1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Türklerde Eğitim ve Dünya Kültürüne Katkıları


0

Eğitim yaşamın besmelesidir, o yüzden insan oğlunun yaşamında doğduğundan itibaren eğitim süreci içerisinde yer alır ve bu süreç ölünceye kadar devam eder. O halde İnsanlık Tarihi içerisinde eğitim ilk sırada gelmektedir. Ebeveynler çocuklarını en iyi yetiştirebilmek için eğitime çok büyük paralar ayırırlar yada aktarırlar.

Türk Tarihinde eğitimin geçmişine bakmakta fayda var. İslam Öncesi Türk Tarihinde yani Türklerin ilk ortaya çıkışından itibaren eğitim yaşamın bir parçası olmuştur. O dönemlerde göçebe bir yaşam vardı. Tabi ki bunun sonucu olarak insanlar sürekli yer değiştirmek zorunda kalmışlardır.Türklerde göç harekatı beynelmilel yapılmamıştır, belli bir sistem dahilinde gerçekleşmiştir. Göç olgusu dahi bir eğitim gerektiren bir davranıştır çünkü, nereye göç edeceği, nasıl göç edeceği bilmesi gerekir ve gideceği yerin her türlü şartlarını iyice öğrenmesi sonucunda göç gerçekleşir. Bu durum büyük bir bilgi birikimi sonucunda ancak ortaya çıkan durumlardandır.

Sadece göç harekatı değil onun dışında At kültürü de vardır. Dünya’da At’ı evcilleştiren ilk toplumun Türkler olduğu konusunda hiç kuşku yoktur. Atı evcilleştirmeyi bilmek ve onu her türlü işlerinde kullanmak ayrı bir maharet ister. Şimdi şunu iyi okumak lazım Tarih Öncesi dönemlerde At önemli bir silah aynı zamanda büyük bir güç. Türkler yaptığı bu çalışmayla kendisine büyük bir dost kazanmasını bilecektir. At, Türkler için yalnız işlerini gören bir canlı değil aynı zaman da kader arkadaşı olacaktır. Türk Kurganlarını incelediğimizde mezarların oda biçiminde yapıldığını görmekteyiz. İçlerinde ölen kişinin naaşının yanında varsa At’ının da öldürülerek gömüldüğü görülmektedir. Neden böyle yapmışlardır onu da şöyle söyleyebiliriz; Çünkü At onların en büyük dostlarıdır. Öbür dünyada da ölen kişi yalnız bırakmasın diye beraberce gömmüşlerdir. Hele en önemli buluşlarından bir tanesi Üzengi’dir. Ne büyük rahatlıktır. Ata hükmedebilmek ve onu en iyi şekilde kullanabilmek amacıyla icad edilen araçtır Üzengi. Avarların dünya mirasına buluşları bu kadar da değildir. Atı evcilleştirdik, üzengiyle rahatça üzerine çıkabildik de pekala; rahatça nasıl oturulabilecek. İşte Türkler bu buluşu da gerçekleştireceklerdir. Tarihin en önemli icatlarından birisi de pantolon’dur. Avarlar Pantolon sayesinde Ata daha rahat binebilecek ve onu en iyi şekilde kullanabilecekti.

Türkler ilk ortaya çıkışından itibaren eğitime büyük önem vermiş ve dünya kültür mirasına büyük katkı sunmuşlardır.

Değerli okurlar bu yazımızın devamını kısa bir süre sonunda yayınlayacağız…Saygıyla

takip için;

www.abdullahhoca.com

@abdullahhocam.tarih  instagram adresimizden takip edebilirsiniz.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.