Twitter & Medya

Twitter da çıktığı ilk günden bugüne diğer sosyal ağlar gibi medya ve haberciliği etkilemekte aynı zamanda medya ve habercilikten de etkilenmektedir. Twitter veya herhangi bir sosyal ağ geleneksel medyanın yerini alır mı tartışmalarındansa; Twitter geleneksel medyayı nasıl olumlu yönde etkiler veya destekler sorularının cevabını aramamız gerekmektedir.

  • Geleneksel medya askeri bir disiplin gibi işler, belli bir zaman dilimi içerisinde yapılır ve tek kişi karar verir. Twitter’da her an birileri tarafından, bir yerlerde bir şeyler paylaşılır.
  • Geleneksel medya tek taraflıdır. Belli bir zümrenin üretttiği yayın herkese ulaşır. Twitter ise etkileşimlidir, içeriği, okuyan ya da izleyen kişi üretir, bu yönüyle twitter daha demokratik ve özgürlükçüdür.
  • Bir diğer fark da yayının şekli ve özellikleri. Geleneksel medyada uzun yazı dizileri ve uzun tv programları yaygın iken Twitter’da kendinizi 140 karakter sınırlaması ile ifade ediyorsunuz.

Günümüzdeki geleneksel medyada yer alan Twitter açısından baktığımızda; tvdeki dizilerde, haber programlarında, tartışma programlarında, bunların yanı sıra hemen hemen her programda sosyal medyayla etkileşim amacıyla konuyla ilgili hashtag’ler oluşturulduğunu ve bu hashtag’ler altına yazılan yazıların paylaşıldığını görmekteyiz.

Twitter içerisindeki geleneksel medyaya baktığımızda tv, gazete vb. yayınlarda yer alan ana akım medya Twitter üzerinden de yayın yapmakta anlık gelişmeleri paylaşmaktadır. Ancak yapılan yayınlar veya paylaşımlar link paylaşımından ibaret olduğu için geleneksel yayın anlayışının dışına çıkamamaktadır.

Bundan yıllar önce TV’de son dakika gelişmelerini, çok önemli bir gelişme olduğu zaman görmekteyken; günümüzde Twitter vb. sosyal ağlar sayesinde habere doğrudan birincil kaynaktan anında ulaşabiliyoruz ve Twitter’a baktığımız her an son dakika haberlerini takip eder gibi geçiyor. Sonuç olarak Twitter’ın medya ve haberciliğe en büyük katkısı anlık haber paylaşımına imkan sağlamasıdır.

Facebook Yorumları
Avatar
Cemal Hakan DİKMEN hakkında 32 makale
İlköğretimi Samsun'da tamamladı. 2004 yılında Ordu Fen Lisesi'nden, 2009 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Bir yıl Samsun'da Özel Duruşehir İlköğretim Okulu'nda çalıştıktan sonra 2010-2012 yılları arasında Cizre İstiklal İlköğretim Okulu'nda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, 2012-2013 eğitim öğretim yılında ise Cizre Fen Lisesi'nde Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak görev yapmıştır. 2013 yılından itibaren Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 2016 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Halen Gazi Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında doktora yapmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.