1. Anasayfa
  2. Haberler

URAP 2019-2020 Türkiye Üniversiteler Sıralaması Açıklandı

URAP 2019-2020 Türkiye Üniversiteler Sıralaması Açıklandı
0

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde bulunan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı Türk üniversitelerinin 2019-2020 sıralamasını açıkladı.

URAP tarafından açıklanan listede zirve değişmezken 2019-2020 URAP Türkiye sıralamasında Hacettepe Üniversitesi ilk sırada yer alırken Hacettepe’yi; ODTÜ, İTÜ, İstanbul ve Koç üniversiteleri takip ediyor. Türkiye sıralamasında ilk 20 üniversitemizin durumu incelendiğinde Koç Üniversitesi, son yıllarda hızla ilerleyerek 5. sıraya yükselirken Yıldız Teknik Üniversitesi de son dönemde gösterdiği ilerleme ile 12. sıraya
yükseldi.

URAP tarafından yayınlanan raporun sonuç bölümünde üniversitelerimizin sıralamalarda yükselememesinin temel nedenlerinden birisi etki değeri düşük dergilerde yapılan yayınlar olduğu belirtiliyor. Buna göre bazı üniversitelerdeki akademisyenlerin bir bölümünün, etki değeri çok düşük veya sıfır olan dergilere yönelmesi nedeniyle o üniversiteler Türkiye ve dünya sıralamalarında alt sıralara düşmekte. Raporda Üniversiteler Arası Kurul’un yağmacı dergilerdeki makalelerin akademik yükseltmelerde kullanılmamasına karar vermesinin üniversitelerin ulusal ve uluslararası sıralamadaki yeri açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

2019 – 2020 Urap Türkiye Sıralaması Basın Açıklamasına ulaşmak için tıklayınız.

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.