1. Anasayfa
 2. Bilgi Bankası

Sosyal Medya Güvenliği

Sosyal Medya Güvenliği
0

Facebook, instagram ve twitter gibi sosyal medya siteleri çocuklar arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tip siteler çocukların, arkadaşlarıyla iletişimde kalmasını ve video, fotoğraf, müzik paylaşımını sağlaması bakımından çocuklara son derece ilgi çekici gelmektedir. Bu tip sosyal ağ siteleri çocuklara bu şekilde imkanlar tanıması ve çocukların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamasıyla birlikte; sosyal ağ sitelerinin, siber zorbalık, cinsel taciz ve kişisel bilgilerin kötüye kullanımı gibi sosyal medya güvenliği konusunda potansiyel riskleri de taşıdığı unutulmamalıdır.

Bir ebeveyn, bakıcı veya öğretmen olarak, sosyal ağ hizmetlerini tanımak son derece önemlidir. Çoğu site 13-14 yaş sınırlandırması getirmesine rağmen, bazı siteler özellikle daha küçük çocuklar için geliştirilmiştir. Bu tip siteleri anlamak çocuğumuzu desteklemek ve onun güvenli ve yapıcı bir şekilde interneti kullanabilmesi için büyük önem arz etmektedir. Sosyal ağ siteleri kullanıcılarının kendi resim, yazı ve videolarını paylaşabildikleri; youtube, blogger ve interaktif oyun siteleri gibi web 2.0 teknolojileriyle birlikte hayatımıza giren sitelerdir. Gençlerin kendilerini rahatlıkla ifade edebildikleri bir platform olması bakımından sosyal ağ siteleri özellikle gençler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

Sosyal Medya Güvenliği

Günümüzde artan bir şekilde gençler ve çocuklar sosyal ağ uygulamalarına çeşitli aygıtlardan erişim sağlayabilmekte ve hiçbir gözetim altında olmadan sosyal ağlarda paylaşım yapabilmektedirler. Bu nedenle çocuklar için özel olan bazı şeyler çok çabuk bir şekilde umumi olabilmekte ve böyle olması çocuğun özel ve umumi hayatı arasındaki çizginin bulanıklaşmasına neden olmaktadır. Bu durum da çocuk için içerik ve iletişim açısından potansiyel riskler taşımaktadır.

Gençler genellikle sosyal ağların gizli olduğu düşüncesiyle hareket ettiklerinden yaptıkları içerik paylaşımlarına veya kimlerle iletişim halinde olduklarına pek dikkat etmiyor olabilirler. Ancak sosyal ağların doğası gereği kamusal olduğu ve gizliliğin de belirli bir derecede olduğu, bir başkasının da görebileceği bir şeyi başkalarıyla paylaşabileceği gibi potansiyel risklerin sosyal ağları kullanan gençler tarafından mutlaka bilinmesi ve ona göre önlem alınması gerekmektedir.

Sosyal medya güvenliği konusunda ebeveynlerin yapması gerekenler şunlardır:

 • Pozitif olunmalı; sosyal ağ siteleri hakkında olumlu düşünmek ve çocukları bu konuda eğitirken dengeyi korumalı
 • Gizlilik hakkında çocuğu bilgilendirmeli ve sosyal ağlarda sadece gerçek hayattan tanıdığı kişilerle iletişimde kalması sağlanmalı
 • Çocuklar profillerinde fotoğraf paylaşmayı istediği için, hangi fotoğrafı paylaşmanın uygun olacağı konusunda bilgilendirilmeli
 • Çocuklar paylaşım yaparken neye göre yapacağı hakkında kurallar konulmalı ve nasıl paylaşım yapması gerektiği hakkında bilgilendirilmeli
 • Sosyal ağ ortamlarında herhangi bir yasadışı aktivite görüldüğünde veya taciz olduğunda polise haber verilmeli

Sosyal medya güvenliği konusunda çocukların yapması gerekenler ise şunlardır:

 • Kişisel bilgi paylaşımında bulunmamalı, güvenliğe dikkat etmeli
 • Sadece çevrimiçi olarak tanınan kişilerle görüşmek tehlikeli olabileceğinden sadece aile izniyle görüşülmeli
 • Tanınmayan kişiler tarafından gelen mesajlar risk taşıyabileceğinden kabul edilmemeli
 • İnternetten elde edilen her bilgi doğru olmayabilir veya sosyal ağ ortamındaki insanlar kim oldukları konusunda yalan söyleyebilirler; bu nedenle internette paylaşılan her şeye güvenmemeli
 • Sosyal ağ ortamında herhangi bir rahatsız edici durum olduğunda ebeveynlere haber verilmeli

Sosyal ağ siteleri özellikle çocuklar ve gençler için büyük riskler taşımasına rağmen günümüzde çocuklarımızı ve gençlerimizi sosyal ağ ortamlarından tamamen soyutlamak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle biz bu konularda bilgi sahibi olmalı ve çocuklarımızı da bu konularda bilgilendirmeliyiz. Böylece sosyal ağlar bilinçli olarak kullanıldığında, sosyal ağların riskleri de en düşük seviyeye inecektir.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.