1. Anasayfa
  2. Makaleler

Tercih Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?


0

2018 YKS sınavı sonuçlarının açıklanmasına az bir zaman kaldı. Öğrencilerin kafasında bir belirsizlik hakim durumda. “Sıralamalar nasıl olur, şu netlerle şuraya girebilir miyim?” tarzı sorular gündemde. Ne yazık ki bu sorulara net bir cevap verilemiyor. Sonuçlara kadar bekleyeceğiz. “O halde biz bu zamanda ne yapabiliriz?” dediğinizi duyar gibiyim. Çok detaya girmeden bu zamanda ne yapabilirsiniz, tercihlerde nasıl bir yol izleyebilirsiniz ondan bahsetmek istiyorum.

İlk önce sizin için hangisi önemli buna karar verin. Üniversite mi, bölüm mü? Bana kalırsa bölüm daha önemli. Çünkü seçeceğiniz bölüm bundan sonraki dönemde sizin bir parçanız olacak. Üniversitede bir dönem kalacaksınız. Peki bölüme nasıl karar vereceksiniz? Bunun cevabı için ilk önce kendinizi tanımanız gerekir. Benim yeteneğim ne, hangi işi yapabilirim, en önemlisi de bu işte mutlu olabilir miyim? Bunu belirledikten sonra araştırmalara başlayabilirsiniz. İş bulma durumu, kazancı vs vs… Bu tamamsa sıra üniversite seçiminde. Üniversite seçiminden önce şunu belirtmek istiyorum: Üniversitede kendinizi geliştirmeye çalışmadan sadece üniversiteye güvenirseniz üniversite size diploma dışında pek bir şey katmayacaktır. Hangi üniversite olursa olsun kendinizi geliştirmek için çalışmalısınız. Bunun dışında seçeceğiniz üniversitenin bulunduğu şehri inceleyin. Mümkünse gidin görün. Sosyal ortamı, ulaşımı, barınma vb. gibi koşullara dikkat edin. Kendinizi nerede iyi hissediyorsanız, nerede başarılı olabileceğinizi düşünüyorsanız orayı tercih edin.

Son olarak şunu diyebilirim: Tercih döneminde acele etmeyin. Çok dikkatli araştırın ve mutlaka uzman desteği alın. Ama son kararı kendiniz verin. Umarım verimli bir tercih dönemi olur. Teşekkürler :)

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir
Mustafa Aslan

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.