1. Anasayfa
  2. Makaleler

Tek Puanlı Rubrik Denemek İçin 6 Neden


0

Eğitimciler olarak, iyi bir değerlendirme tablosunun gücünü biliyoruz. İyi hazırlanmış rubrikler, öğrencilerimizle net ve anlamlı bir iletişim kurmamızı kolaylaştırır ve öğrencileri derecelendirmemizde bizim hesap verebilir ve tutarlı olmamıza yardımcı olur. Bunlar önemli ve anlamlı eğitim araçlarıdır.

Genellikle, rubrikler hakkında konuştuğumuz zaman, bu terimleri tamamen bilmesek dahi, bütüncül veya analitik bir rubriğe atıfta bulunuruz. Bütüncül bir rubrik, bir ödevi, bir öğrencinin gerçekleştirebileceği genel seviyelere indirir ve her seviye için genel bir not verir. Örneğin, bütüncül bir rubrik, aşağıdaki kriterleri kullanarak bir çalışmayı tarif edebilir: “Bu makale, açık, yaratıcı bir tez beyanına ve tutarlı bir genel argümana sahiptir. Makalenin, 2-3 sayfa uzunluğunda, doğru APA biçimlendirmesi yapılmış, dil bilgisi kurallarına dikkat edilmiş ve kapsamlı bir eser sayfası bulunmaktadır”. Bundan sonra, B, C vb. kriterler için ölçütler listelenebilir.

Analitik bir rubrik, bu genel seviyelerin her birini, kendi başarı ölçeğine sahip birden çok kategoriyi içerecek şekilde daha da parçalayacaktır. Bu nedenle analitik metnin ilgili açıklamaları ile birlikte tez, tartışma, uzunluk ve dilbilgisi ve biçimlendirme gibi kriterlerin her biri için dört not düzeyi olabilir.

Her iki stil de avantajlara sahiptir ve pek çok sınıfa iyi hizmet etmiştir. Bununla birlikte, bizim için ve öğrencilerimiz için heyecan verici ve oyun oynayan potansiyeli tanıtan üçüncü bir seçenek bulunmakta.

Tek puanlı rubrik, sınıfta sistematik derecelendirmeye farklı bir yaklaşım sunar. Bütünsel ve analitik rubrikler gibi, ödevin yönlerini kategorilere ayırır; öğrencilere işlerinde ne tür şeyler beklediğinizi açıklığa kavuşturur. Bu rubriklerden farklı olarak, tek puanlı değerlendirme metni, yalnızca not vermeden başarılı bir çalışmaya ilişkin rehberlik ve açıklamalar içermektedir; yukarıdaki bütüncül başlıkta yer alan bir makalenin açıklamasına benzeyebilir. Aşağıdaki örnekte, rubriğin, dört kategoride başarının neye benzediğini açıkladığını; öğretmenin, ölçütleri nasıl karşıladığını veya nasıl iyileştirebileceğini açıklayacağı alanda görebilirsiniz.

Tek Puanlı Rubrik

Geliştirebileceklerimiz

Değerlendirme Ölçütü

Çok İyi Yönleri

Tez Açıklaması

Tez deyimi açıktır, soruları yanıtlar ve yaratıcı ve ilginç bir argüman yapar.

Genel

Makalenin argümanı, aşağıdaki paragraflar tarafından açık, yaratıcı ve sürekli olarak desteklenmektedir.

Uzunluk

Makale 2-3 sayfa uzunluğunda.

Dil Bilgisi ve Biçimlendirme

Makaledeki gramer ve biçimlendirme doğru, tam bir APA eserinin atıfta bulunduğu sayfayı da içeriyor.

 

Tek puanlı bir rubrik, öğrencinin ödevi tamamlamak için karşılaması gereken standartları özetlemektedir. Ancak, başarıları veya açık uçlu eksiklikleri açıklayan kategorileri bulunmamaktadır. Bu nispeten yeni yaklaşım, öğretmenler ve öğrenciler için bir avantaj sağlamaktadır. Müfredatımıza yeni fikirler uygulamak hiç bir zaman kolay olmaz. Ancak tek puanlı bir rubriğin denenmesi için bir çok neden bulunmakta…

Çalışmaların hem güçlü hem de zayıf yönlerini yansıtacak bir alan kazandırır.

Her kategori öğretmenleri, çalışmalar ile öğrenciler arasında anlamlı bir paylaşımda bulunmaya davet ediyor. Aynı zamanda bazı ayarlamalar yapılması gerektiğini düşündükleri noktaları da öğrenciye belirtmeyi sağlıyor.

Öğrenci performansına sınır koymaz.

Tek puanlı rubrikler, bir projenin iyi ya da kötü sonuç verebilecek tüm yönlerini kapsamaya çalışmaz. Öğrenciye rehberlik sağlar ve öğrencilerin projeye yaratıcı ve benzersiz yollarla yaklaşmalarına yardımcı olur. Öğrencilerin öğretmen yönlendirmesine olan ihtiyacını azaltır ve öğrencileri kendi fikirlerini oluşturmaya teşvik eder.

Öğrencilerin kendilerini sıralama, birbirleriyle karşılaştırma ya da birbirleriyle rekabet etme eğilimini engeller.

Her öğrenci kendine özgü ve kendi çalışmalarına özgü geri bildirim alır, ancak bu kolayca elde edilemez.

Öğrencinin dikkatini nottan çıkarmaya yardımcı olur.

Bu rubriğin tasarımı, not yerine, açıklayıcı, bireyselleştirilmiş geri bildirimi vurgular. Belli bir sınıfa yönelik olarak öğretmenin öğretimine odaklanmak yerine, öğrenciler ödev deneyimine odaklanırlar.

Netlikten ödün vermeden daha fazla esneklik yaratır.

Öğrencilere kazandıkları notlar hakkında anlaşılır bir açıklama yapılmaktadır. Bununla birlikte bir öğrencinin projesini, bütünsel veya analitik rubriğin hesaplayamayacağı doğrultuda hesaplamak için alan sağlar.

Basittir.

Tek puanlı rubriğin diğer rubrik stillerinden çok daha az metni vardır. Öğrenciler gerçekten tüm rubriği okuyup, verilen geri bildirimi  verimli bir şekilde yansıtacaklardır.

Listemdeki yinelenen temanın, not verme zihniyetlerimizin merkezine öğrencilerimizi yerleştirmeyi içerdiğini fark edeceksiniz. Tek puanlı rubriğin ardındaki ideoloji, sınıf sınıflandırmasını, öğrenci çalışmalarının nicelikselleştirilmesini ve düzene sokulmasını, öğrenci ve öğretmen odaklılığının yaratıcılık ve entelektüel risk alma tutumu doğrultusunda değiştirmesine neden olur.

Tek puanlı rubrikte derecelendirme yaptığımızda, her bir öğrencinin kendine özgü çalışmalarını yansıtmak için biraz zaman ayırmamız gerekirken, öğrencilerimizin, öğrenmelerini sağlamaları ve yetişmeleri için alan yaratmaktadır. Onların eğitsel deneyimlerine, notlarından daha çok değer verildiğini somut bir biçimde göstermektedir. Tek puanlı rubriğin yapısı, öğretmenlerin doğru rollerine dönmelerine de izin verir: öğrencilerin gerçek öğrenmesini sağlamak ve desteklemek.

Yazının orjinalini görüntülemek için tıklayınız

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.