1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Teknolojinin Sosyal Etkileri

Teknolojinin Sosyal Etkileri
0

Teknolojinin hayatımızın her alanına yerleşmesi, yaşam tarzımızı da önemli derecede etkiliyor. Yaşam tarzımızdaki bu köklü değişiklikler de teknolojinin bize ne yapıyor olabileceği hakkındaki soruları da haliyle arttırıyor. Teknolojinin herhangi bir çeşidini iyi ya da kötü olarak etiketlemek yerine, geliştirilen ve kullanılan uygulamaların etkilerini belirlemek gerekiyor. Bu nedenle teknolojinin sosyal etkileri nelerdir sorusuna yanıt arıyoruz. İnternette yüz yüze olarak tanıdığımız mevcut arkadaşlıklar için faydalı olabilecek sosyal iletişim ağları, çocuklar için istismar, sanal zorbalık, yüz yüze sosyal ilişkilerin etkilenmesi gibi bazı riskler taşıyor.

İnternetin sorunlu kullanımı günlük hayatı olumsuz yönde etkilediği gibi online oyun, eğlence amaçlı internet gibi etkinliklerin aşırısı psikolojik bozukluklara yol açabilir. İnternet bireyler arasında iletişimin kuvvetlendirilmesi amacıyla bir araç olarak kullanılabileceği gibi bireyler arasında yeni iletişim sorunlarına da yol açabilir. Sürekli olarak teknolojik araçlara bağımlı olarak vakit geçirmek, bireylerin gerçek hayattaki iş arkadaşlarıyla, ailesiyle ve çevresiyle iletişimini engelleyebilir. Teknolojinin aşırı kullanımı bir dizi psikososyal güçlüklerle ilişkilendirilebilir ancak teknoloji kullanılarak da birçok zihinsel bozukluk giderilebilir.

Teknolojinin Sosyal Etkileri

Ayrıca bir iletişim teknolojisi olarak internet iyi bir öğrenme kaynağıdır ve öğrenmeler beyindeki bütün değişiklikleri kapsar. İnternet kaynakları kullanılarak istediğimiz her konuda bilgi edinebilir, herhangi bir şeyi nasıl yapacağımızı internet aracılığıyla öğrenebiliriz. Hatta bazı oyunları oynayarak görsel işleme ve psikomotor becerilerimizi geliştirebiliriz. Bununla birlikte şiddet içeren oyunların agresifliği, olumlu sosyal içerikli oyunların da empati yeteneğini arttırdığı iddia edilmektedir. Oyunlar beynin ödül sistemiyle güçlü bir şekilde ilişkilendirilebilir ve bu da onun cazibesini açıklamaya yardımcı olabilir. Teknolojinin öğrenmeye katkısı olduğu gibi birçok işi aynı anda yapmayı gerektiren uygulamalar, zihni dağıtarak öğrenmeyi olumsuz yönde etkileyebilir. Teknoloji kullanımının fiziksel etkinliklere etkisi de teknolojinin nasıl ve ne zaman kullanıldığıyla ilgilidir. Bu nedenle geç vakitlerde teknoloji kullanımı uyku ve uykunun kalitesinin azalmasıyla ilişkilendirilir.

Ebeveynler ve çocuklar belirli teknolojik uygulamaların potansiyel riskleriyle ilgili bağımsız bilgileri içeren araştırma kaynaklarından faydalanmalıdırlar. Bu kaynaklar öğrencilerin teknoloji kullanımı açısından bilgi ve anlayış kazanmalarına rehberlik etmesi açısından faydalı olacaktır. Sonuç olarak yeni teknolojilerin ve uygulamalarının ortaya çıkaracağı risklerin ve sağlık gelişimine potansiyel katkılarının değerlendirilmesine yardımcı olmak için çeşitli alanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle bazı oyun türlerinin beynin çeşitli işlevleri üzerinde etkisinin tanımlanması; oyunlardan kaynaklanan süreçler, sorunlar ve fırsatlar hakkında anlayış geliştirmek için yapılacak araştırmalara olan ihtiyacı göstermektedir.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.