1. Anasayfa
  2. Makaleler

Tatil Bitiyor, Uyku Düzeni Bozulanlara Öneriler…


0

Hepimiz o anları yaşamışızdır. Alarm çalar, ZZzzzzz birkaç dakika daha erteleriz, 5 dk , bi 5 dk daha… Ertelemelerimiz her zaman güne başlamanın en iyi yolu değildir. Araştırmalar dünyadaki başarılı ve mutlu insanların güne iyi başlamalarının sırları olduğunu göstermiştir. Sabah nasıl uyandığımız günün geri kalanı için bizlere ipucu sunacaktır. Güne iyi başlamak için etkili olabilecek tavsiyelere beraber göz atalım.

Dün önemlidir.

İster inanın ister inanmayın, nasıl uyanacağınıza dair ipuçları söz konusu olduğunda, en iyi sabah rutininiz aslında önceki gün ne yaptığınıza bağlı olacaktır. Yatağınıza yattığınızda uykuya dalmadan önce gününüzü gözden geçirmek ve sabahınızı planlamak için zaman ayırın. İyi bir gece uykusu için ertesi gün yapmanız gereken işleri planlamak sizi sabah rahat kalkmanıza motive edecektir. Gerekli olan her şeyinizi planlayın, ne giyeceğinizi, ne yiyeceğinizi… Gününüzü güzel geçirmeniz için illa ki bir sebebiniz vardır.

Uykunun çoğu değil verimlisi makbuldür.

Vücudumuz biyolojik için karanlık ortamda uyuya programlanmıştır. Cep telefonunuzu bir kenara bırakmayı öğrenin. Yetişkinler için 7-8 saatlik bir uyku saati uygun görülür. Uyku için ideal ortamı hazırlayın, çok sıcak, gürültülü, aydınlık ortamdan kaçının.

Alarmı ertelemeyin.

Çoğumuz son dakikaya kadar alarmı kurar, fakat birkaç dakika daha uyku yada yatakta geçirilen zaman vücudunuzun dinlenmesi için faydalı değildir, programınıza geç kalmanıza bile sebep olabilir.

Vaktinde uyanmak en idealidir.

Güne hazırlanmak, sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak, acele biçimde evden çıkıp strese girmektense, evden çıkmadan yapmak istediğiniz her şeye sığacak bir vakitte kalktığınızdan emin olun.

Gözünüzü açtığınızda odağınız hazırlanıp çıkmak olmasın

Kalktığınızda evde sizi motive edecek yukarıda sayılanlardan daha farklı etkinlikler için imkân yaratın. İster egzersiz yapın, ister yarım kalan oyununuzu oynayın isterseniz spor yapın. Rutinin dışına çıkıp size ait başlangıç motivasyonu sağlayacak bir aktiviteniz olsun.

Su hayattır.

Yemeden, içmeden yaklaşık 8 saat geçirmiş bir vücudunuz için kahve veya kahvaltıdan için acele etmeyin. Çoğu uzman metabolizmayı su içerek uyandırmayı önerir.

İyi gelen biri ile güne başlayın.

Sevdiğiniz bir aile üyesi, en sevdiğiniz arkadaşınızla iletişim size enerji verir.

Kafein tüketimini azaltmak, belli bir saatten sonra yemeyi kesmek, sabah erken kalkmak için geçerli bir sebebin olduğunu fark etmek, gün içinde yarım saatten fazla şekerleme yapmamak, uyandığınızda perdeyi açıp odanızın havalanmasını sağlamak, ılık bir duş almak, motive edecek müziklerle güne başlamak ve en başta bunları yapmak isteyerek erken başladığınız gününüzü aynı zamanda mutlu ve verimli geçirmenizi sağlayacaktır.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.