1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Vazgeçilmez Olmak mı Vazgeçilmez Sanmak mı?


0

Kimine göre kısa bir zaman sonra, kimine göre epey bir zaman sonra yeni bir yazı ile herkese merhaba;

Hayatta yaşanılanların ne kadar göreceli olduğunu düşünerek bu yazıyı yazmaya karar verdim. Çeşitli çalışmalarımdan dolayı bir süredir siteyi ziyaret edemedim ve sitede en son yazımı yaklaşık bir ay önce yazdığımı fark ettim. Yeni bir yazı yazma isteği ile başladım klavyedeki tuşlara basmaya. İlk cümlem ‘uzun bir aradan sonra merhaba’ olsun diye kafamdan geçirirken bir aylık sürenin uzun ya da kısa olması kişilere ve yaşanılanlara bağımlı olarak değişebilir diye düşündüm. Bu düşünce ile başladım yazmaya. Yaşanmışlıklar bizim hayat penceremizden gördüklerimizi şekillendirir. Hayat penceremizden bazen toz pembe mutlu bir hayat, bazen de gri rengin ağır bastığı belirsizliklerle dolu bir hayat görürüz.

Hayat her zaman karşımıza çakılsız taşsız düz bir yol çıkarmayabiliyor. Zaman zaman dibe battığımız ya da battığımızı düşündüğümüz olaylarla karşılaşabiliyoruz. Çıkmaza girdiğimizi düşündüğümüz süreçte benim için düze çıkmaktaki en etkili yol her şeye ve herkese rağmen yılmadan çalışmak. Evet çalışmak ancak bu çalışma sürecini yaşarken etrafında olan bitenin farkında olarak çalışmak. Herkesin ilgi ve yeteneği elbette farklıdır. Kimi müzik alanında yetenekli iken, kiminin problem çözme becerisi gelişmiştir. Herkes yeteneği olduğu konuda elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırsa gerçek başarı elde edilir ancak bu süreçte uzman olduğu alanda çeşitli başarı gösteren bireyler kendilerinin yerinin doldurulamayacağı yanılgısına kapıldığında elde edilen başarının önemi kalmaz. Çünkü bireylerin kendilerini vazgeçilmez görmesi elde ettikleri başarıyı gölgeler.

Başarılı olmak için her şeyden önce hedefler belirlenmelidir. Önce neyin, niçin istendiği iyice anlaşılmalıdır. Ulaşılacak hedef belirlendikten sonra ilk adım atılmalı, yani çalışmalara başlanmalıdır. Özellikle ulaşılmak istenen hedef zor bir hedef ise çeşitli sıkıntı ve problemlerle karşılaşabiliriz. Birçok insan, karşılaştığı bu problemlerden veya engellerden dolayı pes eder ve işini yarım bırakarak bitiremez. Ancak her zorluğa göğüs germeyi bilen, fedakarlıklar gösteren, hırslı olan ve başarmak isteyen kişiler asla yılmazlar. En zor badireleri bile büyük bir özveri ile atlatabilirler. Böylece istedikleri başarıya ulaşabilirler. Elde edilen başarılar neticesinde olgun bir duruş sergilemek ve başarısının sevincini paylaşmak ancak mütevazilik erdemine sahip kişiler için geçerlidir. Bu yüzden hayatta ne kadar akademik donanıma da sahip olsan, ne kadar yetenekli de olsan, unutma ki her zaman senin yerini alacak birileri çıkacaktır hayatta…. Hayat bir döngüdür çünkü bugün varsın yarın yoksun, senin eksikliğini dünya umursamayacak bile, çünkü o her zamanki gibi dönmeye devam edecek…

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.