Tercihlerde Nereyi Yazalım?

Her sene üniversite tercih döneminde karşılaştığımız benzer sorular var. Hangi şehir, hangi üniversite, hangi bölüm gibi sorulara sosyal medyada sıklıkla karşılaşıyoruz. Bunlara yönelik verilen yanıtların da sadece adayın puanına, sıralamasına yönelik olduğunu görüyoruz. Hatta şurada şu bölümü okuyacağınıza, bu üniversite büyük orada şu bölümü okuyun veya dükkan açın gibi ilginç önerilere de rastlamaya başlayınca bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Tercih sürecinde birinci önceliğimiz öncelikle hangi bölümü istediğimiz ve buna yönelik yeterliliğimiz olmalıdır. Çünkü bölüm tercihi demek büyük ölçüde hangi işleri yapacağımızı da seçmek demek. Hayatımızın geriye kalanında hangi yolda ilerlemeyi düşünüyorsak, neyi en iyi yapabileceğimizi düşünüyorsak o yönde tercih yapmamız gerekir. Bu işi en iyi ben yaparım veya ben en iyi bu işi yapabilirim dediğimiz iş ile ilgili bölüm, bize en uygun bölümdür. Bu nedenle bunu belirlemeyi son dakikalara bırakmamak lazım. Mümkünse lisede okurken öğrenci öncelikle kendini tanımalı, nelere ilgi duyduğunu, neleri yapabildiğini, hangi konularda daha bilgili, gelişmeye açık olduğunu keşfetmelidir. Bu doğrultuda kendi ilgi alanlarına ve yeteneklerine uygun olan bölümü hedef olarak belirlemelidir.

Okumak istediğiniz bölümü belirledikten sonra bu bölümün eğitimini en iyi hangi üniversiteden alabilirim sorusunu yöneltmeniz gerekiyor. Bunun için üniversitelerin web sitelerinden ders içeriklerini, hangi derse hangi öğretim üyesinin girdiğini, öğretim üyelerinin çalışma alanlarını araştırmanız gerekiyor. Bununla birlikte mümkünse o bölümde okuyan bir öğrenciden veya ders veren öğretim üyelerinden bilgi almak çok faydalı olacaktır.

Tercih sıralamanızı geçtiğimiz senenin taban puan ve sıralamalarına göre değil, yaptığınız araştırmalara göre yapmanız daha mantıklı olur. Çünkü popüler bir üniversitenin her bölümü beklentilerinizi karşılamayabilir. Çok tercih edilen bir bölümün hocaları geçtiğimiz seneye göre değişmiş olabilir. Bazı üniversitelerin bazı bölümleri bulunduğu şehir nedeniyle yüksek puanla öğrenci alabilir. Taban puanı yüksek olan bir yer size her zaman iyi bir eğitim sunmaz. Sırf puanınız veya sıralamanız tutuyor diye tercihlerinizi başkalarının tercihlerine göre şekillendirmek zorunda değilsiniz.

Yaşadığınız şehirde veya yaşadığınız şehire yakın, aynı düzeyde eğitim alabileceğinizi düşündüğünüz üniversitelerde istediğiniz bölüm varsa o üniversiteleri öncelikli olarak tercih edebilirsiniz. Bazı bölümler için okumak istediğiniz bölümle ilgili iş imkanlarının iyi olduğu şehirleri de dikkate almak faydalı olacaktır. Bununla birlikte farklı şehirler hem size, hem de gittiğiniz çevreye sosyal, kültürel anlamda çok şey katacaktır. Hangi şehir sorusuna da yine kendi açınızdan bakmanız gerekir. Herkesin gittiği şehirlerde aradığınızı bulamayabilirsiniz.

Sonuç olarak önce kendimizden, kendi önceliklerimizden başlayıp ne istediğimize karar verdikten sonra önce niteliğe, sonra niceliğe bakarak istediğimiz bölüme yönelik araştırma yapmamız gerekiyor. Sadece puanımız, sıralamamız tutuyor diye veya o şehirde öğrencilik iyiymiş diye yapılan tercihler sonrasında daha büyük sorunlara neden olabiliyor. İş bulamama veya yaptığı işten memnun olmama gibi sorunlarla çevremizde sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak veya karşılaşma ihtimalimizi en aza indirmek için tercih yaparken bu şekilde çok boyutlu düşünmemiz gerekiyor.

Herkesin kendine uygun olan bir alanda ilerlemesi, çalışması ve kendini gerçekleştirmesi dileklerimle…

Facebook Yorumları
Cemal Hakan DİKMEN hakkında 28 makale
İlköğretimi Samsun'da tamamladı. 2004 yılında Ordu Fen Lisesi'nden, 2009 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Bir yıl Samsun'da Özel Duruşehir İlköğretim Okulu'nda çalıştıktan sonra 2010-2012 yılları arasında Cizre İstiklal İlköğretim Okulu'nda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, 2012-2013 eğitim öğretim yılında ise Cizre Fen Lisesi'nde Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak görev yapmıştır. 2016 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2021 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında doktorasını tamamlamıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde Dr. Öğr. Üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Kurucusu olduğu Eğitim Her Yerde sitesinde editörlük ve yazarlık yapmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.