1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Türkiye’de Uluslararası Öğrenci Algısı


0

Öncelikle Dünya’da hızlı değişimlerle uyumlu olarak eğitimde uluslararasılaşma hızla ilerleme kaydetmeye başlamıştır. Öyle olacak ki yabancı ülkeler uluslararasılaşmayı bir devlet politikası olarak benimsemesiyle son yıllarda uluslararasılaşma adına ciddi atılımlar gerçekleşmiştir.

Şimdi uluslararası öğrenci ve uluslararasılaşmanın öneminin vurgulanması adına bir örnek vermek gerekirse şu açıklama çok net olacaktır:

Türkiye’nin ilk yüzdeki markalarının yıllık gelirine baktığımız zaman yani Dünyayı temsil eden lokomotif markalarımızın değeri yaklaşık olarak 30.000 USD’dır. Amerika Birleşik Devletleri’nin ise 2016 yılında uluslararası öğrencilerden elde gelir 35.000 USD’dır. Yani sadece uluslararası öğrencilerden elde edilen gelirin bizim dünya markalarımızın çok daha üstünde ve eş değer olduğunu görüyoruz. Bu verdiğimiz veriler OECD’ye ait istatistik bir bilgidir. Bir başka ülke ise “Yeni Zelanda”.

Yeni Zelanda 5 milyon nüfuslu bir ülkedir ve ülkesinin temelde 5 tane gelir kaynağı bulunmaktadır.

1. gelir kaynağı: Et ürünleri

2: gelir kaynağı: Süt ürünleri

3. gelir kaynağı: Tarım ülkesi olması

4. gelir kaynağı ise: Yükseköğretim’de Uluslararası Öğrenci Potansiyeli.

– Dolayısıyla ülkeler uluslararasılaşmayı bir devlet politikası olarak kapsama alanına girmesiyle ülkeler diğer devletleri de domine eden bir konuma gelmiştir.

Bilindiği üzere Türkiye ise son yıllarda özellikle son 5 yıl içinde Türk Yükseköğretim’de  büyük bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Tabi buna etki eden sosyal, siyasi, ekonomik ve hatta akademik anlamda önemli atılımların yapılması Türkiye’yi tercih eden uluslararası öğrencilere de büyük bir ilgi odağı olarak geri dönmüştür. Türkiye Yükseköğretim’de izlemiş olduğu uluslararasılaşma stratejisiyle Dünya yükseköğretimini domine eden bir seviyeye gelmiş ve bu istikrarını ise uluslararası öğrencilere vermiş olduğu kaliteli eğitim, sosyal etkinlikler, iyi derece Türkçe Öğretimi ve daha birçok etkinlikler ile göstermeyi başarmıştır.

Tabi burada başta yakın coğrafyamız olmak üzere bizimle aynı değerlere sahip olan ülkelerin ki bunların başında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan gibi birçok ülkelerin Türk diline ve Türkiye’ye ilgi duyması, Türkiye’de Üniversite imkanın daha geniş ve bölümlerin ilgi çekici olması Türkiye’yi tercih eden uluslararası öğrencilerin de daha çok ilgi odağı olmasına vesile olmuş ve uluslararası öğrenci hareketliliği de bir ivme kazanmıştır. Böylece Dünya’da eğitimde bir hab/merkez haline gelmiştir.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.