOLEJİ- FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ ÇILGIN FENCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ- PATOLOJİ LABORATUVAR TEK. BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ/MASTER/FEN EĞİTİMİ PAYLAŞIM ZİRVELERİ ORGANİZASYON EKİBİ KODA GÖNÜLLÜSÜ EŞİT-İM PROJESİ EĞİTİM KOORDİNATÖRÜ EĞLENCELİ BİLİM OKUL ÖNCESİNDE FEN VE DOĞA ETKİNLİKLERİ ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ/ FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ STEM-MAKER-EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ-BİYOTEKNOLOJİ-ASTRONOMİ-BİLİŞİM

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.