Tutum ve Zeka İlişkisi

Zeka ve tutum insan davranışlarının şekillenmesinde belirleyici iki temel unsurdur. Bu iki unsur etkileşim içinde olabileceği gibi etkileşimin olmadığı durumları da oluşturabilir.  

Carol Dweck adlı bir psikolog kariyerinin büyük bir bölümünü performans ve tutum üzerine yaptığı çalışmalarla geçirdi. Yaptığı son araştırması tutumun IQ’dan daha yüksek bir başarı göstergesi olduğu yönünde. Yani IQ puanının yüksek olması başarıya erişilebilmesi adına tek başına yetecek bir yeti değil.  Zekayı doğru kullanarak, tutum oluşturmada yetkinliğe erişmiş bireylerin başarıya ulaşma ihtimali çok daha yüksek.

Psikolog Dweck, insanların diğer insanlarla olan iletişimi ve etkileşimini dikkatle incelemiş ve yaptığı değerlendirmeler sonucunda tutumları kategorize ederek iki başlık belirlemiştir:

1. Sabit Zihniyet

2. Büyüme (Gelişme) Zihniyeti

Sabit zihniyete sahip bireyler engellerin aşılamayacağını düşünür, ümitsizdir, şikayet eder. Büyüme zihniyetine sahip bireyler ise çabalarıyla tüm engellerin aşılabileceğine inanır. Azimli ve gayretlidir.

Büyüme zihniyetine sahip bireyler için hata eşittir bilgi demektir. Kendisini bir problem çözücü olarak tanımladığı için deneyimlerinde kendini geliştirir, öğrenerek yaşar.

Doğuştan sahip olunan bir takım zeka değerleri kişinin başarıya ulaşmasına engel değildir.

IQ puanı düşük olan bir birey, bakış açısı gücünü maksimum düzeyde desteklediği takdirde yüksek IQ’lu bir bireyin önüne geçecektir.

Şöyle düşünün, üç şeritli bir otobandasınız. Şeritlerde trafik yoğunluğu var ve iki şerit de tıkalı kalan tek şerit boş ancak araçların %80’ni bu şeritlerde devam etmekte ısrarcı. %20’lik bir kesim de boş şeritten ilerliyor. Hangi şeritte olduğunuzu düşünüyorsunuz değil mi?

Sabit zihniyette olan kimseler bu üç şeridin de aynı yoğunlukta olduğunu düşünürler ve boş şeridi göremezler. Durumu kabullenerek kaderci bir tutum içerisinde harekete devam ederler. 

Gelişim zihniyetindeki insanlar ise yaşamlarındaki problem çözme ve öğrenme yolculuğunu kanıksayan bir yaklaşım içerisinde olduklarından problemi tanımlar ve çözüme yönelik doğru adımlar atarlar.

Bizler eğitimciler olarak öğrencilerin doğru tutum geliştirmesinde birer rehber olmalıyız. Yetiştireceğimiz bireylerin sabit veya büyüme zihniyetine sahip olması bizlerin elinde. Rol model olan öğretmenlerin tutum noktasındaki bakış açısı ve yaklaşımı şüphesiz yetiştireceği öğrencilerin de farklılaşmasına zemin hazırlayacaktır. 

 

Kaynakça: http://www.talentsmart.com/articles/Why-Attitude-Is-More-Important-Than-IQ-982658569-p-1.html

Facebook Yorumları
Tolga Yazıcı
Tolga Yazıcı hakkında 22 makale
1992 yılında İstanbul/Fatih’te doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da özel bir kolejde tamamlamıştır. Lisans eğitimini burslu olarak İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü 2014 yılında tamamlamıştır. 2016 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İ.Ö. Sınıf Öğretmenliği Tezli Yüksek Lisans programına başlamış “Yankılı (Eko) Okuma Tekniğinin Kullanımının Okuma Becerisini Geliştirmeye Etkisini” içeren çalışması ile devam etmektedir. 2014 yılında Doğa Koleji’nde Sınıf Öğretmeni olarak görev almaya başlamış ve halen görevini devam ettirmektedir. Eğitsel içerikli birçok makale yayını ve kendi yazdığı ve yayınladığı STEM ders planları bulunmaktadır. Birçok zirve ve konferansta yer almış, sempozyum ve çalıştaylarda görev almıştır. Çalışma alanları STEM, 21. yy. becerileri, çocuklar için felsefe, öğretmen eğitimi ve proje çalışmaları şeklindedir.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.