1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Veliye Mektup (1. Sınıfa Başlayacaklarımıza)

Veliye Mektup (1. Sınıfa Başlayacaklarımıza)
0

KIYMETLİ VELİLERİMİZ (ANNE ve BABALARIMIZ);

Dünyanın en değerli varlığı, Cenabı Hakkın sizlere lütfu olan canparelerimizin Anasınıfındaki öğrenim süresinin sonuna yaklaşmaktayız. Zaman o kadar çabuk geçiyor ki Allah ömür verirse daha nice güzelliklerini yaşayacaksınız yaşayacağız hep beraber inşallah.

Bu Mektubu hem sizlere bir teşekkür hem de bir sonraki eğitim öğretim yılında devam edeceğiniz yolculuğunuz hakkında az da olsa fikir vermek için kaleme alıyorum. Evet, öncelikle sizlere çok ama çok teşekkür ediyorum. Yavrularınızı gönül rahatlığı ile okul öncesine Anasınıfı öğretmenlerine bizlere teslim ettiğiniz, bizlere güvendiğiniz için. Bizde bu güveni kutsal bir görev bilip elimizden gelenin en iyisini yapmak için çaba gösterdik. En başta yavrularınızı yavrumuz gibi sevdik. Gözümüzden sakındık. Çünkü bir eğitim lideri olarak şunu çok iyi biliyorum ki önderlerimiz le birlikte bizler Rabbimize her bir yavrumuz için hesap vereceğiz ve bunun hesabı o kadar kolay olmayacak inanın buna. Hamdolsun ki yavrularımızı sizin de desteğinizle huzurlu, mutlu sağlıklı bir şekilde bir üst öğrenime hazırlamış olmanın şükrünü yaşıyoruz.

YAVRULARIMIZIN YAZILMIŞ BİR KADERİ VAR.

Evet, kıymetli Anne ve Babalarımız her insan dünyada bir kader üzere yaşar ve ömrünü tamamlar. Bizler yavrularımızın güzel bir kader üzere yaşamalarını diliyor, ömürleri boyunca huzurlu mutlu sağlıklı olmalarını istiyoruz. Hayatlarındaki birçok ilklerinde hep endişe ve tedirginlik duyar, acaba sorularını kendimize sorar onun hakkında en iyisini araştırır ve karar veririz. Bu hususu şunun için belirtiyorum. 3 ay sonra 1. Sınıfa başlayacak olan yavrumuzun iyi bir öğrenim görmesi için hep kaygı duyduğunuz iyi okul iyi öğretmen telaşınız başladı. Yavrularımızın 1. Sınıf öğretmeni ile yolculuğu çok önemli.

İyi bir öğretmen ne demek hiç düşündük mü, kimine göre disiplinli, merhametli, sevgi dolu…. Bu açıklamalar uzar gider.

Ben bir eğitim lideri olarak kendime hep şunu düstur edindim. Başarıda kim daha çok etkili. Okulun, okul binasının, binanın güzelliğinin, bulunduğu çevrenin, öğretmenin eğitim öğretimde etkisi ne  ne kadar etkili olur ve bizim aile olarak buradaki payımız ne. Rakamlarla aklımızı karıştırmadan şunu ifade edeyim  ailenin ilgisi ve desteği bu sürecin baş mimarıdır inanın buna. Bu sadece 1. Sınıfta değil öğrenimlerinin her kademesinde böyledir. Şimdi size soruyorum şu okulda şu öğretmen varmış bu öğretmen olsun demek ne kadar doğrudur. Kulaktan duyma falanca öğretmen iyiymiş ona yazdırın sizce yavrumuz için ne kadar uygun.  O öğretmenin 4.sınıf öğrencileri ile kurduğu diyalog 1. Sınıf yavrularımıza ne kadar tesir edecek. Şimdi iyi bir öğretmen ne demek sorusuna cevap vereyim; derse girince yavrumuzun gözünün içi gülüyor ise, yavrumuzun aklına değil kalbine konuşuyorsa, yavrumuzu kendi yavrusu gibi görüyorsa, onunla iyi bir iletişim kuruyor ise, işini doğru yapıp güzel ne varsa yavrusuna katıyorsa o iyi bir öğretmendir. Ne kadar bilgili ne kadar meşhur  ne kadar gözde ve kasımda çocuk okuttuğu  değil yavrumuzun ondan ne hissettiği ondan ne alacağı önemlidir. Şimdi sıra 1. Sınıfta hangi okulda devam edecek olursa olsun lütfen yavrularımızın kaderi ile oynamayalım. Öğretmenin kötüsü olamaz kendini sürekli yenileyen  biraz daha gayret ile mükemmele ulaşan öğretmen olur. 2019/2020 eğitim öğretim yılında yolunuza devam edecek öğretmenimiz ile iyi bir iletişim tüm sorunları ortadan kaldıracaktır. Öğretmen gönül elçisidir doğru ve mükemmel dokunuşlara sahip sihirli eldir. Okul zili çalıp Yavrumuzun elini tutup sırasına oturttuğunda   kahramanları ile yeni masallar yazmaya başlayacaktır. Böylesi daha hayırlı ve daha doğru olacaktır.

Yavrularımızın en iyi eğitimi almaları için başta ben eğitim lideri olmak üzere tüm eğitim önderlerimiz varoluşumuzun farkında olarak emek verip yüreklere imza atmaya devam edeceğiz. Rabbim yavrularımızın yollarını açık etsin inşallah.

Hakan TATLI

Facebook Yorumları

Aslen Adanalı olup 1972 yılında İstanbul’da doğdum. ilkokulu İstanbul Özel Halil Vedat Fıratlı Pansiyonlu ilkokulunda, Ortaokulu Beyoğlu Piri Reis Ortaokulunda okudum. Lise öğrenimini Mersin Erdemli lisesinde tamamladım. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünü 1993 yılında bitirdim.14/02/1994 te Kahramanmaraş ili Ekinözü İlçesi Kabak tepe köyü Çınarlı Mezrasında Md.Ytk. Öğretmen olarak göreve başladım. Türkoğlu İlçesi Doluca Köyünde görev yaptım. 22/08/2002 tarihinde Kayseri ili Sarız İlçesi Ayranlık Köyüne Md.Ytk.öğretmen olarak göreve başladım, Sarız Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcılığı, Müdür Vekilliği ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdür Vekilliği görevlerinde bulundum, 2005 Müdür Yardımcılığı sınavını kazanarak 28/09/2005 tarihinde Boydak İlköğretim Okulunda Müdür Yardımcısı olarak atandım.01.08.2006 - 24.04.2007 tarihi ve 01.07.2009 - 04.02.2010 tarihleri arasında Müdür Vekili olarak görev yaptım. 15.07.2011-26.06.2012 tarihleri arasında Talas Kamber İlköğretim okulunda ve 26.06.2012 -29.06.2016 tarihleri arasında ise Kani Arıkan Ortaokulunda Müdür olarak görev yaptım.29.06.2016 tarihinden itibaren Talas Durak Hava Demir Ortaokulunda Okul Müdürü olarak görev yapmaktayım..Ahmet Yesevi Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi bölümünde Yüksek Lisans öğrenimini tamamladım.Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.