Temel Yeterlilik Testinde Bir Matematik Sorusu İptal

2019 TYT de matematik sorusu iptal edildi. Hesaplamanın nasıl olacağı puanımızın nasıl hesaplanacağı ile ilgili çok sayıda soru aldım? ÖSYM dün yaptığı açıklama ile cumartesi günü yapılan TYT sınavında ki Matematik Testinin 7. sorusu iptal edilip değerlendirme dışı bırakıldığını açıkladı.

Bu gibi durumlarda puan nasıl hesaplanmakta?

Bir çok öğrencimizin düştüğü bir hata var. Hatalı olan sorunun doğru sayılarak hesaplamanın bu şekilde yapılacağı yönünde bir şehir efsanesi var. Ne yazık ki bu bilgi doğru değil. Uygulama YKS Başvuru kılavuzunda da “3.10.1. Sınav Puanları Nasıl Hesaplanacaktır?”başlığında açıklanmış :

“Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

Yani 40 soruluk matematik testi 39 puan üzerinden değerlendirilecek.

2019-YKS (TYT, AYT ve YDT) Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları

Facebook Yorumları
Mitat Özder hakkında 52 makale
Süreç geliştirme, iş ve sistem analizi uzmanı olan Mitat ÖZDER, 30 Ağustos 1971 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Sırasıyla Kadırga İlköğretim Okulu, Mahmut Paşa Orta Okulu ve Vefa Lisesinde İlkokul,ortaokul ve lise öğrenimlerini tamamladı. Üniversite tercihini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü olarak yapan yazarımız halen Erzurum Üniversitesinde Sosyoloji eğitimi görmektedir. Okyanus Akademi ve Elmi Akademi kurucusu tüm Türkiye genelinde yapılan anaokulu ve ilkokul öğrencilerin katıldığı "Sende Bir Oyuncak Tasarlarmısın" adlı yarışmanın fikir mimarı ve düzenleyicisi olan Mitat Özder, lise yıllarında başladığı amatör yazarlığa devam etmekte aynı zamanda profesyonel öğrenci koçu, kariyer gelişim uzamanı olarak kişisel bloğunda yazılar yayınlamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.