Tasarım Beceri Atölyeleri Niçin Önemli?

Tasarım beceri atölyelerinin 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri arasında yer alması, bu düşüncenin eğitimin temel başlangıç evresi olan ilkokula indirgenmesinin birçok kazanımı olacak.

Günümüzde ve gelecekte mesleklerin dö­nüşümü, ortaya çıkma ve yok olma süreleri dü­şünüldüğünde bireylerin beceri odaklı sürekli gelişime dayanan bir hayat sürmeleri kaçınılmaz hale gelecektir. Bu nedenle eğitim sistemlerinin bu yönü destekleyen bir kurguyu ihtiva etmesi de doğal bir beklentidir. (Ercenk Hamarat/ Seta | Analiz, Nisan 2019 Sayı 272).

İlgili yazı kesitinde tasarım beceri atölyelerinin kazanımlarını destekler nitelikte ifadeler yer almaktadır.

Bu kesiti birlikte ele alalım ve geçmişe doğru bir zaman yolculuğuna çıkalım. Geçmiş yaşantıları, gereksinimlerimizi hayal edelim. Bu gereksinimlerden türeyen gereçleri ve meslekleri düşünelim. Şu anda bu gereçleri kullanıyor muyuz? Ya da 50 yıl önceki sütçülük mesleği şu anda büyük şehirlerde yaygın bir şekilde devam ediyor mu? Etmiyor efendim, çünkü meslekler hızla dönüşüyor, kimisi kayboluyor hatta yeni meslekler türüyor. Çünkü insanların beklenti ve ihtiyaçları her geçen gün değişiyor, ihtiyaca karşılık gelen gereçler dahi bir süre sonra beklentiye yanıt veremediğinde geliştiriliyor, değiştiriliyor. Gündelik hayatımıza entegre ettiğimiz bu gelişim ve değişim döngüsü bizleri beceri odaklı, sürekli gelişime ve değişime dayalı bir yaşantıya koşulluyor. Yeni yeni ihtiyaçlar ve çözüm önerisi geliştirilmeyi bekleyen problem durumları, inovatif düşünmenin ve üretkenliğin önemini gözler önüne seriyor.World Economic Forum/Cenevre 2018 verilerine göre 2022 yılında yeni meslekler hayatımıza girecek ve bu meslekleri, ilgili becerilere hakim bireyler başarıyla yürütecek.

İnovatif düşünce ve üretkenlik kendiliğinden kazanılacak beceriler olmamakla birlikte düşünceleri montajlayan eğitim programlarının da yansıması olamaz. Bu becerilerin oluşması ve oluşan becerilerin güçlendirilmesi Fen Bilimleri ışığında öğrenci merkezli yapılandırılmış eğitim programları ile mümkün. Bu anlayıştan yola çıkarak değişime, dönüşüme ve yeni problem durumlarının çözümüne öncülük edecek öğrencilere ihtiyacımız olacak. Vizyon belgeselindeki nüans tam da bu arayışa işaret etmektedir. İlkokuldan itibaren bu felsefe ile yoğrulmuş programla eğitilen çocuklar inovatif düşünmeyi, yaratıcılığı ve özgünlüğü temel seviyede kazanacak, nasıl düşünmesi gerektiğini öğrenecektir. İlerleyen dönemlerde de çağı yakalayan, projeler yürüten gençlere dönüşecek.  Elbette sahada başarılı bir şekilde uygulanması koşulu ile…

 

tolgayazici.info

Facebook Yorumları
Tolga YAZICI
Tolga YAZICI hakkında 29 makale
1992 yılında İstanbul/Fatih’te doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da kolejde tamamlamıştır. Lisans eğitimini burslu olarak İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü 2014 yılında tamamlamıştır. 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi/ BÜYEM’in Sınıf Öğretmenliği Gelişim Programı’na katılmış 2017 yılının aralık ayında uzmanlık belgesini alarak mezun olmuştur. 2016 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Tezli Yüksek Lisans programına başlamış “Yankılı Okuma (Eko Okuma) Stratejisinin Kullanımının İlkokul Üçüncü Sınıf Öğrencilerinde Okuma Düzeyini Geliştirmeye Etkisi” adlı çalışması ile 2019 yılında mezun olmuştur. 2014 yılında Doğa Koleji’nde Sınıf Öğretmeni olarak görev almaya başlamış 5 yıl bu görevi sürdürdükten sonra İlkokul Müdür Yardımcılığı pozisyonuna terfi etmiştir. Halen görevine devam etmektedir. Kolektif yazar grubuyla yazdığı Eğitim Her Yerde Seçkileri adlı bir kitabı, eğitsel içerikli birçok makale yayını, kendi yazdığı ve yayımladığı STEM ders planları bulunmaktadır. Birçok zirve ve ulusal/uluslararası konferansta yer almış, sempozyum ve çalıştaylarda görev almıştır. Çalışma alanları STEM, 21. Yüzyıl Becerileri, Çocuklar İçin Felsefe, Öğretmen Eğitimi ve proje çalışmaları şeklindedir.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.