X Y Z Kuşağı

AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR

“İnsanlar küçük yaşta kolay eğitilir.” anlamında kullanılan bir söz.

Tam da bu X,Y,Z kuşağı haberlerini okurken birden aklıma geldi. “Yaşken diye mi, yaş iken diye mi yazılır?” sorusuna cevap bulabilmek için TDK sözlüğüne baktım. Sonuçta yazıda anlatılanlar kadar yazım hataları da önem arz ettiği için sözlüğe bakma ihtiyacı duydum.

Gelelim X, Y, Z kuşağı tartışmasına. Aslında belki de insanın genel özelliklerinden bazıları olan kıskançlık, beğenmeme, kötüleme, eleştiri vs. iyimser olmayan düşüncelerden kaynaklı bir durumdur. Hep “kendimizin daha iyi olduğu düşüncesi, kendinden daha akıllı birilerini kabul etmeme duygusu” X, Y, Z kuşakları tartışmasının altında yatan temel sebeptir.

Nedeni bilinmez, bir önceki kuşak kendinden sonraki kuşağı sürekli eleştirmiştir. Bu durumun örneklerine M.Ö. dönemlerinde bile rastlamaktayız. “Gençlik nereye gidiyor-Sümer tabletleri.” “Bugünlerde gençler kontrolden çıkmış durumda. Kaba bir şekilde yemek yiyorlar. Yetişkinlere karşı saygısızlar. Ebeveynlerine karşı çıkıyorlar ve öğretmenleri sinirlendiriyorlar-Aristo.”

“Bizim zamanımızda böyle miydi? Biz ateşi bulduk, tekerleği icat ettik. Bunlar ne yaptı? Koca bir hiç… Biz zamanında sabahın köründe kalkar, çalışır, evimize ekmek götürürdük ama bu nesil yan gelip yatıyor bir de her şeyi eleştiriyor. Bizim elimizden defter kalem düşmezken bunların ellerinden cep telefonu düşmüyor. Acaba bu nesil bir sonraki nesle ne diyecek merak ediyorum. Bizim elimizde sürekli cep telefonu vardı bu nesil ise nelerle uğraşıyor?”

Aslında benim de tam da bu tartışmaların ortasında “Ağaç yaşken eğilir.” atasözü aklıma geldi. Bu nesilleri şikayet eden kuşak; bu nesli yetiştirmedi mi, şimdiki nesli biz yetiştirmedik mi? Demek ki sıkıntı bizde, yok aslında bizi yetiştirende, yok canım daha önceki nesilde, yok canım bence sıkıntı Hz. Âdem ve Hz. Havva’da. Kendi yetiştirdiğimiz bu nesilden neden bu kadar şikâyet ediyoruz? Eğer bu nesilde problem varsa en büyük suçlu biziz. Ya da bizi yetiştiren nesildir.

Bence her neslin bir güzelliği var. Belki de bu yüzden dünya gelişiyor. Beğenmeme, şikâyet etme, bir önceki neslin hata yaptığını düşünme ve bunu düzeltme çabası. Belki de hiçbir nesilde problem yoktu, zaman bunu gerektiriyordu, insanoğlu böyle gelişiyor ve evrimleşiyor. Şikâyet etmemek gerekiyor, bu bir süreç ve bu süreçte de bunu yaşamamız gerekiyor. Bundan sonra da böyle olacak.  Artık bu yaşam kuşaklar arasındaki farka alışıp mevcut kuşakları daha çok geliştirmek için mücadele etmeliyiz. Bir önceki kuşağa benzemesini beklememeliyiz.

Son olarak yine bir söz ile yazımı bitirmek istiyorum.

BANA YETİŞTİRDİĞİN NESLİ SÖYLE SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM.

Kutbettin EKİN

Diyarbakır Sevinç Koleji

Okul Müdürü

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.