Tutum ve Zeka İlişkisi

Zeka ve tutum insan davranışlarının şekillenmesinde belirleyici iki temel unsurdur. Bu iki unsur etkileşim içinde olabileceği gibi etkileşimin olmadığı durumları da oluşturabilir.  

Carol Dweck adlı bir psikolog kariyerinin büyük bir bölümünü performans ve tutum üzerine yaptığı çalışmalarla geçirdi. Yaptığı son araştırması tutumun IQ’dan daha yüksek bir başarı göstergesi olduğu yönünde. Yani IQ puanının yüksek olması başarıya erişilebilmesi adına tek başına yetecek bir yeti değil.  Zekayı doğru kullanarak, tutum oluşturmada yetkinliğe erişmiş bireylerin başarıya ulaşma ihtimali çok daha yüksek.

Psikolog Dweck, insanların diğer insanlarla olan iletişimi ve etkileşimini dikkatle incelemiş ve yaptığı değerlendirmeler sonucunda tutumları kategorize ederek iki başlık belirlemiştir:

1. Sabit Zihniyet

2. Büyüme (Gelişme) Zihniyeti

Sabit zihniyete sahip bireyler engellerin aşılamayacağını düşünür, ümitsizdir, şikayet eder. Büyüme zihniyetine sahip bireyler ise çabalarıyla tüm engellerin aşılabileceğine inanır. Azimli ve gayretlidir.

Büyüme zihniyetine sahip bireyler için hata eşittir bilgi demektir. Kendisini bir problem çözücü olarak tanımladığı için deneyimlerinde kendini geliştirir, öğrenerek yaşar.

Doğuştan sahip olunan bir takım zeka değerleri kişinin başarıya ulaşmasına engel değildir.

IQ puanı düşük olan bir birey, bakış açısı gücünü maksimum düzeyde desteklediği takdirde yüksek IQ’lu bir bireyin önüne geçecektir.

Şöyle düşünün, üç şeritli bir otobandasınız. Şeritlerde trafik yoğunluğu var ve iki şerit de tıkalı kalan tek şerit boş ancak araçların %80’ni bu şeritlerde devam etmekte ısrarcı. %20’lik bir kesim de boş şeritten ilerliyor. Hangi şeritte olduğunuzu düşünüyorsunuz değil mi?

Sabit zihniyette olan kimseler bu üç şeridin de aynı yoğunlukta olduğunu düşünürler ve boş şeridi göremezler. Durumu kabullenerek kaderci bir tutum içerisinde harekete devam ederler. 

Gelişim zihniyetindeki insanlar ise yaşamlarındaki problem çözme ve öğrenme yolculuğunu kanıksayan bir yaklaşım içerisinde olduklarından problemi tanımlar ve çözüme yönelik doğru adımlar atarlar.

Bizler eğitimciler olarak öğrencilerin doğru tutum geliştirmesinde birer rehber olmalıyız. Yetiştireceğimiz bireylerin sabit veya büyüme zihniyetine sahip olması bizlerin elinde. Rol model olan öğretmenlerin tutum noktasındaki bakış açısı ve yaklaşımı şüphesiz yetiştireceği öğrencilerin de farklılaşmasına zemin hazırlayacaktır. 

 

Kaynakça: http://www.talentsmart.com/articles/Why-Attitude-Is-More-Important-Than-IQ-982658569-p-1.html

Facebook Yorumları
Tolga Yazıcı hakkında 42 makale
Tolga Yazıcı, 1992 yılında İstanbul'un Fatih ilçesinde doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da kolejde tamamlamıştır, lisans eğitimini ise İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği alanında tamamlamıştır. 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi & İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji iş birliği ile gerçekleştirilen Sınıf Öğretmenliği Gelişim Programı’nı 2015-2017 arasında uzmanlık ünvanıyla bitirimiştir. Yüksek lisansını İstanbul Aydın Üniversitesi' İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Programı üzerine yapan Yazıcı, “Yankılı Okuma (Eko Okuma) Stratejisinin Kullanımının İlkokul 3. Sınıf Öğrencilerinin Okuma Düzeyini Geliştirmeye Etkisi” adlı çalışması ile mezun olmuştur. 2014 yılından itibaren özel bir eğitim kurumunda Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmakta ve 2020'den itibaren Eğitim Yöneticileri Uzmanları Derneği (EYUDER) çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye'nin en büyük akredite programı olan Geleceğin Okulu Akreditasyon Programı'nda İstanbul İl Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Kolektif yazar grubuyla yazdığı STEM Eğitimi Uygulamaları-I, Eğitim Her Yerde Seçkileri adlı kitapları ve çeşitli bloglarda yayımlanan birçok makalesi bulunmaktadır. Birçok zirve ve ulusal/uluslararası konferansta yer almış, sempozyum ve çalıştaylarda görev almıştır. Çalışma alanları STEM, P4C, öğretmen eğitimi ve proje çalışmaları şeklindedir.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.